Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-08, 14:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W Opolu rozmawiano o aktywizacji osób niepełnosprawnych. Coraz więcej z nich pracuje

Konferencja "PFRON z organizacjami pozarządowymi" [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja "PFRON z organizacjami pozarządowymi" [fot. Mariusz Chałupnik]
Będzie więcej pieniędzy na działania i programy aktywizujące osoby niepełnosprawne. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy na ten cel w skali kraju blisko 280 milionów złotych.
To o ponad 30 milionów więcej niż w roku ubiegłym. Pieniądze trafią do organizacji pozarządowych.

- Dzięki dobrej współpracy z organizacjami łatwiej aktywizować osoby niepełnosprawne. To widać, chociażby po rynku pracy - mówi Tomasz Maruszewski, zastępca prezesa zarządu PFRON. - To jest nasza najistotniejsza funkcja. Na ten cel przeznaczamy również największe środki. To ponad 3,3 miliarda złotych, które przeznaczamy na dofinansowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Dzięki temu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych też cały czas wzrasta. W tej chwili wynosi blisko 28,5 proc., a do niedawna wynosił niecałe 23 proc.

W Polsce na blisko 143 tysięcy organizacji co czwarta zajmuje się osobami niepełnosprawnymi.

- My z PFRON-em działamy już od 1993 roku, w wyniku czego pozyskaliśmy łącznie 35 milionów złotych i te doświadczenia procentują - informuje Kazimierz Jednoróg z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - Jest wielka przychylność dla organizacji, które działają dłużej. Trudniej jest tym, które działają krótko, bez lokali i przygotowanej kadry. Ci, którzy spełniają takie wymogi mogą łatwiej otrzymać dofinansowanie swoich projektów. To projekty 2,3-letnie, a nam się marzy, żeby to były projekty na czas dłuższy.

PFRON współpracuje także z samorządami. W tym roku powstały kolejne programy wsparcia osób niepełnosprawnych.

- 1 stycznia ruszył fundusz solidarnościowy, którego celem jest wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych wnioski złożyło 9 gmin. To Brzeg, Głuchołazy, Gogolin, Kluczbork, Kolonowskie, Nysa, Opole, Otmuchów i Paczków. Łączna kwota wnioskowanych na realizację tych usług wynosi ponad 405 tysięcy złotych.

W tym roku PFRON dysponuje budżetem na poziomie 5,5 miliarda złotych. Blisko 20 proc. tej sumy trafi do samorządów.
Tomasz Maruszewski
Kazimierz Jednoróg
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-08-26, godz. 00:16 Różne spojrzenia na mowę nienawiści w Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dyskutowali o hejcie Polityczny hejt był głównym tematem Niedzielnej (25.08) Loży Radiowej, w której opolscy politycy dyskutowali między innymi na temat tego, gdzie kończą się gra ... » więcej 2019-08-25, godz. 22:41 Mieszkańcy gminy Tułowice dziękowali za tegoroczne plony. "Bez tego chleba nie byłoby naszych sukcesów i radości" Rolnicy z gminy Tułowice dziękowali dziś (25.08) za tegoroczne plony. W czasie gminnych dożynek w Szydłowie nie brakowało atrakcji muzycznych, jak i barwnego ... » więcej 2019-08-25, godz. 21:23 Przed Stegu Areną można było poczuć się jak w czasach PRL-u. Wszystko za sprawą 120 zabytkowych pojazdów z bloku wscho ... 120 pojazdów z minionej epoki można było oglądać dziś (25.08) na parkingu przed opolską Stegu Areną. W 5. już edycji Opolskiego Zjazdu Pojazdów PRL-u można by ... » więcej 2019-08-25, godz. 19:32 Wypadek w Dobrodzieniu. Kolejny w Gwoździcach Na ul. Szemrowickiej w Dobrodzieniu w powiecie oleskim doszło do zderzenia motocykla z autem osobowym. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2019-08-25, godz. 19:24 Strażacy dogaszają płonącą hałdę na wysypisku w Sławięcicach. Pożar już się nie rozprzestrzenia ale akcja potrwa przez ... Około 100 strażaków nadal walczy z pożarem na składowisku odpadów w kędzierzyńsko-kozielskich Sławięcicach. Przypomnijmy, że pali się wysoka na około 8 metrów ... » więcej 2019-08-25, godz. 17:47 Żniwne korony, odznaczenia a na scenie Kamil Bednarek. Trwają gminno-powiatowe dożynki w Głubczycach [ZDJĘCIA] Na głubczyckim Rynku święto plonów obchodzą rolnicy z powiatu i gminy Głubczyce. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą odprawioną w kości ... » więcej 2019-08-25, godz. 16:02 Duży pożar na wysypisku śmieci w Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu Pożar na wysypisku śmieci na osiedlu Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu. Na miejsce są wzywane kolejne zastępy straży pożarnej. Ogień jest też gaszony z powiet ... » więcej 2019-08-25, godz. 15:22 Mieszkaniec Kietrza ranny po strzałach z broni gazowej. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR Strzały z broni gazowej padły dziś (25.08) wczesnym popołudniem w Kietrzu. Wszystko wskazuje na to, że oddał je 86-letni mężczyzna, który doznał obrażeń ciała. » więcej 2019-08-25, godz. 15:18 Drogowcy wspólnie z policją i pogotowiem edukują kierowców na autostradzie. Trwa drugi dzień pikniku na MOP Oleśnica M ... W Miejscu Obsługi Podróżnych Oleśnica Mała na 184. kilometrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia trwa kolejny dzień pikniku edukacyjno-informacyjnego. » więcej 2019-08-25, godz. 12:28 Od pierwszego października na Uniwersytecie Opolskim powstaje Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej W ramach nowego wydziału będzie funkcjonował Instytut Nauk o Polityce i Administracji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »