Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-31, 15:31 Autor: Wojciech Murański

10 nowych autobusów trafi do Opola. Tym razem to Solarisy

Solaris Urbino 12 [fot. Solaris]
Solaris Urbino 12 [fot. Solaris]
Solaris Urbino 12 [fot. Solaris]
Solaris Urbino 12 [fot. Solaris]
10 nowych autobusów polskiej marki Solaris zasili tabor opolskiego MZK. To efekt ogłoszonego w maju przetargu. Za kwotę blisko 12 milionów złotych kupione będą pojazdy niskopodłogowe klasy MAXI, czyli standardowej długości.
Autobusy wyposażone są w silniki spalinowe, spełniające najnowszą normę emisji spalin Euro 6.

- Do tej pory we flocie miejskiej dominowały autobusy MAN - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Jest to pierwszy taki przetarg od lat, Solaris przedstawił lepszą ofertę, szczególnie pod kątem ceny, bo za te dziesięć autobusów zapłacimy około dwunastu milionów złotych, więc milion dwieście tysięcy złotych za jeden autobus. Jest to pół miliona taniej niż oferta MAN.

Nowe autobusy wyjadą na ulice Opola za około 10 miesięcy. Władze miasta nie wykluczają zakupu kolejnych - jeszcze bardziej ekologicznych.

- Będziemy starać się o autobusy elektryczne w zależności od dostępności wolnych środków, ale i również od postępów technologicznych. Dzisiaj autobusy elektryczne mają krótki zasięg, duże baterie. Charakteryzują się tym, że mają mniej miejsca, mniej pasażerów wożą i na krótszych trasach, a to niekoniecznie sprawdza się w Opolu. Również przy niskich temperaturach te baterie potrafią się szybciej wyładować. Przy rozwoju tej technologii, myślę w przyszłości to będzie kluczowy, główny autobus jeżdżący po mieście. - dodaje prezydent Opola.

Modernizacja taboru MZK to część projektu pod nazwą "Czysta komunikacja publiczna", który obejmuje zakup 61 niskoemisyjnych autobusów. To projekt współfinansowany z pieniędzy unijnych.
Arkadiusz Wiśniewski
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2020-04-05, godz. 20:00 W Nysie wybierają chińskie rozwiązania. Będzie pododdział "gorączkowy" - Przed szpitalem w Nysie strażacy rozpoczęli rozkładanie kolejnego namiotu - informuje dyrektor Norbert Krajczy. W namiocie prowadzony będzie pomiar gorączki… » więcej 2020-04-05, godz. 18:52 Strażacy z trzech powiatów gasili pożar w lesie. Spaliło się około pół hektara Spłonęło poł hektara młodego lasu pomiędzy Radomierowicami a Święcinami. W akcji, która trwała blisko trzy godziny, udział brały jednostki z trzech komend straży… » więcej 2020-04-05, godz. 17:59 Zderzenie pociągu z osobówką w Kluczborku. To cud, że nikt nie ucierpiał Na przejeździe kolejowym w Kluczborku pociąg towarowy wjechał w samochód osobowy. Kierowca z pasażerem zdążyli opuścić pojazd. » więcej 2020-04-05, godz. 17:52 Pacjentka zarażona koronawirusem, strzelecka interna zawiesiła pracę. Personel i pacjenci w kwarantannie Jak ustaliła nasza reporterka 77-letnia pacjentka szpitala w Strzelcach Opolskich jest chora na covid-19. Oddział wewnętrzny został zamknięty, personel trafił… » więcej 2020-04-05, godz. 17:38 Raport dnia: 4 nowe zachorowania w regionie, 1 osoba wyzdrowiała 493 nowe przypadki zakażenia koronawiursem, w tym 4 w naszym regionie. Tak przedstawia się niedzielny bilans (05.04) przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-04-05, godz. 17:26 Nauczyciele ze Strzelec Opolskich produkują przyłbice dla medyków. W ruch poszły maszyny z warsztatów szkolnych Nauczyciele przedmiotów technicznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich produkują przyłbice dla pracowników szpitali. W ruch… » więcej 2020-04-05, godz. 17:25 Strażacy i policjanci izolowani. Poszkodowany w wypadku nie jest zarażony koronawirusem [AKTUALIZACJA] Strażacy i policjanci, łącznie 27 osób, które brały udział w akcji ratunkowej po wczorajszym wypadku w powiecie krapkowickim, w miejscowości Ćwiercie, trafili… » więcej 2020-04-05, godz. 16:42 W czasie pandemii "Pamiętaj o hospicjum". Opolska Betania prosi o wsparcie dla pacjentów Pracownicy opolskiej Betanii zainicjowali akcję 'Pamiętaj o hospicjum' i proszą o słowa wsparcia dla swoich podopiecznych. Z powodu pandemii w placówce obowiązuje… » więcej 2020-04-05, godz. 15:30 Laptopy dla uczniów, żeby mogli brać udział w e-lekcjach Kilkanaście laptopów już trafiło do uczniów z gminy Reńska Wieś. Kolejne urządzenia powinny być dostępne jeszcze w tym tygodniu. Chodzi o umożliwienie wszystkim… » więcej 2020-04-05, godz. 15:04 Kilkadziesiąt mandatów i wniosków o ukaranie. Nie wszyscy w weekend przestrzegają rządowych obostrzeń Nie wszyscy stosują się do nowych przepisów wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawiursa. Według obostrzeń nie możemy wchodzić do parków, skwerów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »