Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-21, 13:48 Autor: Wiktoria Palarczyk

Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim

Wielkanocna Biesiada w otmuchowskim zamku [Fot.Dorota Kłonowska]
Wielkanocna Biesiada w otmuchowskim zamku [Fot.Dorota Kłonowska]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Konkurs palm wielkanocnych w otmuchowskim zamku [Fot.UM Otmuchów]
Konkurs palm wielkanocnych w otmuchowskim zamku [Fot.UM Otmuchów]
Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycją, która jest kultywowana m.in. w Dębskiej Kuźni, dzieci obchodzą wieś klekocząc kołatkami, kiedy dzwony już nie dzwonią w kościele, a organy nie grają. Takich obrzędów jest wiele.
- Kolejny zwyczaj, który przetrwał, to krzyżyki i całowanie "Ponbóczka" - mówi Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej. - W piątek rano o godzinie 4:00, gospodarze wychodzą zakładać krzyżyki w pole na urodzaj. Są wykonane z poświęconych palm wielkanocnych. Wieczorem jest palenie Judasza m.in. w Krośnicy. Wygonienie tego, co złe. Ta postać Żyda jest tutaj mocno symboliczna.

- W Wielką Sobotę oprócz święcenia pokarmów, kultywowana jest również przepiękna tradycja w Borkach Małych, czyli tworzenia bramy wielkanocnej. - Jest wykonywana z wydmuszek przez 12 kawalerów. Nawiązanie do liczby apostołów. Konstruują i robią bramę, o godzinie 23.00 jest zawieszana, z reguły o tematyce religijnej. Potem jedzą jajecznicę ze 120 jaj. Po jajecznicy, o 3:00, wyruszają na pola z chorągwiami, obchodzą je śpiewając do 6 rano, aż do rezurekcji - dodaje Jasiński.

Natomiast z Poniedziałkiem Wielkanocnym łączy się tradycja Śmigusa-Dyngusa. W tym dniu, jeśli panna zostanie oblana wodą, to będzie przez cały rok cieszyła się zainteresowaniem ze strony kawalerów.
Bogdan Jasiński
Bogdan Jasiński

Wiadomości z regionu

2020-11-24, godz. 13:30 Marszałek zapłaci blisko 2 mln złotych za adaptację szpitala w Korfantowie. "Remont poprawił warunki pobytowe dla… Opolski urząd marszałkowski prawdopodobnie zapłaci blisko 2 mln (1,9) złotych za dostosowanie Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie do leczenia chorych… » więcej 2020-11-24, godz. 13:00 Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i 91. Batalionu Logistycznego z Komprachcic wspierają siedem DPS-ów i… Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i 91. Batalionu Logistycznego z Komprachcic zostali skierowani do wsparcia DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych… » więcej 2020-11-24, godz. 11:29 Głubczycki "Rolniczak" w ramach programu Erasmus plus realizuje kolejny międzynarodowy projekt Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie 'Etyka w komunikacji' w ramach programu… » więcej 2020-11-24, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 10 tysięcy zakażeń w kraju, z czego 512 w województwie opolskim. Zmarło ponad pół tysiąca os… Ostatniej doby w kraju odnotowano 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 512 na Opolszczyźnie. Zmarło kolejnych 55 osób… » więcej 2020-11-24, godz. 10:43 Opole jest drugim miastem w kraju z największym wzrostem dzietności. Mamy też najwyższy w kraju wzrost urodzeń Demograficzny sukces stolicy regionu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Opole ma najwyższy wskaźnik dynamiki wzrostu urodzeń, a także… » więcej 2020-11-24, godz. 09:04 Wiosną przyszłego roku w Nysie może ruszyć budowa mieszkań dla seniorów. "Chcemy, by lokatorzy mogli się tam in… Coraz bliżej rozpoczęcia prac związanych z budową mieszkań przy ulicy Wałowej w Nysie. Miasto ma już gotową koncepcję i szuka pieniędzy na realizację… » więcej 2020-11-24, godz. 08:00 W pałacyku przy ul. Sempołowskiej w Opolu powstanie hotel z secesyjnym wystrojem wnętrz Za dwa lata niszczejący pałac przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Opolu zmieni się w czterogwiazdkowy hotel - tak zapowiada Tomasz Kunstler, jeden ze współwłaścicieli… » więcej 2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***