Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-20, 12:05 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół

W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zdobienia koszyczków ze święconką, różni się natomiast sama ich zawartość. W niektórych obok szynki, chrzanu i babki można znaleźć czekoladowe jajka i inne współczesne wyroby.
- Jajka, mięso, kiełbasy, chleb i babeczki – wylicza nastolatek, który święcił pokarmy wraz z rodziną.

- Baranek z ciasta, kiełbaska, szynka – dodaje ojciec z córką.

- Przeważnie to nie może zabraknąć jajek, no to jest normalne. Poza tym chlebek, sól, chrzan, ale to zależy jaki region, jakie tradycje – mówi mieszkaniec Strzelec Opolskich.

Zgodnie z tradycją, w święconce powinny znaleźć się m.in. jajka, chleb, mięso czy sól.

- Te wszystkie produkty mają swoją symbolikę - mówi ks. Daniel Jaszczyszyn z parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. – Chleb, to jest oczywiście nawiązanie do tego, że Chrystus daje nam się w chlebie eucharystycznym. Mięso, które jest nawiązaniem, że w czasie uczty paschalnej Żydzi jedli mięso, jedli baraninę, więc my też obchodząc święta wielkanocne, święta paschalne, jemy mięso. Jajko jest symbolem rodzącego się życia, tego że przy świętach wielkanocnych przecież odradza się to życie, Chrystus zmartwychwstaje. Dlatego też to jajko trzeba koniecznie włożyć do koszyczka, ale też dzielimy się nim przy śniadaniu wielkanocnym.

W większości kościołów przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych wolontariusze Caritas prowadzą zbiórkę żywności.

- Zbieramy to, co państwo ofiarujecie dla biednych, osamotnionych, niezamożnych rodzin. Wędlina, kawa, ciasta, jajeczka… cokolwiek państwo przyniesiecie, to wszystko rozdzielamy - mówi Urszula Abramczuk-Karpa.

Zwyczaj święcenia pokarmów znany jest obecnie w całej Polsce, choć na Śląsku zadomowił się dopiero kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się tylko na dworach szlacheckich. Upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej i wschodniej Polski.
Mieszkańcy Strzelec Opolskich
Ks. Daniel Janczyszyn
Urszula Abramczuk-Karpa

Wiadomości z regionu

2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej 2020-07-06, godz. 15:45 Są solidarni z ukraińską gminą partnerską poszkodowaną przez powódź Paczków pomaga partnerskiej gminie Tłumacz na Ukrainie. Znajduje się ona w obwodzie Iwano-Frankiwskim, który pod koniec czerwca mocno ucierpiał w wyniku powodzi… » więcej 2020-07-06, godz. 15:30 Do Namysłowa wrócił punkt obsługi gazowej spółki. Dotychczas mieszkańcy musieli odwiedzać placówkę w Kluczborku Mieszkańcy Namysłowa i okolic będą mogli korzystać z punktu obsługi klienta Polskiej Spółki Gazownictwa, które dziś (06.07) uroczyście otwarto w stolicy powiatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »