Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-13, 06:30 Autor: Witold Wośtak

Budowa ścieżki rowerowej w Kluczborku wymagała usunięcia 130 drzew. Mieszkańcy mają mieszane uczucia

Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Fabrycznej w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Około 130 drzew zostało wyciętych w Kluczborku w związku z budową ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Fabrycznej i Sikorskiego. W mediach społecznościowych wywiązała się gorąca dyskusja.
Inwestycja jest współfinansowana z pieniędzy unijnych, dlatego musi zostać wykonana w tym roku. Nie było więc czasu na trwające 2-3 lata zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Część mieszkańców ocenia wycinkę krytycznie, a część ma mieszane uczucia.

Niektórzy mówią, że pomysł wycinki jest nieporozumieniem, bo drzewa rosły tam od kilkudziesięciu lat. Wobec tego ścieżka powinna biec innym śladem. Jeden z mężczyzn zastanawia się, czy wycinka była konieczna, ale zdaje sobie sprawę z konkretnych przepisów. Jego zdaniem, na ulicy Fabrycznej zrobiło się „łyso”, bo co roku wiosną było kolorowo ze względu na kwitnące pączki kwiatów.

Są też mieszkańcy pragmatycznie podchodzący do wycinki.

- Nie było tak, że panowie przyszli, narysowali kropki, a po dwóch dniach przyjechali z piłą i wycięli je. Poza tym panowie przystawiali drabinę, sprawdzali dokładnie każde drzewo, a dopiero później była przypinana lina, robiono podcinkę i kładziono drzewo. Nie zrobiono tego bez pomyślunku.

Z kolei Dariusz Morawiec, wiceburmistrz Kluczborka, zapewnia, że po zakończeniu budowy ścieżki będą nasadzenia - 130 lip, brzóz i topól. - Nie można było poprowadzić ścieżki w innym miejscu - zaznacza.

- Ścieżka rowerowa może być poprowadzona jedynie w pasie drogowym lub na działkach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo drogowe. Zwłaszcza przy ulicy Fabrycznej nie było takiej możliwości – ścieżkę można było wytyczyć jedynie wzdłuż drogi i nie dało się ominąć tych drzew. Musieliśmy podjąć decyzję o wycince, ale zawsze boli każdego, kiedy trzeba usunąć drzewa.
Mieszkańcy
Mieszkanka
Dariusz Morawiec

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »