Radio Opole » Gospodarka
2019-06-13, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Gotartowa przeciw lokalizacji węzła na S11. Czy GDDKiA weźmie pod uwagę sprzeciw?

[fot. GDDKiA/archiwum mieszkańców Gotartowa]
[fot. GDDKiA/archiwum mieszkańców Gotartowa]
Mieszkańcy Gotartowa protestują wobec planów budowy węzła drogi ekspresowej S11. Ich zdaniem, zjazd z S-ki będzie zlokalizowany zbyt blisko domów, a poza tym wieś zostanie zupełnie odcięta od Kluczborka.
Zwracają uwagę na zahamowanie rozwoju miasta w tym kierunku - w okolicy powstają nowe osiedla, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi. Mieszkańcy zaangażowani w tę sprawę chcą przesunięcia węzła o kilkaset metrów - obok składowiska odpadów.

- Tam są tereny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - mówi Piotr Rybol. - To są grunty o realnie niskiej wartości, które bardzo dobrze skomunikowałyby mieszkańców Kluczborka i nie byłoby uciążliwe dla nikogo wokół. Można by połączyć serpentyną obecną obwodnicę Kluczborka, gdzie szedłby cały ruch ciężki. Dodatkowo moglibyśmy wykorzystać starą „jedenastkę” do ruchu lokalnego.

Piotr Rybol zwraca uwagę, że w projekcie przewidziano za to miejsce dla stacji paliw, restauracji fast food oraz centrum logistycznego, których budowa nawet nie ruszyła.

Zbigniew Krajcer, sołtys Gotartowa, uważa, że przy proponowanym wariancie mieszkańcy będą w klinie dwóch dróg i torów.

- Przesunięcie w prawą stronę, a najlepiej w kierunku wysypiska, jest konieczne. Wtedy nie trzeba by było odcinać całego Gotartowa-Ogrodnictwa, a miasto mogłoby nadal rozbudowywać się od galerii handlowej w stronę S11. Poza tym nie będzie blokować nas ruch – z jednej strony węzeł S11, a z drugiej strony obwodnica Kluczborka.

Mieszkańcom udało się zebrać ponad tysiąc podpisów przeciwko lokalizacji węzła S11 w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Nasi rozmówcy przekonują, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad lekceważy ich uwagi oraz prośby. Zwróciliśmy się do GDDKiA, która przygotowuje stanowisko w tej sprawie.
Piotr Rybol
Zbigniew Krajcer

Gospodarka

2020-08-03, godz. 16:30 24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji… » więcej 2020-08-03, godz. 13:15 Opolszczyzna: ponad 34 tysięcy wniosków o 300 złotych dla uczniów. Można już aplikować na papierze, ale preferowany… Ponad 34 100 wniosków o przyznanie pieniędzy z programu 'Dobry Start' złożono drogą elektroniczną od początku lipca na Opolszczyźnie. » więcej 2020-08-02, godz. 14:00 Koronawirus nie powinien zrujnować budżetu Lubszy. "Mamy bardzo przedsiębiorczych mieszkańców" Epidemia koronawirusa nie powinna spowodować znacznego uszczuplenia budżetu Lubszy. Choć tamtejszy samorząd nie dysponuje jeszcze szczegółowymi danymi, to… » więcej 2020-07-31, godz. 18:33 W połowie sierpnia poznamy wykonawcę projektu budowy mostu południowego w Krapkowicach Osiem firm stanęło do przetargu na wykonanie projektu budowy nowej przeprawy przez Odrę, która ma połączyć Krapkowice i Gogolin. Na opracowanie dokumentacji… » więcej 2020-07-31, godz. 15:52 Mieszkańcy opolskiego mogą otrzymać zwrot 80 procent z zakupu zbiorników na deszczówkę Nadal można ubiegać się o dofinansowanie do zakupu zbiorników na deszczówkę. Mowa o programie 'Moja woda', który prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska… » więcej 2020-07-30, godz. 20:30 Biogazownia ma sprzedawać prąd w 2022 roku, inwestor otrzymał długo oczekiwany kredyt Po kilku latach różnych perturbacji ruszy budowa biogazowni w Prężynce w gminie Lubrza. Wartość inwestycji to 26 mln złotych. 75 procent kosztów sfinansuje… » więcej 2020-07-30, godz. 20:15 Nysa chce sięgnąć po dotacje na inwestycje ekologiczne. Pozwolą one między innymi skuteczniej gospodarować deszc… Nawet około 18 milionów złotych na realizację inwestycji związanych z ekologią może trafić w najbliższym czasie do gminy Nysa. Aby móc ubiegać się… » więcej 2020-07-30, godz. 16:27 Energetyka Cieplna Opolszczyzny inwestuje. Do 2022 roku mieszkańcy Opola odczują mniejszą emisję pyłów i dwutlenku… Ponad 700 tysięcy złotych unijnej dotacji pozyskała Energetyka Cieplna Opolszczyzny na dwa ekologiczne zadania modernizacyjne. To 40 procent projektu wartego… » więcej 2020-07-30, godz. 10:00 Jak skutecznie zachęcać do wymiany pieców na systemy ekologiczne? Ogrzewanie indywidualne kotłami starej generacji… - Ogrzewanie indywidualne i transport - to dwa główne źródła zanieczyszczenia powietrza - ocenił w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Manfred Grabelus, dyrektor… » więcej 2020-07-29, godz. 13:05 Radni województwa przyjęli Program Ochrony Powietrza. Na poprawę potrzebny jest co najmniej miliard złotych Miliard 100 milionów złotych - tyle miałaby kosztować wymiana wszystkich 'kopciuchów' w województwie opolskim. Takie informacje zawarto w Programie Ochrony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »