Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-25, 19:24 Autor: Daniel Klimczak/Dorota Kłonowska

Strażacy dogaszają płonącą hałdę na wysypisku w Sławięcicach. Pożar już się nie rozprzestrzenia, ale akcja potrwa przez całą noc [AKTUALIZACJA]

Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Około 100 strażaków nadal walczy z pożarem na składowisku odpadów w kędzierzyńsko-kozielskich Sławięcicach. Przypomnijmy, że pali się wysoka na około 8 metrów hałda odpadów wielkogabarytowych o wymiarach 100 na 60 metrów.
W wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany. Obecnie działania koncentrują się na dogaszaniu ognia. Jak mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu bryg. Leszek Morkis, strażacy spędzą na miejscu jeszcze sporo czasu.

- Pożar już nam się nie rozprzestrzenia. Trwają intensywne działania gaśnicze, podawana jest duża ilość wody, z powietrza również. Działania na pewno będą długotrwałe, bo ten ogień na pewno dostał się w środek tej hałdy i nie tylko pali się to powierzchniowo. Będziemy musieli to rozgarniać i wszystko szczegółowo dogaszać - zapowiada.

Na razie nie można jeszcze mówić o przyczynach pożaru, jednak strażacy nieoficjalnie przyznają, że ewentualne celowe podpalenie jest raczej mało prawdopodobne, gdyż składowisko jest obiektem prowadzonym przez miejską spółkę.

Chmura dymu i pary wodnej jest widoczna z odległości około 30 kilometrów od składowiska.

- Na szczęście wiatr wieje w bardzo sprzyjającym kierunku dla nas, bo dym unosi się nie w kierunku dzielnicy Sławięcice, tylko w kierunku lasu i Osiedla Piastów, ale to jest dosyć duża odległość - dodaje bryg. Leszek Morkis.

Na wszelki wypadek strażacy zalecają, by mieszkańcy okolicznych domów powstrzymali się z otwieraniem okien.

AKTUALIZACJA godz.23.00

Jeszcze kilkanaście godzin może potrwać dogaszanie pożaru wysypiska odpadów komunalnych w Sławięcicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Ogień się już nie rozprzestrzenia – powiedział (IAR) rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu Leszek Morkis.
- Trwa intensywne gaszenie tej hałdy, zaangażowaliśmy sprzęt budowlany, którego właścicielem jest wysypisko śmieci. Są tam Fadromy, które nam pomagają rozgarniać tę hałdę odpadów wielkogabarytowych i my to dogaszamy. Strażaków jest prawie stu, pracuje 30 zastępów, ochotników PSP. Te działania są żmudne, bo musimy tę hałdę praktycznie po kawałku rozbierać i te cegiełki, które rozbieramy, dogaszamy. Ta akcja na pewno potrwa jeszcze kilkanaście godzin – ocenia bryg. Leszek Morkis.
bryg. Leszek Morkis
bryg. Leszek Morkis
bryg.Leszek Morkis [AKTUALIZACJA]

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Zaginęła 13-letnia Wioletta z Kędzierzyna-Koźla Policjanci z Kędzierzyna-Koźla szukają zaginionej 13-latki. Wioletta Kotowicz pod waz ostatni widziana była prawie tydzień temu, w sobotę 14 września. » więcej 2019-09-20, godz. 15:25 ZOL w Głubczycach jest na europejskim poziomie. Zakończono 4 duże projekty modernizacyjne W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 milionów z pieniędzy unijnych trafiło do głubczyckiego szpitala. W placówce realizowane były 4 projekty, które mają podnie ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:45 Kampania wyborcza: ktoś wrzucił przyczepkę z banerem kandydatki do rzeki. "To skandaliczne zachowanie" Walka o fotele w sejmie i senacie zaczyna przybierać na sile. Kandydaci codziennie jeżdżą w teren i spotykają się z mieszkańcami. Ale dzisiaj (20.09) rano dos ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:15 "Chcemy, żeby gmina Głogówek mogła się rozwijać". Wicepremier Gowin i poseł Bortniczuk deklarują wsparcie lokalnych in ... Wicepremier Jarosław Gowin przyjechał na Opolszczyznę wspierać kampanię wyborczą Kamila Bortniczuka, posła Porozumienia, który ubiega się o reelekcję z czwart ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:00 W gminie Prudnik sytuacja rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym ma się poprawić Głównym celem projektu 'Rodzinne więzi', który ma być realizowany przez prudnicki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz nyską Fundację Plan B jest poprawa sytuacji r ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:30 Kowalski: ECO powinno zostać w rękach polskiego skarbu państwa Strategia repolonizacji Energii Cieplnej Opolszczyzny - ten temat poruszył dzisiaj (20.09) na konferencji prasowej kandydat z listy PiS na posła Janusz Kowals ... » więcej 2019-09-20, godz. 11:45 Kłopoty z dostępem do opieki paliatywnej. NIK skontrolowała placówki pomocy - Nie wszyscy potrzebujący mają dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Iwona Zyman, dyrektor opolskiej d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »