Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-20, 23:00 Autor: Katarzyna Doros

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zabezpieczy nowoczesne zabiegi leczenia udarów w szpitalu przy ul. Wodociągowej

Tomografia komputerowa [mat. prasowe USK Opole]
Tomografia komputerowa [mat. prasowe USK Opole]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu, przy ul. Wodociągowej uczestniczy w pilotażowym programie zabiegów trombektomii, czyli mechanicznego usuwania przyczyn udaru. To najnowsza metoda, która daje pacjentowi możliwość powrotu do pełnej sprawności i szansę na uniknięcie paraliżu. Wykonanie zabiegu trwa około 40 minut i musi odbyć się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru. Zabezpieczeniem zabiegów, w razie wystąpienia komplikacji, zajmie się Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, który jako jedyna jednostka w regionie, posiada oddział neurochirurgii. Wczoraj (19.08) dyrektorzy obu szpitali podpisali stosowne porozumienie w tej sprawie.
- Zabieg trombektomii polega na usunięciu skrzepu, który jest przyczyną tworzącego się zawału w mózgu i wykonuje się go za pomocą specjalnego cewnika - mówi Anna Bieniasiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. - Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnych narzędzi przez wykwalifikowany zespół, przy pomocy specjalnego cewnika. To jest jednocześnie metoda, która może dać bardzo pozytywne efekty w postaci nawet natychmiastowego powrotu do sprawności.

- Pilotaż powinien być rozpoczęty w najbliższych tygodniach. Dostaliśmy już zaproszenie do składania naszej oferty i jednym z elementów jest sprawa zabezpieczenia neurochirurgicznego bezpieczeństwa tych zabiegów - dodaje Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitala przy ul. Wodociągowej.

Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wyjaśnia, że placówka będzie mogła przyjmować pacjentów, u których wystąpiły komplikacje po zabiegu trombektomii. - Posiadamy najlepszych specjalistów i sprzęt niezbędny do tego, żeby móc dokonać taką interwencję w trybie ostrym, to oznacza, że o każdej porze dnia i nocy nasi lekarze są w stanie natychmiast przystąpić do zabiegu operacyjnego, a to daje duże poczucie bezpieczeństwa lekarzy operatów ze szpitala św. Jadwigi i samych pacjentów.

- Tego typu zabiegi wykonuje się w odpowiednim przygotowaniu farmakologicznym, wówczas jeżeli dochodzi do sytuacji krwotoku mózgowego, mamy pełne pole do popisu w postaci wykonania procedury, która przede wszystkim usunie krwiaka, który może być następstwem takiego krwotoku. Mamy również możliwości operacyjne, żeby pomóc w takiej sytuacji, gdy już zawał się dokonał i doszło do udaru mózgu z obrzękiem - dodaje Waldemar Kołodziej, neurochirurg w USK w Opolu.

Dodajmy, że tradycyjna metoda leczenia udaru polegała na podaniu dożylnie leku, który miał rozpuścić skrzep. Wtedy lekarze mieli o połowę mniej czasu, żeby pomóc pacjentowi.
Anna Bieniasiewicz, Krzysztof Nazimek
Dariusz Madera, Wojciech Kołodziej

Wiadomości z regionu

2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a jutro (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej warstw ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej 2019-10-21, godz. 14:00 Policja szuka sprawców napadu na kantor w Brzegu. Poszkodowany mógł stracić znaczną kwotę pieniędzy Trwają poszukiwania sprawców, którzy dzisiejszego (21.10) przedpołudnia napadli na mężczyznę w centrum Brzegu. Poszkodowany to pracownik kantoru, któremu napa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »