Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-27, 19:52 Autor: Katarzyna Doros

Głos w sprawie zmian w systemie służby zdrowia. Zdania o kondycji placówek podzielone

Szpital w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Szpital w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Powiatowi samorządowcy apelują o zmiany w systemie służby zdrowia. O kondycji szpitali powiatowych i wojewódzkich rozmawiano w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Powiatowi samorządowcy apelują o zmiany w systemie służby zdrowia. O kondycji szpitali powiatowych i wojewódzkich rozmawiano w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Sytuacja szpitali powiatowych jest bardzo zła i cały czas się pogarsza. Stają się coraz bardziej niewydolne finansowo, zawiesza się i zamyka poszczególne oddziały, a finansowanie świadczeń przez NFZ jest zbyt nisko wyceniane - taka jest opinia Związku Powiatów Polskich, którą podczas konferencji prasowej w Strzelcach Opolskich przedstawił starosta strzelecki Józef Swaczyna. Strona rządowa przytacza liczby dla regionu: to rekordowy rok w budżecie NFZ.
- Na ostatnim zarządzie Związku Powiatów Polskich przedstawiono dane, mówiące o tym, że 95% szpitali powiatowych w Polsce jest zadłużonych - mówi Józef Swaczyna. - Na terenie Opolszczyzny w 2017 roku było niecałe 7 milionów złotych zadłużenia, w 2018 roku już około 12-13 milionów zadłużenia, nie wiadomo z jakim wynikiem zakończy się rok 2019. To widać również na przykładzie Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

- Główny problem to jest wzrost kosztów, spowodowany jednak potrzebą zwiększania wynagrodzeń. My nie kreujemy przychodów, tylko te przychody kreuje NFZ, wycena punktowa, ryczałty rosną, ale nie na tyle, żeby sprostać naszym potrzebom - dodaje Beata Czempiel, dyrektor Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

- Niepokoi nas, że regulacje prawne, które słusznie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych medycznych grup zawodowych, skutkują potrzebą podwyższania płac, ale do takiej działalności nie ma adekwatnych przychodów - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego i przewodniczący komisji zdrowia i polityki społecznej Związku Województw RP. - Jeśli chodzi o szpitale wojewódzkie, również skumulowany w skali całego kraju wynik straty finansowej za pierwsze półrocze przekracza 680 milionów złotych, jest dużo gorszy niż strata całego roku ubiegłego. Dynamika całego roku, może pokazać, że strata całego roku 2019 szpitali marszałkowskich w całym kraju będzie o wiele, wiele większa.

- Ustawodawca przerzucił skutki tych podwyżek na zamawiających, czyli szpital, który organizuje przetarg np. na usługę sprzątania, to on ma pokryć skutki wzrostu tego minimalnego wynagrodzenia. W skali Szpitala Wojewódzkiego to jest około 1,5 miliona złotych rocznie. Rosną absolutnie wszystkie koszty, gospodarki utylizacji odpadów medycznych, komunalnych - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Z tymi opiniami nie zgadza się wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która przypomina, że w tym roku finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia jest rekordowe. - To właśnie za naszych rządów dokładnie w tym roku budżet NFZ oddziału opolskiego jest historycznie wysoki, bo ponad 2 miliardy złotych. Tylko w tym pierwszym półroczu dodaliśmy do budżetu opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia 130 milionów złotych dodatkowo.

Według uczestników konferencji narzędziem do szukania rozwiązań powinna być wojewódzka debata na temat regionalnej służby zdrowia.
Józef Swaczyna, Beata Czempiel
Roman Kolek, Renata Ruman-Dzido
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 12:00 NIK ujawniła braki w psychiatrii dzieci i młodzieży, również na Opolszczyźnie. Czy pomoże nowy program resortu … Jeden psychiatra dla dzieci i młodzieży na 40 tysięcy osób małoletnich przypada w województwie opolskim. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądała… » więcej 2020-09-18, godz. 11:00 Raport MZ: 19 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (18.09) o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 19 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 "Zaczynamy działać". Partia Pawła Kukiza już działa oficjalnie. Gość Radia Opole Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15. Robert Tistek, szef struktur stowarzyszenia Kukiz'15 w regionie powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-18, godz. 09:45 Koronawiurs w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażony jest jeden z podopiecznych. Kolejne cztery osoby mają już objawy, które… » więcej 2020-09-18, godz. 08:15 OIOM w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu utrzymany dla pacjentów z COVID-19 i niezakażonych Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 'niecovidowych' oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia… » więcej 2020-09-17, godz. 20:48 Pierwsi kandydaci do służby pojawili się w Wojskowym Centrum Rekrutacji uruchomionym w Opolu Wojskowe Centrum Rekrutacji rozpoczęło działalność na Opolszczyźnie. Pierwszą tego typu jednostkę utworzono przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu… » więcej 2020-09-17, godz. 20:45 Raport dnia: kluczborski i głubczycki na liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Mamy 19 nowych przypadków… Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (17.09) dziewiętnaście nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2020-09-17, godz. 19:11 81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA] 81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali… » więcej 2020-09-17, godz. 18:30 Szczątki pięciu osób odnaleziono na polu jednego z mieszkańców Nogowczyc. "Mamy pewność, że byli to w większości… Szczątki pięciu osób, poległych w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na teren gminy Ujazd odnaleziono w Nogowczycach. Badania archeologiczne prowadziła pracownia… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 5 lat więzienia za śmierć noworodka. Skazana matka, która urodziła w toalecie, dziecko utopiło się Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Opolu 25-letnią Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła swoje dziecko w toalecie, noworodek utopił się. Do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***