Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-27, 19:52 Autor: Katarzyna Doros

Głos w sprawie zmian w systemie służby zdrowia. Zdania o kondycji placówek podzielone

Szpital w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Szpital w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Powiatowi samorządowcy apelują o zmiany w systemie służby zdrowia. O kondycji szpitali powiatowych i wojewódzkich rozmawiano w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Powiatowi samorządowcy apelują o zmiany w systemie służby zdrowia. O kondycji szpitali powiatowych i wojewódzkich rozmawiano w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Sytuacja szpitali powiatowych jest bardzo zła i cały czas się pogarsza. Stają się coraz bardziej niewydolne finansowo, zawiesza się i zamyka poszczególne oddziały, a finansowanie świadczeń przez NFZ jest zbyt nisko wyceniane - taka jest opinia Związku Powiatów Polskich, którą podczas konferencji prasowej w Strzelcach Opolskich przedstawił starosta strzelecki Józef Swaczyna. Strona rządowa przytacza liczby dla regionu: to rekordowy rok w budżecie NFZ.
- Na ostatnim zarządzie Związku Powiatów Polskich przedstawiono dane, mówiące o tym, że 95% szpitali powiatowych w Polsce jest zadłużonych - mówi Józef Swaczyna. - Na terenie Opolszczyzny w 2017 roku było niecałe 7 milionów złotych zadłużenia, w 2018 roku już około 12-13 milionów zadłużenia, nie wiadomo z jakim wynikiem zakończy się rok 2019. To widać również na przykładzie Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

- Główny problem to jest wzrost kosztów, spowodowany jednak potrzebą zwiększania wynagrodzeń. My nie kreujemy przychodów, tylko te przychody kreuje NFZ, wycena punktowa, ryczałty rosną, ale nie na tyle, żeby sprostać naszym potrzebom - dodaje Beata Czempiel, dyrektor Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

- Niepokoi nas, że regulacje prawne, które słusznie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych medycznych grup zawodowych, skutkują potrzebą podwyższania płac, ale do takiej działalności nie ma adekwatnych przychodów - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego i przewodniczący komisji zdrowia i polityki społecznej Związku Województw RP. - Jeśli chodzi o szpitale wojewódzkie, również skumulowany w skali całego kraju wynik straty finansowej za pierwsze półrocze przekracza 680 milionów złotych, jest dużo gorszy niż strata całego roku ubiegłego. Dynamika całego roku, może pokazać, że strata całego roku 2019 szpitali marszałkowskich w całym kraju będzie o wiele, wiele większa.

- Ustawodawca przerzucił skutki tych podwyżek na zamawiających, czyli szpital, który organizuje przetarg np. na usługę sprzątania, to on ma pokryć skutki wzrostu tego minimalnego wynagrodzenia. W skali Szpitala Wojewódzkiego to jest około 1,5 miliona złotych rocznie. Rosną absolutnie wszystkie koszty, gospodarki utylizacji odpadów medycznych, komunalnych - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Z tymi opiniami nie zgadza się wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która przypomina, że w tym roku finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia jest rekordowe. - To właśnie za naszych rządów dokładnie w tym roku budżet NFZ oddziału opolskiego jest historycznie wysoki, bo ponad 2 miliardy złotych. Tylko w tym pierwszym półroczu dodaliśmy do budżetu opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia 130 milionów złotych dodatkowo.

Według uczestników konferencji narzędziem do szukania rozwiązań powinna być wojewódzka debata na temat regionalnej służby zdrowia.
Józef Swaczyna, Beata Czempiel
Roman Kolek, Renata Ruman-Dzido
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »