Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-25, 19:24 Autor: Daniel Klimczak/Dorota Kłonowska

Strażacy dogaszają płonącą hałdę na wysypisku w Sławięcicach. Pożar już się nie rozprzestrzenia, ale akcja potrwa przez całą noc [AKTUALIZACJA]

Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Około 100 strażaków nadal walczy z pożarem na składowisku odpadów w kędzierzyńsko-kozielskich Sławięcicach. Przypomnijmy, że pali się wysoka na około 8 metrów hałda odpadów wielkogabarytowych o wymiarach 100 na 60 metrów.
W wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany. Obecnie działania koncentrują się na dogaszaniu ognia. Jak mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu bryg. Leszek Morkis, strażacy spędzą na miejscu jeszcze sporo czasu.

- Pożar już nam się nie rozprzestrzenia. Trwają intensywne działania gaśnicze, podawana jest duża ilość wody, z powietrza również. Działania na pewno będą długotrwałe, bo ten ogień na pewno dostał się w środek tej hałdy i nie tylko pali się to powierzchniowo. Będziemy musieli to rozgarniać i wszystko szczegółowo dogaszać - zapowiada.

Na razie nie można jeszcze mówić o przyczynach pożaru, jednak strażacy nieoficjalnie przyznają, że ewentualne celowe podpalenie jest raczej mało prawdopodobne, gdyż składowisko jest obiektem prowadzonym przez miejską spółkę.

Chmura dymu i pary wodnej jest widoczna z odległości około 30 kilometrów od składowiska.

- Na szczęście wiatr wieje w bardzo sprzyjającym kierunku dla nas, bo dym unosi się nie w kierunku dzielnicy Sławięcice, tylko w kierunku lasu i Osiedla Piastów, ale to jest dosyć duża odległość - dodaje bryg. Leszek Morkis.

Na wszelki wypadek strażacy zalecają, by mieszkańcy okolicznych domów powstrzymali się z otwieraniem okien.

AKTUALIZACJA godz.23.00

Jeszcze kilkanaście godzin może potrwać dogaszanie pożaru wysypiska odpadów komunalnych w Sławięcicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Ogień się już nie rozprzestrzenia – powiedział (IAR) rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu Leszek Morkis.
- Trwa intensywne gaszenie tej hałdy, zaangażowaliśmy sprzęt budowlany, którego właścicielem jest wysypisko śmieci. Są tam Fadromy, które nam pomagają rozgarniać tę hałdę odpadów wielkogabarytowych i my to dogaszamy. Strażaków jest prawie stu, pracuje 30 zastępów, ochotników PSP. Te działania są żmudne, bo musimy tę hałdę praktycznie po kawałku rozbierać i te cegiełki, które rozbieramy, dogaszamy. Ta akcja na pewno potrwa jeszcze kilkanaście godzin – ocenia bryg. Leszek Morkis.
bryg. Leszek Morkis
bryg. Leszek Morkis
bryg.Leszek Morkis [AKTUALIZACJA]

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 13:45 Coraz częściej depresja dotyka ludzi młodych i osoby starsze. Nie oceniaj – wspieraj! - akcja opolskiego NFZ Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Z tym schorzeniem może borykać się nawet 1,5 miliona Polaków… » więcej 2020-02-19, godz. 12:00 Rok po zawieszeniu i likwidacji porodówki w kluczborskim szpitalu. Rejestry USC świecą pustkami Od ponad roku w Kluczborku nie rodzą się dzieci. Oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem noworodkowym zawieszono w lutym 2019, a w sierpniu zlikwidowano… » więcej 2020-02-19, godz. 11:15 - Musimy przełknąć łyżkę dziegciu, na którą nie zasłużyliśmy - Bartłomiej Stawiarski o 7-milionowej karze dla gminy Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad… » więcej 2020-02-19, godz. 11:00 Gmina Walce uruchamia szkolną kuchnię. Będą obiady dla dzieci, nauczycieli i osób samotnych Od poniedziałku w gminie Walce zacznie działać szkolna kuchnia i stołówka. W waleckiej podstawówce będą gotowane posiłki na potrzeby wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2020-02-19, godz. 09:49 Powiat krapkowicki chce rozbudować szpital. W planie m.in. nowa izba przyjęć, nowy ZOL Zmiany demograficzne, choroby cywilizacyjne i zapowiadany nowy system finansowania służby zdrowia sprawiają, że władze powiatu krapkowickiego planują rozbudowę… » więcej 2020-02-19, godz. 09:15 W Kędzierzynie-Koźlu czekają na nowe tablice i 20-tysięcznego kierowcę Lada moment w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim będzie sto tysięcy samochodów zarejestrowanych w nowym systemie informatycznym. Okrągła liczba - 20 tysięcy - dotyczy… » więcej 2020-02-19, godz. 07:30 Nysa: w miejscu przedszkola powstanie... przedszkole, żłobek i mieszkania. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku Nyski magistrat planuje poważne zmiany na ulicy Tkackiej. W miejscu przedszkola numer 8 ma pojawić się nowa placówka połączona ze żłobkiem, a także lokale mie… » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 W trzy tygodnie zebrano pół miliona złotych na operację Wiktorii! 3-letnia Wiktoria z Reńskiej Wsi będzie mogła polecieć do USA na operację serca, która uratuje jej życie. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać pół miliona złotych… » więcej 2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »