Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-20, 11:00 Autor: Marzena Śmierciak

Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Kapłani poświęcą pokarmy

Tradycyjne święcenie pokarmów w opolskich kościołach [fot. Piotr Wrona]
Tradycyjne święcenie pokarmów w opolskich kościołach [fot. Piotr Wrona]
Ks. Waldemar Klinger [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Waldemar Klinger [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie chodzi o to, aby się najeść, ale aby być ze sobą. Najważniejsze jest dobro oczu nad stołem, a nie to, co na stole - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Dziś - Wielka Sobota - czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Dziś także są święcone pokarmy na stół wielkanocny.
W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościołów koszyki z chlebem, jajkami, chrzanem, solą, wędlinami, czy wielkanocnymi ciastami, które będą potem spożywali podczas Wielkanocy.

- Jest to poświęcenie pokarmów, by wspólnota stołu w rodzinie, w gronie zaproszonych gości nie była tylko technicznym - przepraszam za słowo - napełnieniem żołądków, ale była wyrazem mistycznego spotkania przy stole z Jezusem Chrystusem - mówi ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry. - Poświęcenie pokarmów - ksiądz święci wędliny, wypieki, jajka - symbol życia, sól, która konserwuje - pozwala nam uświadomić sobie, że jesteśmy rodziną, która nie żyje tym, co włoży do żołądka, żeby organizm to przetrawił i dał nam siłę, ale właśnie żyje tym mistycznym wydarzeniem - bycie wokół siebie - tłumaczył poranny gość.

Do świątecznego stołu, jak mówił ks. Waldemar Klinger, wierni mogą zasiąść już dziś wieczorem lub jutro rano podczas uroczystego śniadania. Tradycyjnie wspólny posiłek rozpocznie się podzieleniem jajkiem.

- To zwyczaj, który ma głęboki sens teologiczny. Mój stary proboszcz tłumaczył nam, dzieciom, kilkadziesiąt lat temu, że z jajka wykluwa się nowe życie i to pisklę musi dzióbkiem przebić tę dziurkę, odwrotnie, dobra kwoka pomaga temu kurczaczkowi wyjść do życia. Pozwala to wyjść z grzechu. Skorupka jajka jest symbolem zniewolenia, zamknięcia życia w grobie, w którym jest Pan Jezus przytłoczony kamieniami - tłumaczy ks. Waldemar Klinger.

Dodajmy, Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się po zachodzie słońca Liturgią Światła. Na zewnątrz świątyni kapłani poświęcą ogień, od którego następnie zapalony zostanie Paschał - woskowa świeca symbolizującą zmartwychwstałego Chrystusa.
ks. Waldemar Klinger
ks. Waldemar Klinger

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 21:54 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 21:37 Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej 'Wierni Polsce'. Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja po ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »