Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-17, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

V Opolskie Śniadanie Wielkanocne przyciągnęło tłumy mieszkańców. "Człowiek nie czuje się taki samotny" [ZDJĘCIA]

V Opolskie Śniadanie Wielkanocne [fot. Katarzyna Doros]
V Opolskie Śniadanie Wielkanocne [fot. Katarzyna Doros]
Dwa tysiące porcji żuru, marynowane mięsiwa, jajka i wielkanocne baby. Za nami Opolskie Śniadanie Wielkanocne, które przyciągnęło tłumy na opolski rynek. W przygotowanie śniadania pod chmurką zaangażowały się m.in. instytucje senioralne czy Polski Czerwony Krzyż.
Jak podkreślają mieszkańcy, dla wielu osób, takie śniadanie jest namiastką świątecznej atmosfery i szansą na zjedzenie posiłku w towarzystwie.

- Człowiek nie czuje się taki samotny, to ważne, bo ja np. jestem tutaj sama jedna w Opolu. Nie mam rodziny, ale tu mam rodzinę taką. Pokosztowałam i wszystko bardzo smakowało - mówi pani Teresa.

- Smaczny, dobrze doprawiony, taki prawdziwy żurek. Oczywiście musi być baba i jajko, to jest podstawa - dodaje jedna z kobiet.

- Trzeba się zjednoczyć, raz w roku spotkać na rynku przy żurku - mówi opolanka.

Danuta Pilipczuk z Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu zauważa, że żurek przygotowywany według przepisu prezydenta miasta stał się tradycją opolskiego śniadania. - Na dwa tysiące porcji musimy mieć ponad tysiąc jaj, 140 kilogramów białej kiełbasy, 150 litrów żuru w płynie, czyli zakwasu i ponad 800 ząbków czosnku - mówi.

- Klub seniora uczestniczył w przygotowaniu past jajecznych zrobionych ze szczypiorkiem, z pieczarkami albo pomidorami. Jedna grupa obierała jajeczka, druga nadziewała, trzecia robiła pasty - tłumaczy Ludmiła Franiczek z Rady Seniorów Opola.

- Mięsa na naszym stoisku przygotował Dom Dziennego Pobytu Malinka, to m.in. sarnina, dziczyzna czy drób. Te mięsa się marynowały przez tydzień, potem były pięknie pieczone w sosiku z dodatkiem chrzanu. Te przepisy, które wykorzystaliśmy, to jest kuchnia naszych babć - dodaje Inga Bożek, kierownik Domu Dziennego Pobytu Magda Maria w Opolu.

Śniadaniu na opolskim rynku towarzyszyły występy dzieci i seniorów. Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.

Wiadomości z regionu

2019-08-19, godz. 21:00 Utrudnienia dla kierowców w ścisłym centrum Opola. Drogowcy we wtorek rozpoczną remont ulicy Książąt Opolskich We wtorek (20.08) rozpocznie się remont ulicy Książąt Opolskich w ścisłym centrum Opola. Drogowcy muszą wymienić nawierzchnię asfaltową ze względu na jej fata ... » więcej 2019-08-19, godz. 19:00 Zdecydowała różnica zdań. Przemysław Pytlik zrezygnował z członkostwa w .Nowoczesnej Przemysław Pytlik żegna się z .Nowoczesną. Radny miasta Opola złożył rezygnację, bo jak tłumaczy, zdecydowała różnica zdań w związku z funkcjonowaniem partii. » więcej 2019-08-19, godz. 18:30 Znamy listę Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dwie niewiadome do senatu Witold Zembaczyński, Tomasz Kostuś i Elżbieta Bień. Ta trójka otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych. Listy kandydatów zatwierdziła R ... » więcej 2019-08-19, godz. 18:00 Lider opolskiego SLD wystartuje w wyborach. Piotr Woźniak na liście znajdzie się za Marceliną Zawiszą z partii Razem Piotr Wożniak wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej znajdzie się na drugiej pozycji listy k ... » więcej 2019-08-19, godz. 16:30 Bez ofiar śmiertelnych. Policja podsumowała długi weekend na opolskich drogach - To był dość spokojny długi weekend na opolskich drogach - tak ostatnie cztery dni podsumowuje opolska policja. W regionie doszło do trzech wypadków, w który ... » więcej 2019-08-19, godz. 15:22 "Dużo udało się zrealizować, wiele planów jest w realizacji" - Katarzyna Czochara w Loży Radiowej podsumowała 4-letnią ... - Pracujemy ciężko od czterech lat. Sytuacja w kraju i na Opolszczyźnie poprawiła się w znacznym stopniu - powiedziała w 'Loży Radiowej' posłanka PiS Katarzyn ... » więcej 2019-08-19, godz. 15:00 Wojciech Komarzyński: Samorząd musi uzyskiwać z rządem tzw. efekt synergii - Samorząd potrzebuje bardzo mocnego przedstawicielstwa w parlamencie, a ten głos powinien być oparty o dobrą współpracę i dialog z rządem - przekonywał podcz ... » więcej 2019-08-19, godz. 14:30 Kędzierzyn-Koźle: 8 pseudokibiców z zarzutami za sobotnią bójkę. Policja zatrzymuje kolejnych 8 młodych mężczyzn z Opola i okolic usłyszało zarzuty za udział w bójce pseudokibiców, do której doszło w minioną sobotę (17.08) w Kędzierzynie-Koźlu. Policja ... » więcej 2019-08-19, godz. 13:30 Mobilny billboard PiS wyjechał na ulice Opolszczyzny. "Ciężko pracujemy nad kluczowymi dla przyszłości Polski wyborami" Mobilny billboard z hasłami ważnych programów społecznych i tematami, którymi rząd zajmował się przez ostatnie lata, przez najbliższy tydzień będzie jeździł u ... » więcej 2019-08-19, godz. 13:30 Zwęglone zwłoki znalezione pod Błotnicą Strzelecką to zaginiony mieszkaniec Chorzowa. Mężczyzna został zamordowany Zwęglone zwłoki znalezione przed tygodniem w lesie pod Błotnicą Strzelecką to zamordowany 35-letni mieszkaniec Chorzowa. Policja zatrzymała już domniemanych s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »