Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-03, 11:04 Autor: Daniel Klimczak

Nyski szpital chce leczyć pacjentów w komorze hiperbarycznej. Obecnie na Opolszczyźnie nie ma takiej instalacji

Szpital Powiatowy w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Szpital Powiatowy w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Szpital Powiatowy w Nysie pozyskał już zgody, wymagane do uruchomienia takich usług. Jeżeli lecznicy uda się zdobyć pieniądze na zakup komory hiperbarycznej, instalacja może pojawić się jeszcze przed końcem roku.
Tego typu urządzenia wykorzystywane są przede wszystkim w leczeniu poparzeń czy zatruć czadem, choć jak zauważa dyrektor nyskiego ZOZ-u Norbert Krajczy, liczba możliwych zastosowań jest o wiele większa.

- Praktycznie można leczyć pacjentów na wszystkie schorzenia, też i schorzenia kardiologiczne, pacjentów, którzy się "zatrzymali", pacjentów przy różnego typu resuscytacjach. Praktycznie leczenie w komorze hiperbarycznej powoduje, że tak zwane antybiotyki, nawet z tej górnej półki, stają się niepotrzebne - zapewnia.

Oprócz leczenia, szpital mógłby także świadczyć przy użyciu instalacji usługi przeznaczone między innymi dla sportowców.

- Piłkarze w ramach odnowy biologicznej wchodzą do basenu, gdzie są kostki z lodem. A tutaj, jeżeli taka umowa będzie podpisana, ta komora hiperbaryczna na pewno tez w jakiś sposób będzie bardziej regenerowała niż zabiegi z zakresu laseroterapii czy ewentualnie zabiegi fizjoterapeutyczne - wyjaśnia.

Wewnątrz, jednorazowo mogłoby się zmieścić od 6 do 8 osób. Jako że będzie to jedyna taka komora w województwie, władze szpitala przewidują, że do Nysy trafiać będą pacjenci z całej Opolszczyzny, a także spoza województwa.

Szpital posiada już pozytywną opinię wojewody oraz NFZ-u i stara się o środki unijne na zakup komory. Oprócz tego, konieczne jest też dobudowanie pomieszczeń, w których prowadzone będzie leczenie z jej wykorzystaniem.
Norbert Krajczy
Norbert Krajczy

Wiadomości z regionu

2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej 2019-10-16, godz. 13:55 Próbowali ukraść wiertarki i uciec policji Złodzieje próbowali wynieść drogie wiertarki z marketu budowlanego. Nie dość, że ich nie wynieśli, to nie udało im się daleko uciec. Teraz staną przed sądem. ... » więcej 2019-10-16, godz. 12:00 Radni na najbliższej sesji zdecydują, czy Odra Opole będzie spółką. Miasto nie rezygnuje też z budowy nowego stadionu Odra Opole spółką akcyjną, a głównym właścicielem będzie miasto - to plan prezydenta Opola, który może zostać zrealizowany na najbliższej sesji. Arkadiusz Wiś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »