Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-23, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia

M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
"Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej". Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca.
Zgodnie z nim, do końca 2020 roku pięć opolskich placówek opieki psychiatrycznej musi zatrudnić łącznie ponad 200 pielęgniarek, co według wyliczeń, zwiększyłoby roczne utrzymanie placówek o 18 milionów złotych.

- To zdecydowanie odbiega od rzeczywistych potrzeb - przekonywał na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek, kandydat do Senatu z listy KO i KWW Mniejszość Niemiecka.

- Wystąpiliśmy do ministra zdrowia i ministra Balickiego, czyli pełnomocnika do spraw reformy psychiatrii, z propozycją. Lobbujemy za wprowadzeniem vacatio legis, jeżeli zdaniem Ministerstwa Zdrowia faktycznie jest to uzasadnione. Chodzi o odpowiednie przygotowanie kadry do pełnienia tej roli. Drugi scenariusz, na który zwracamy uwagę, mówi o niebezpieczeństwie redukcji nawet 50 procent łóżek szpitalnych w oddziałach psychiatrycznych.

Zdaniem Krzysztofa Nazimka, dyrektora szpitali specjalistycznych w Opolu i Branicach, normy zostały ustalone w oparciu o liczbę łóżek. - Myślenie o jednej pielęgniarce na dwóch pacjentów to przesada - ocenia.

- Na przykład w Oddziale Terapii Uzależnień, gdzie większość pacjentów należy do grupy chodzącej, musimy zwiększyć zatrudnienie z 6 do 20 pielęgniarek. Pacjenci w terapii uzależnień nie wymagają karmienia i przynajmniej na co dzień nie powinni wymagać pielęgnacji w zakresie higieny.

Z kolei Marek Drobik, prezes zarządu Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, przekonuje że 9 zatrudnionych obecnie pielęgniarek wystarczy do pracy w dwóch oddziałach.

- Nowe normy zmusiłyby nas do zatrudnienia kolejnych 43 pielęgniarek, czyli po nowemu Centrum Terapii Nerwic powinno zatrudniać 52 panie i panów, co daje wzrost kosztów o około 3,2 miliona złotych. Proszę wyobrazić sobie, że to połowa całego budżetu CTN-u.

Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca uwagę, że zwiększenie wykwalifikowanej kadry wpłynie na jakość leczenia. - To przecież najważniejsze dla pacjenta - podkreśla.

- Pamiętajmy, że okres na dostosowanie do obowiązujących wymogów trwa do 31 grudnia 2020 roku. To nie jest więc wymóg na już. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że nowe przepisy zostały wprowadzone, aby lepiej zaopiekować się pacjentami oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo zdrowotne.

Wicewojewoda Violetta Porowska uważa, że pielęgniarstwo psychiatryczne musi być promowane w sposób szczególny.

- Musimy pracować, żeby jak najszybciej zdobyć kadrę medyczną. Często rozmawiam z pielęgniarkami czy pielęgniarzami, którzy mówią, że nie chodzi o pieniądze. Warunki pracy z pacjentami psychiatrycznymi są jednak szczególnie trudne i trudno przekonać pieniędzmi. Raczej chodzi o poczucie misji - dodaje Porowska, "jedynka" na liście PiS do Sejmu.
Roman Kolek
Krzysztof Nazimek
Marek Drobik
Barbara Pawlos
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***