Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-13, 06:30 Autor: Witold Wośtak

Budowa ścieżki rowerowej w Kluczborku wymagała usunięcia 130 drzew. Mieszkańcy mają mieszane uczucia

Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Około 130 drzew zostało wyciętych w Kluczborku w związku z budową ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Fabrycznej i Sikorskiego. W mediach społecznościowych wywiązała się gorąca dyskusja.
Inwestycja jest współfinansowana z pieniędzy unijnych, dlatego musi zostać wykonana w tym roku. Nie było więc czasu na trwające 2-3 lata zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Część mieszkańców ocenia wycinkę krytycznie, a część ma mieszane uczucia.

Niektórzy mówią, że pomysł wycinki jest nieporozumieniem, bo drzewa rosły tam od kilkudziesięciu lat. Wobec tego ścieżka powinna biec innym śladem. Jeden z mężczyzn zastanawia się, czy wycinka była konieczna, ale zdaje sobie sprawę z konkretnych przepisów. Jego zdaniem, na ulicy Fabrycznej zrobiło się „łyso”, bo co roku wiosną było kolorowo ze względu na kwitnące pączki kwiatów.

Są też mieszkańcy pragmatycznie podchodzący do wycinki.

- Nie było tak, że panowie przyszli, narysowali kropki, a po dwóch dniach przyjechali z piłą i wycięli je. Poza tym panowie przystawiali drabinę, sprawdzali dokładnie każde drzewo, a dopiero później była przypinana lina, robiono podcinkę i kładziono drzewo. Nie zrobiono tego bez pomyślunku.

Z kolei Dariusz Morawiec, wiceburmistrz Kluczborka, zapewnia, że po zakończeniu budowy ścieżki będą nasadzenia - 130 lip, brzóz i topól. - Nie można było poprowadzić ścieżki w innym miejscu - zaznacza.

- Ścieżka rowerowa może być poprowadzona jedynie w pasie drogowym lub na działkach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo drogowe. Zwłaszcza przy ulicy Fabrycznej nie było takiej możliwości – ścieżkę można było wytyczyć jedynie wzdłuż drogi i nie dało się ominąć tych drzew. Musieliśmy podjąć decyzję o wycince, ale zawsze boli każdego, kiedy trzeba usunąć drzewa.
Mieszkańcy
Mieszkanka
Dariusz Morawiec

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »