Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-28, 21:30 Autor: Joanna Matlak

Spór wokół białostockiego Marszu Równości. Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej

Niedzielna Loża Radiowa [fot.Maciej Wajler]
Niedzielna Loża Radiowa [fot.Maciej Wajler]
Opolscy politycy spierali się m.in. o to, kto jest odpowiedzialny za burzliwy przebieg Marszu Równości w Białymstoku.
- Trzeba to postrzegać w formie tematu zastępczego, lub próby wykorzystywania do podnoszenia temperatury sporu – mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia. - My do tego nie przywiązujemy aż tak istotnej wagi, dopóki nie wykracza to poza ogólnie przyjęte formy demonstrowania. Bo czas, miejsce i forma ma istotne znaczenie. I źle się stało, że to zjawisko jest przyczynkiem do rozwarstwiania społeczeństwa - mówił Pancześnik.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej przywołał powiedzenie „kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. - Myślę, że wydarzenia w Białymstoku, to co się tam stało a nie powinno się stać, to najlepsza ilustracja do tego powiedzenia. Innymi słowy, tolerowanie tej mowy nienawiści, homofobii, skrajnych nacjonalistycznych postaw, antypatii wobec innych zebrało swoje żniwo - mówił poseł Kostuś.

Małgorzata Wilkos stwierdziła, że temat rozpoczął się w Warszawie od wprowadzenia karty LGBT przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. - Mówimy o jesieni ubiegłego roku, bo to wtedy się zaczęło. W jaki sposób to, co się dzieje dziś jest winą rządu Zjednoczonej Prawicy? Przecież to jest bzdura. Od tego momentu zaczęło się to, co dziś obserwujemy, że mniej więcej kilkuset aktywistów LGBT jeździ po całej Polsce. Wszyscy oglądamy zdjęcia w internecie i widzimy, że na manifestacjach w Lublinie, Białymstoku, Warszawie czy Opolu, to jest wciąż ta sama grupa ludzi - mówi Wilkos.

- Pojawia się pytanie, czy mamy takie tematy wyciągać na barykady i dzielić społeczeństwo, to jest pytanie do polityków i dziennikarzy – mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkiego rodzaju manifestacji, bo to są rzeczy, które nie są "tak sobie" wyzwalane, tylko są to już takie momenty, że już trzeba wyjść i zamanifestować. Powinniśmy pracować nad tym, by do takich rzeczy nie dochodziło - mówił poseł Galla.

- PiS dokonuje zbrodni na narodzie polskim i to polega na rozsiewaniu nienawiści – mówi Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Zbrodnia, o której mówię, polega na tym, że uruchomiliście procesy, nad którymi kompletnie nie panujecie. Nie jesteście w stanie zapanować nad tymi ruchami kibolskimi. Nie można też powiedzieć, że opozycja jest głównym odpowiedzialnym, tak samo nie można powiedzieć, że wyłącznie PiS jest głównym odpowiedzialnym. Tylko że PiS ma wszystkie narzędzia, żeby powstrzymać tego typu zachowania i unormować sytuację w Polsce, co nie nastąpi - mówił Piaseczny.

- To nie Prawu i Sprawiedliwości zależy na pogłębianiu podziałów - mówiła Katarzyna Czochara z PiS. - Od samego początku odkąd rządzi Zjednoczona Prawica, próbowaliście w różny sposób pogłębiać podziały, niestety nie udawało wam się w różnych działaniach i doszliście do wniosku, co było widać w kampanii do Parlamentu Europejskiego, że spróbujecie wojenki ideologicznej - mówi poseł Czochara.

- Stało się tak, że Polak na Polaka patrzy wilkiem i Polak Polaka bije na ulicy – mówił Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest rzecz, która nie bierze się znikąd. Bo to nie przypadkiem, nie we śnie ludzie zaczęli się nienawidzieć, po prostu. I jest eskalacja nienawiści, bo pozwala się na rzeczy, które kiedyś były niedopuszczalne. To, co się stało w Białymstoku, to była pewna kulminacja tego, co narastało w ludziach, a narastają bardzo złe rzeczy. Podzielono Polaków - mówi Rakoczy.

Paweł Grabowski z Kukiz’15 porównał obecny spór do próby zmiany kompromisu aborcyjnego. - Przypomnijmy, nic z tego nie wyszło – mówił Grabowski.
- Ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska, ani jeden ani drugi obóz, nie ma możliwości, żeby przeprowadzić tak daleko idące zmiany o charakterze ideologicznym. Więc to wszystko faktycznie jest to temat zastępczy, który miał podsycić emocje. Szkoda, że tak to wygląda - mówił Grabowski.

Opolscy politycy rozmawiali też o wizycie nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie i polskim kandydacie na unijnego komisarza.
Piotr Pancześnik
Tomasz Kostuś
Małgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Piotr Piaseczny
Katarzyna Czochara
Stanisław Rakoczy
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 08:45 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 08:35 Zatrzymanie w Brzegu. 31-latek miał w domu marihuanę i amfetaminę Około 70 gramów marihuany zabezpieczyli śledczy z Brzegu w mieszkaniu 31-latka. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. » więcej 2020-07-05, godz. 07:58 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 Raport dnia: 3 zarażenia, 4 ozdrowieńców w regionie. W całej Polsce 314 osób zakaziło się, a 476 wyzdrowiało 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 4 ozdrowieńców odnotowano dzisiaj (04.07) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 nowych przypadkach… » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 WYBORY 2020. Marszałek Elżbieta Witek w Krapkowicach: Nie ma zgody na seksualizację dzieci - rodzice muszą mieć prawo do… Spotkanie z mieszkańcami Krapkowic zakończyło dzisiejszą (04.07) wizytę Elżbiety Witek na Opolszczyźnie. » więcej 2020-07-04, godz. 20:00 Szkolenia dla rezerwy szansą dla tych, którzy stracili pracę przez koronawirusa Około 3500 złotych może otrzymać rezerwista, który jako ochotnik zgłosi się na miesięczne ćwiczenia wojskowe. Armia szuka chętnych na turnusy trwające od 30 do… » więcej 2020-07-04, godz. 19:00 Opole: szkoły zawodowe, licea i przedszkola otrzymają pieniądze na wsparcie uczniów Opolski ratusz przeznaczy ponad 7 milionów złotych na realizację nowych projektów w placówkach edukacyjno-wychowawczych. Ponad 4 miliony złotych trafi do szkół… » więcej 2020-07-04, godz. 18:00 WYBORY 2020. Politycy PiS zachęcali do głosowania na Andrzeja Dudę Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zachęcali dziś (04.07) mieszkańców Nysy do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę. Odwiedzili bazar… » więcej 2020-07-04, godz. 17:30 WYBORY 2020. Marszałek Elżbieta Witek na Opolszczyźnie. "Takie spotkania dają sygnał, czy idziemy w dobrym kierunku" Olesno było pierwszym przystankiem dzisiejszej (04.07) wizyty Elżbiety Witek na Opolszczyźnie. Marszałek Sejmu mówiła, że Polacy mogą i powinni spierać się w różnych… » więcej 2020-07-04, godz. 17:00 Na lotnisku koło Opola odbędzie się zlot tuningowanych samochodów ciężarowych Z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale jednak odbędzie się - mowa o kolejnej edycji Master Truck Show, czyli zlocie tuningowanych samochodów ciężarowych. Impreza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »