Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 16:30 Autor: Witold Wośtak

W Kędzierzynie-Koźlu upamiętniono ofiary "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu. "Najważniejsze jest promowanie prawdy historycznej"

Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Wschodnich, Kędzierzyn-Koźle [fot. Witold Wośtak]
Polacy zamordowani podczas Rzezi Wołyńskiej zostali upamiętnieni dziś (12.07) w Kędzierzynie-Koźlu. Najpierw odprawiono mszę świętą w intencji ofiar, później uroczystości przeniosły się przed tablicę upamiętniającą to ludobójstwo. Były przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów.
Jak mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, musimy pielęgnować takie fakty, ale i rozliczyć. - Wszyscy wiemy, że przez lata ukrywano ten fakt gdzieś pod dywanem. Co więcej, nawet nie wiedziano, jak definiować - czy to było ludobójstwo, czy też nie. To straszne, skoro w ogóle dywagowano przy takiej liczbie ofiar. W każdym razie, były trudności historyczne ze zdefiniowaniem czy odkryciem tych kart historii, a tak być nie może.

Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle, uważa, że należy edukować ukraińskich studentów i pracowników ukraińskich w Polsce. - Oni zostali nauczeni innej historii. Rozmawiałem z nimi. Twierdzą, że robili to Rosjanie, nawet nie wiedzą o takich wydarzeniach historycznych. Udają, że nie wiedzą, o co chodzi lub mówią o bratobójczej wojnie. To nie była bratobójcza wojna - to było okrutne ludobójstwo.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, zwraca uwagę, że dzisiaj na szczęście mówimy głośno o prawdzie historycznej. - Jestem przekonana, że dzięki takim uroczystościom w naszym społeczeństwie na pewno znajdzie się wiele osób chcących nieść tę sztafetę dalej. Nieść po to, by pamięć i cześć dla wszystkich pomordowanych na Kresach Wschodnich nigdy nie zginęła.

Z kolei Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, została odznaczona za wspieranie inicjatyw Kresowiaków. - Każdy Polak jest zobowiązany do dociekania prawdy historycznej - ocenia. - Kolejna rzecz, która wybrzmiewa zawsze przy takich obchodach i całokształcie działalności Kresowian, to wołanie o prawdę. Niech młodsze pokolenie, średnie, ale i starsze, które nie zetknęło się z historią, ma możliwość poznania tego, co dotknęło naszego społeczeństwa wyłącznie z powodu bycia Polakami.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle.
Violetta Porowska
Witold Listowski
Katarzyna Czochara
Małgorzata Tudaj

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »