Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-28, 21:30 Autor: Joanna Matlak

Spór wokół białostockiego Marszu Równości. Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej

Niedzielna Loża Radiowa [fot.Maciej Wajler]
Niedzielna Loża Radiowa [fot.Maciej Wajler]
Opolscy politycy spierali się m.in. o to, kto jest odpowiedzialny za burzliwy przebieg Marszu Równości w Białymstoku.
- Trzeba to postrzegać w formie tematu zastępczego, lub próby wykorzystywania do podnoszenia temperatury sporu – mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia. - My do tego nie przywiązujemy aż tak istotnej wagi, dopóki nie wykracza to poza ogólnie przyjęte formy demonstrowania. Bo czas, miejsce i forma ma istotne znaczenie. I źle się stało, że to zjawisko jest przyczynkiem do rozwarstwiania społeczeństwa - mówił Pancześnik.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej przywołał powiedzenie „kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”. - Myślę, że wydarzenia w Białymstoku, to co się tam stało a nie powinno się stać, to najlepsza ilustracja do tego powiedzenia. Innymi słowy, tolerowanie tej mowy nienawiści, homofobii, skrajnych nacjonalistycznych postaw, antypatii wobec innych zebrało swoje żniwo - mówił poseł Kostuś.

Małgorzata Wilkos stwierdziła, że temat rozpoczął się w Warszawie od wprowadzenia karty LGBT przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. - Mówimy o jesieni ubiegłego roku, bo to wtedy się zaczęło. W jaki sposób to, co się dzieje dziś jest winą rządu Zjednoczonej Prawicy? Przecież to jest bzdura. Od tego momentu zaczęło się to, co dziś obserwujemy, że mniej więcej kilkuset aktywistów LGBT jeździ po całej Polsce. Wszyscy oglądamy zdjęcia w internecie i widzimy, że na manifestacjach w Lublinie, Białymstoku, Warszawie czy Opolu, to jest wciąż ta sama grupa ludzi - mówi Wilkos.

- Pojawia się pytanie, czy mamy takie tematy wyciągać na barykady i dzielić społeczeństwo, to jest pytanie do polityków i dziennikarzy – mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkiego rodzaju manifestacji, bo to są rzeczy, które nie są "tak sobie" wyzwalane, tylko są to już takie momenty, że już trzeba wyjść i zamanifestować. Powinniśmy pracować nad tym, by do takich rzeczy nie dochodziło - mówił poseł Galla.

- PiS dokonuje zbrodni na narodzie polskim i to polega na rozsiewaniu nienawiści – mówi Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Zbrodnia, o której mówię, polega na tym, że uruchomiliście procesy, nad którymi kompletnie nie panujecie. Nie jesteście w stanie zapanować nad tymi ruchami kibolskimi. Nie można też powiedzieć, że opozycja jest głównym odpowiedzialnym, tak samo nie można powiedzieć, że wyłącznie PiS jest głównym odpowiedzialnym. Tylko że PiS ma wszystkie narzędzia, żeby powstrzymać tego typu zachowania i unormować sytuację w Polsce, co nie nastąpi - mówił Piaseczny.

- To nie Prawu i Sprawiedliwości zależy na pogłębianiu podziałów - mówiła Katarzyna Czochara z PiS. - Od samego początku odkąd rządzi Zjednoczona Prawica, próbowaliście w różny sposób pogłębiać podziały, niestety nie udawało wam się w różnych działaniach i doszliście do wniosku, co było widać w kampanii do Parlamentu Europejskiego, że spróbujecie wojenki ideologicznej - mówi poseł Czochara.

- Stało się tak, że Polak na Polaka patrzy wilkiem i Polak Polaka bije na ulicy – mówił Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest rzecz, która nie bierze się znikąd. Bo to nie przypadkiem, nie we śnie ludzie zaczęli się nienawidzieć, po prostu. I jest eskalacja nienawiści, bo pozwala się na rzeczy, które kiedyś były niedopuszczalne. To, co się stało w Białymstoku, to była pewna kulminacja tego, co narastało w ludziach, a narastają bardzo złe rzeczy. Podzielono Polaków - mówi Rakoczy.

Paweł Grabowski z Kukiz’15 porównał obecny spór do próby zmiany kompromisu aborcyjnego. - Przypomnijmy, nic z tego nie wyszło – mówił Grabowski.
- Ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska, ani jeden ani drugi obóz, nie ma możliwości, żeby przeprowadzić tak daleko idące zmiany o charakterze ideologicznym. Więc to wszystko faktycznie jest to temat zastępczy, który miał podsycić emocje. Szkoda, że tak to wygląda - mówił Grabowski.

Opolscy politycy rozmawiali też o wizycie nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Warszawie i polskim kandydacie na unijnego komisarza.
Piotr Pancześnik
Tomasz Kostuś
Małgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Piotr Piaseczny
Katarzyna Czochara
Stanisław Rakoczy
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej 2021-07-28, godz. 13:08 Nie ma "małych żniw". Wszystkie zboża dojrzały równocześnie Anomalie pogodowe spowodowały, że wszystkie zboża dojrzewają jednocześnie. W tym roku nie ma tzw. małych żniw - rolnicy pracują na pełnych obrotach, żeby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »