Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-20, 12:05 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół

W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na świąteczny stół [fot. A. Pospiszyl]
Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zdobienia koszyczków ze święconką, różni się natomiast sama ich zawartość. W niektórych obok szynki, chrzanu i babki można znaleźć czekoladowe jajka i inne współczesne wyroby.
- Jajka, mięso, kiełbasy, chleb i babeczki – wylicza nastolatek, który święcił pokarmy wraz z rodziną.

- Baranek z ciasta, kiełbaska, szynka – dodaje ojciec z córką.

- Przeważnie to nie może zabraknąć jajek, no to jest normalne. Poza tym chlebek, sól, chrzan, ale to zależy jaki region, jakie tradycje – mówi mieszkaniec Strzelec Opolskich.

Zgodnie z tradycją, w święconce powinny znaleźć się m.in. jajka, chleb, mięso czy sól.

- Te wszystkie produkty mają swoją symbolikę - mówi ks. Daniel Jaszczyszyn z parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. – Chleb, to jest oczywiście nawiązanie do tego, że Chrystus daje nam się w chlebie eucharystycznym. Mięso, które jest nawiązaniem, że w czasie uczty paschalnej Żydzi jedli mięso, jedli baraninę, więc my też obchodząc święta wielkanocne, święta paschalne, jemy mięso. Jajko jest symbolem rodzącego się życia, tego że przy świętach wielkanocnych przecież odradza się to życie, Chrystus zmartwychwstaje. Dlatego też to jajko trzeba koniecznie włożyć do koszyczka, ale też dzielimy się nim przy śniadaniu wielkanocnym.

W większości kościołów przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych wolontariusze Caritas prowadzą zbiórkę żywności.

- Zbieramy to, co państwo ofiarujecie dla biednych, osamotnionych, niezamożnych rodzin. Wędlina, kawa, ciasta, jajeczka… cokolwiek państwo przyniesiecie, to wszystko rozdzielamy - mówi Urszula Abramczuk-Karpa.

Zwyczaj święcenia pokarmów znany jest obecnie w całej Polsce, choć na Śląsku zadomowił się dopiero kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej święcenie potraw w Wielką Sobotę odbywało się tylko na dworach szlacheckich. Upowszechnił się dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, docierając tu razem z mieszkańcami centralnej i wschodniej Polski.
Mieszkańcy Strzelec Opolskich
Ks. Daniel Janczyszyn
Urszula Abramczuk-Karpa

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 21:15 Brzeski sąd okazał się łaskawy dla Jacka N. Lokalny polityk nie trafi do więzienia Były przewodniczący rady miejskiej w Brzegu Jacek N. nie trafi do więzienia. Sąd Rejonowy w Brzegu warunkowo umorzył dziś (02.08) postępowanie wobec sa… » więcej 2021-08-02, godz. 20:30 Raport dnia: Spokojny początek tygodnia w regionie. Bez nowych zakażeń na Opolszczyźnie Poniedziałek bez nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju koronawirusa potwierdzono u 91 osób. » więcej 2021-08-02, godz. 19:54 Właścicielka pseudohodowli moskiewskich stróżujących z Rogalic skazana nieprawomocnie przez brzeski sąd. Kobieta… Sąd Rejonowy w Brzegu uznał, że właścicielka pseudohodowli w Rogalicach, skąd w październiku 2020 roku interwencyjnie odebrano 64 psy rasy moskiewski stróżujący… » więcej 2021-08-02, godz. 19:15 Pożar w Opolu przy Nyskiej. Od samochodu zajęła się ściana domu 6 zastępów straży pożarnej gasi pożar samochodu i budynku na ulicy Nyskiej w Opolu. » więcej 2021-08-02, godz. 19:00 Pionierski w kraju zabieg endoskopowego odseparowania nowotworu od kręgosłupa wykonali lekarze z USK. Teraz pacjenta… Medycy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako pierwsi w Polsce przeprowadzili nowatorski zabieg endoskopowej separacji nowotworu od kręgosłupa… » więcej 2021-08-02, godz. 18:45 Powiat głubczycki: interwencja kobiety pomogła zatrzymać pijanego kierowcę Obywatelska postawa świadka zdarzenia zapobiegła tragedii na drodze. W sobotni wieczór w jednej z miejscowości w powiecie głubczyckim kobieta zauważyła… » więcej 2021-08-02, godz. 18:15 To nie była bezpieczna połowa wakacji. W regionie utonęło 7 osób, a 11 zginęło w wypadkach drogowych 7 utonięć, 530 pijanych kierowców i 11 ofiar, które zginęły w wypadkach drogowych - to bilans pierwszej połowy wakacji w regionie. Z danych przekazanych… » więcej 2021-08-02, godz. 17:23 Nie żyje jaguarzyca Bora z opolskiego ZOO. Była jednym z najstarszych przedstawicieli gatunku w europejskich ogrodach… Była mamą pierwszych w opolskim ZOO jaguarów - Justyny i Adama. Później została nie tylko babcią, ale nawet prapraprababcią. Nie żyje jaguarzyca Bora… » więcej 2021-08-02, godz. 15:41 Harcerze z Głubczyc od początku wakacji nie mogą narzekać na brak atrakcji 'Harcerska Akcja Letnia 2021' hufca ZHP w Głubczycach osiągnęła półmetek. W tym roku program jest bardzo bogaty. Na początku wakacji harcerze wyjechali… » więcej 2021-08-02, godz. 15:27 Koła gospodyń wiejskich włączą się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19. W planach dodatkowe festyny W akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 włączą się koła gospodyń wiejskich. Ich zadaniem będzie m.in. organizacja profrekwencyjnych festynów. Na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »