Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 16:30 Autor: Witold Wośtak

W Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono ofiary "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu. "Najważniejsze jest promowanie prawdy historycznej"

Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Polacy zamordowani podczas Rzezi Wołyńskiej zostali upamiętnieni dziś (12.07) w Kędzierzynie-Koźlu. Najpierw odprawiono mszę świętą w intencji ofiar, później uroczystości przeniosły się przed tablicę upamiętniającą to ludobójstwo. Były przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów.
Jak mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, musimy pielęgnować takie fakty, ale i rozliczyć. - Wszyscy wiemy, że przez lata ukrywano ten fakt gdzieś pod dywanem. Co więcej, nawet nie wiedziano, jak definiować - czy to było ludobójstwo, czy też nie. To straszne, skoro w ogóle dywagowano przy takiej liczbie ofiar. W każdym razie, były trudności historyczne ze zdefiniowaniem czy odkryciem tych kart historii, a tak być nie może.

Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle, uważa, że należy edukować ukraińskich studentów i pracowników ukraińskich w Polsce. - Oni zostali nauczeni innej historii. Rozmawiałem z nimi. Twierdzą, że robili to Rosjanie, nawet nie wiedzą o takich wydarzeniach historycznych. Udają, że nie wiedzą, o co chodzi lub mówią o bratobójczej wojnie. To nie była bratobójcza wojna - to było okrutne ludobójstwo.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, zwraca uwagę, że dzisiaj na szczęście mówimy głośno o prawdzie historycznej. - Jestem przekonana, że dzięki takim uroczystościom w naszym społeczeństwie na pewno znajdzie się wiele osób chcących nieść tę sztafetę dalej. Nieść po to, by pamięć i cześć dla wszystkich pomordowanych na Kresach Wschodnich nigdy nie zginęła.

Z kolei Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, została odznaczona za wspieranie inicjatyw Kresowiaków. - Każdy Polak jest zobowiązany do dociekania prawdy historycznej - ocenia. - Kolejna rzecz, która wybrzmiewa zawsze przy takich obchodach i całokształcie działalności Kresowian, to wołanie o prawdę. Niech młodsze pokolenie, średnie, ale i starsze, które nie zetknęło się z historią, ma możliwość poznania tego, co dotknęło naszego społeczeństwa wyłącznie z powodu bycia Polakami.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle.
Violetta Porowska
Witold Listowski
Katarzyna Czochara
Małgorzata Tudaj

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »