Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-23, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia

M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
"Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej". Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca.
Zgodnie z nim, do końca 2020 roku pięć opolskich placówek opieki psychiatrycznej musi zatrudnić łącznie ponad 200 pielęgniarek, co według wyliczeń, zwiększyłoby roczne utrzymanie placówek o 18 milionów złotych.

- To zdecydowanie odbiega od rzeczywistych potrzeb - przekonywał na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek, kandydat do Senatu z listy KO i KWW Mniejszość Niemiecka.

- Wystąpiliśmy do ministra zdrowia i ministra Balickiego, czyli pełnomocnika do spraw reformy psychiatrii, z propozycją. Lobbujemy za wprowadzeniem vacatio legis, jeżeli zdaniem Ministerstwa Zdrowia faktycznie jest to uzasadnione. Chodzi o odpowiednie przygotowanie kadry do pełnienia tej roli. Drugi scenariusz, na który zwracamy uwagę, mówi o niebezpieczeństwie redukcji nawet 50 procent łóżek szpitalnych w oddziałach psychiatrycznych.

Zdaniem Krzysztofa Nazimka, dyrektora szpitali specjalistycznych w Opolu i Branicach, normy zostały ustalone w oparciu o liczbę łóżek. - Myślenie o jednej pielęgniarce na dwóch pacjentów to przesada - ocenia.

- Na przykład w Oddziale Terapii Uzależnień, gdzie większość pacjentów należy do grupy chodzącej, musimy zwiększyć zatrudnienie z 6 do 20 pielęgniarek. Pacjenci w terapii uzależnień nie wymagają karmienia i przynajmniej na co dzień nie powinni wymagać pielęgnacji w zakresie higieny.

Z kolei Marek Drobik, prezes zarządu Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, przekonuje że 9 zatrudnionych obecnie pielęgniarek wystarczy do pracy w dwóch oddziałach.

- Nowe normy zmusiłyby nas do zatrudnienia kolejnych 43 pielęgniarek, czyli po nowemu Centrum Terapii Nerwic powinno zatrudniać 52 panie i panów, co daje wzrost kosztów o około 3,2 miliona złotych. Proszę wyobrazić sobie, że to połowa całego budżetu CTN-u.

Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca uwagę, że zwiększenie wykwalifikowanej kadry wpłynie na jakość leczenia. - To przecież najważniejsze dla pacjenta - podkreśla.

- Pamiętajmy, że okres na dostosowanie do obowiązujących wymogów trwa do 31 grudnia 2020 roku. To nie jest więc wymóg na już. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że nowe przepisy zostały wprowadzone, aby lepiej zaopiekować się pacjentami oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo zdrowotne.

Wicewojewoda Violetta Porowska uważa, że pielęgniarstwo psychiatryczne musi być promowane w sposób szczególny.

- Musimy pracować, żeby jak najszybciej zdobyć kadrę medyczną. Często rozmawiam z pielęgniarkami czy pielęgniarzami, którzy mówią, że nie chodzi o pieniądze. Warunki pracy z pacjentami psychiatrycznymi są jednak szczególnie trudne i trudno przekonać pieniędzmi. Raczej chodzi o poczucie misji - dodaje Porowska, "jedynka" na liście PiS do Sejmu.
Roman Kolek
Krzysztof Nazimek
Marek Drobik
Barbara Pawlos
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a jutro (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej warstw ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej 2019-10-21, godz. 14:00 Policja szuka sprawców napadu na kantor w Brzegu. Poszkodowany mógł stracić znaczną kwotę pieniędzy Trwają poszukiwania sprawców, którzy dzisiejszego (21.10) przedpołudnia napadli na mężczyznę w centrum Brzegu. Poszkodowany to pracownik kantoru, któremu napa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »