Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-03, 18:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Już 10 lat fundacja Aktywizacja wspiera osoby z niepełnosprawnościami

10-lecie Fundacji Aktywizacja w Opolu [fot. Joanna Różycka]
10-lecie Fundacji Aktywizacja w Opolu [fot. Joanna Różycka]
Fundacja Aktywizacja, która pomaga osobom z niepełnosprawnościami odnaleźć się na rynku pracy świętuje w Opolu swoje 10. urodziny. Jej misją jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych wykluczeniem na rynku pracy. Kolejny etap to pomoc w znalezieniu zatrudnienia i wsparcie przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.
- Mamy w swoich szeregach grono specjalistów - mówi Justyna Szpilak, dyrektorka opolskiego oddziału fundacji.

- Jest to wsparcie udzielane przez naszych specjalistów: psychologów, doradców zawodowych, pośredników pracy. Mamy również dwa nowe stanowiska. Jedno z nich to trener pracy, który wspiera daną osobę przed rozpoczęciem zatrudnienia i przygotowuje do niego. Zauważyliśmy też, że jest ogromna potrzeba wsparcia, kiedy już dana osoba jest u pracodawcy i wtedy pojawia się job crafter, który jest łącznikiem między pracownikiem, pracodawcą, a zespołem - dodaje.

Jak podkreśla Przemysław Żydok, prezes zarządu fundacji z Warszawy, opolski oddział Aktywizacji był jednym z pierwszych, które powstały.

- Obecnie mamy 7 oddziałów w całej Polsce, a opolski działa bardzo prężnie - mówi Żydok. - Konwenty regionalne, które opolski oddział organizuje od samego początku, od kiedy działa Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, różne działania rzecznicze, to tylko część ich aktywności. Ten oddział od samego początku pokazywał, że nie tylko Warszawa, nie tylko tam, gdzie jest zarząd i główni eksperci, ale w różnych miejscach Polski możemy działać skutecznie - dodaje.

O tym, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami przekonała się między innymi Urszula Rogalska z Polikliniki Medrem w Opolu, która współpracuje z fundacją.

- Zatrudniamy dwie osoby niepełnosprawne - mówi Rogalska. - Pracują u nas niespełna dwa lata. To są panie, które przychodzą do nas uśmiechnięte, zadowolone. Stworzyliśmy dla nich stanowiska dostosowane do ich możliwości. To jest nie tylko kwestia samej pracy, ale też atmosfera. Pracując u nas zyskały wiele, ale przede wszystkim to my zyskaliśmy - dodaje.

Jubileusz 10-lecia pracy Fundacja Aktywizacja uczciła w gronie osób, z którymi współpracuje na co dzień. To przedstawiciele opolskich instytucji, przedsiębiorcy i osoby wspierane przez organizację. Spotkanie odbyło się w Kinie Meduza w Opolu.

Fundacja Aktywizacja posiada status organizacji pożytku publicznego.
Justyna Szpilak
Przemysław Żydok
Urszula Rogalska

Wiadomości z regionu

2019-11-19, godz. 19:30 Śmiertelny wypadek na budowie w powiecie nyskim. Mężczyzna został przygnieciony przez ładowarkę Nie żyje mężczyzna, który pracował przy budowie drogi między Radzikowicami a Goświnowicami w powiecie nyskim. Okoliczności zdarzenia bada inspektor Państwowej… » więcej 2019-11-19, godz. 19:00 W centrum miasta wybudowali drogę do 60 domów. Miała być ulica Żyrafy jest Miodowa Prawie 6 milionów złotych kosztowała budowa ulicy Miodowej w centrum Strzelec Opolskich. To zupełnie nowa droga wytyczona na terenie byłego zakładu zieleni miejskiej… » więcej 2019-11-19, godz. 18:40 Zwłoki 53-letniego mieszkańca Wołczyna w rowie melioracyjnym Policjanci i strażacy z Wołczyna znaleźli zwłoki mężczyzny w rowie melioracyjnym. Na ciało 53-latka trafili podczas poszukiwań zaginionego 23-letniego mieszkańca… » więcej 2019-11-19, godz. 18:30 Wampiry znów grasują na Politechnice Opolskiej. Jutro również będzie można podzielić się krwią Studenci Politechniki Opolskiej kolejny raz dzielą się krwią. Do jutra (20.11) w Zespole Dydaktycznym 'Łącznik' przy ulicy Mikołajczyka w Opolu potrwa kolejna… » więcej 2019-11-19, godz. 17:00 GOK w Dobrzeniu Wielkim ma zmienić się również od zewnątrz. Gmina planuje termomodernizację Remont sali balowej i termomodernizacja - to kolejne plany władz Dobrzenia Wielkiego dotyczące Gminnego Ośrodka Kultury. Dokumentację na dofinansowanie tych inwestycji… » więcej 2019-11-19, godz. 16:45 Babcia miała 3,5 promila, gdy "zajmowała się" czwórką wnuków. Dzieci mają od roku do 5 lat Babcia mając 3,5 promila alkoholu zajmowała się cazwórką wnuków mających od roku do 5 lat. W tym czasie rodziców dzieci nie było w domu. Gdy się pojawili, okazało… » więcej 2019-11-19, godz. 16:00 Będą zmiany w samorządzie województwa? Roman Kolek i Stanisław Rakoczy mogą odejść z zarządu Wicemarszałek Roman Kolek rozważa odejście z urzędu marszałkowskiego, a jutro (20.11) członkowie PSL maja zdecydować, czy Stanisław Rakoczy nadal będzie ich reprezentował… » więcej 2019-11-19, godz. 15:30 Pierwszy smak egzaminu dojrzałości już za nimi. Język polski na rozpoczęcie próbnych matur z Operonem Próbną maturę z języka polskiego pisali dziś (19.11) uczniowie wielu szkół na Opolszczyźnie i w całym kraju. Próbne matury z wydawnictwem Operon nie są obowiązkowe… » więcej 2019-11-19, godz. 15:15 Namysłowska "skarbówka" pracuje już w nowym miejscu. "Budynek jest przyjazny dla odwiedzających, w tym niepełnosprawny… Urząd Skarbowy w Namysłowie zmienił lokalizację. Klienci instytucji mogą teraz spotkać się z urzędnikami przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 12. » więcej 2019-11-19, godz. 15:00 PIP przyznała nagrody najbezpieczniejszym firmom regionu. "Dla nas prewencja jest kluczowa" Dla nich bezpieczeństwo pracy jest jednym z priorytetów. W opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Państwowa Inspekcja Pracy przyznała nagrody firmom, przedsiębiorcom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »