Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-04, 20:00 Autor: Joanna Matlak

Głośny konflikt wokół obchodów II WŚ i Westerplatte. Gorąca dyskusja opolskich polityków w Niedzielnej Loży Radiowej

Od lewej: Małgorzata Wilkos, Szymon Godyla, Antoni Duda, Ryszard Wilczyński, Robert Tistek, Piotr Pancześnik, Ryszard Galla
Od lewej: Małgorzata Wilkos, Szymon Godyla, Antoni Duda, Ryszard Wilczyński, Robert Tistek, Piotr Pancześnik, Ryszard Galla
Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawa dotycząca przejęcia przez państwo terenu na Westerplatte były tematami Niedzielnej Loży Radiowej. Pierwsza sprawa odbiła się szerokim echem w mediach i wywołała wiele kontrowersji, kiedy w pierwotnej zapowiedzi obchodów rocznicy użyto słów „radosny pochód” czy „wspólne świętowanie”. Później te słowa zmieniono, ale niesmak pozostał.
- Prezydent Dulkiewicz pokazała swoją postawę etyczną i patriotyczną - mówił poseł PiS Antoni Duda, którego sprawa Gdańska zbulwersowała. - Jeżeli chce tańczyć z okazji rozpoczęcia największego kataklizmu jaki przeżyła ludzkość, czyli II Wojnę Światową, to zupełnie tej pani nie rozumiem. Ale cieszę się, że to wycofała - mówił poseł Duda.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej przypomniał, że Kacper Płażyński z PiS przeciwstawiał się obecności strony niemieckiej w obchodach. - Nie mogę zrozumieć pana Płażyńskiego, bo wydawało mi się, że jest otwarty i koncyliacyjny. Dlaczego taka reakcja? Wydaje mi się, że dla pełnych obchodów dobrze by było, żeby uczestniczyła i jedna i druga strona - mówił poseł Galla.

Poseł PO Ryszard Wilczyński ocenił, że sformułowania m.in. o „radosnym pochodzie” były niefortunne, ale zostały też wyolbrzymione. - Poszukiwanie formuł przezwyciężających granice i uprzedzenia pomiędzy dawnymi wrogami, a obecnymi przyjaciółmi, jest konieczne. I czasami przy poszukiwaniu tych formuł zdarzają się niefortunne przypadki, które są kompletnie marginalne - mówił poseł Wilczyński.

- Te sformułowania na pewno były niefortunne, ale winę za to ponosi prezydent Dulkiewicz - oceniła Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Po prostu tego typu informacje się pojawiły i wywołały oburzenie wielu środowisk. Mam oświadczenie gdańskiego IPN-u, w którym są takie zdania jak to, że tego typu sformułowania czy obchody, świadczą o braku empatii i zrozumienia czym była II Wojna Światowa - mówiła Wilkos, miejska radna Opola.

Zdaniem Szymona Godyli z Nowoczesnej zawinił urzędnik, który napisał kontrowersyjny komunikat. - Trzeba zwrócić uwagę na to, że był zły dobór słów. Na przyszłość musimy uważać, żeby zachować większą wrażliwość i żeby takie treści i komunikaty przechodziły przez większą ilość oczu, żeby nie było takich sytuacji jaka teraz miała miejsce - mówił radny sejmiku.

Piotr Pancześnik z Porozumienia zgodził się co do obecności strony niemieckiej w obchodach rocznicy wybuchu wojny, ale pytał o przesłanie. - Jeśli jeden z przywoływanych uczestników konferencji pan Jobst Bittner mówił, że pancernik Schleswig-Holstein był statkiem pasażerskim, to jak na statek pasażerski miał potężną siłę ognia - ironizował Pancześnik.

Robert Tistek (Kukiz'15) powiedział, że forma uroczystości zaplanowanych na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej bardziej pasuje do rocznicy zakończenia wojny. - Takie uroczystości i podejście, że będą tańce, swobodny przemarsz i wesoły, radosny pochód... To nie w tym dniu, to nie jest ta okazja - ocenił Tistek.
Antoni Duda
Ryszard Galla
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Szymon Godyla
Piotr Pancześnik
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2024-11-25, godz. 20:04 Głogówek: budowa elektrowni wiatrowych jest zdaniem mieszkańców kontrowersyjna W Głogówku przeprowadzono konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrowni wiatrowych. W centrum kultury odbyły się następujące po sobie dwa spotkania… » więcej 2024-11-25, godz. 20:00 Pozwolenie na broń. "Zdarza się odrzucenie kandydata na poziomie badań psychologicznych" Namysłowska tragedia po raz kolejny spowodowała dyskusję na temat broni i wydawanych pozwoleń. » więcej 2024-11-25, godz. 16:37 Biegły zgłosił niedyspozycję, a w sali sądowej czuć było alkohol. Rozprawę przerwano Niecodzienny przebieg miała dzisiejsza rozprawa w Sądzie Okręgowym w Opolu w sprawie o usiłowanie zabójstwa w Ozimku. Rozprawę przerwano kilka minut po jej… » więcej 2024-11-25, godz. 16:28 Młodzi Nowocześni chcą intensywnie pracować w kampanii Rafała Trzaskowskiego Aktywną kampanię na rzecz Rafała Trzaskowskiego zapowiadają opolscy działacze Młodych Nowoczesnych przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. » więcej 2024-11-25, godz. 15:27 Czy Polacy potrafią dobrze zarządzać pieniędzmi? Lepszy poziom zarządzania finansami Polaków był tematem 'Regionalnego Forum Edukacji Ekonomicznej - Impulsy Edukacyjne 2024' w Opolu. » więcej 2024-11-25, godz. 15:17 "To jest totalny szok". Mieszkańcy Namysłowa wstrząśnięci zbrodnią Niewyobrażalna tragedia - tak o zbrodni w Namysłowie mówią okoliczni mieszkańcy i sąsiedzi. Jak powiedzieli naszej reporterce, była to bardzo spokojna i… » więcej 2024-11-25, godz. 15:09 Namysłów: rodzina po niedzielnej tragedii jest objęta pomocą psychologiczną Rodzina z Namysłowa, w której doszło do dramatu, nie miała Niebieskiej Karty, nie była też znana pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak ustaliła reporterka… » więcej 2024-11-25, godz. 14:47 Zmarła redaktor Maria Rudnicka. Z Radiem Opole była związana przez pół wieku Nie żyje Maria Rudnicka, dziennikarka związana przez niemal 50 lat z Radiem Opole. Pracę w naszej rozgłośni rozpoczęła w czerwcu 1954 roku i pozostała… » więcej 2024-11-25, godz. 13:34 Oleski dyżurny na podium ogólnopolskiego turnieju. Michał Szaraniec pracuje w policji od 29 lat Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim turnieju 'Dyżurny Roku 2024'. » więcej 2024-11-25, godz. 12:12 Utrudnienia na autostradzie A4. Ranny kierowca ciężarówki [AKTUALIZACJA] Między węzłami Opole Zachód i Brzeg na jezdni w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia 2 samochodów ciężarowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »