Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-21, 13:48 Autor: Wiktoria Palarczyk

Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim

Wielkanocna Biesiada w otmuchowskim zamku [Fot.Dorota Kłonowska]
Wielkanocna Biesiada w otmuchowskim zamku [Fot.Dorota Kłonowska]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krapkowicka środa żurowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Konkurs palm wielkanocnych w otmuchowskim zamku [Fot.UM Otmuchów]
Konkurs palm wielkanocnych w otmuchowskim zamku [Fot.UM Otmuchów]
Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycją, która jest kultywowana m.in. w Dębskiej Kuźni, dzieci obchodzą wieś klekocząc kołatkami, kiedy dzwony już nie dzwonią w kościele, a organy nie grają. Takich obrzędów jest wiele.
- Kolejny zwyczaj, który przetrwał, to krzyżyki i całowanie "Ponbóczka" - mówi Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej. - W piątek rano o godzinie 4:00, gospodarze wychodzą zakładać krzyżyki w pole na urodzaj. Są wykonane z poświęconych palm wielkanocnych. Wieczorem jest palenie Judasza m.in. w Krośnicy. Wygonienie tego, co złe. Ta postać Żyda jest tutaj mocno symboliczna.

- W Wielką Sobotę oprócz święcenia pokarmów, kultywowana jest również przepiękna tradycja w Borkach Małych, czyli tworzenia bramy wielkanocnej. - Jest wykonywana z wydmuszek przez 12 kawalerów. Nawiązanie do liczby apostołów. Konstruują i robią bramę, o godzinie 23.00 jest zawieszana, z reguły o tematyce religijnej. Potem jedzą jajecznicę ze 120 jaj. Po jajecznicy, o 3:00, wyruszają na pola z chorągwiami, obchodzą je śpiewając do 6 rano, aż do rezurekcji - dodaje Jasiński.

Natomiast z Poniedziałkiem Wielkanocnym łączy się tradycja Śmigusa-Dyngusa. W tym dniu, jeśli panna zostanie oblana wodą, to będzie przez cały rok cieszyła się zainteresowaniem ze strony kawalerów.
Bogdan Jasiński
Bogdan Jasiński

Wiadomości z regionu

2019-06-24, godz. 15:00 Opole zadba o równouprawnienie. W tym celu utworzono nowe stanowisko W Opolu będzie działał pełnomocnik do spraw równego traktowania. To nowe stanowisko na urzędowej mapie miasta objęła Dorota Piechowicz-Witoń, która będzie je ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:07 Opolszczyzna gotowa na przyjęcie wniosków na 500+ na każde dziecko. W regionie z programu skorzysta blisko 150 tysięcy ... Od 1 lipca mieszkańcy Opolszczyzny mogą składać wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus o świadczenie na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Violett ... » więcej 2019-06-24, godz. 13:30 Korina, Hura i Nambo - to najlepsze psy specjalne w opolskich służbach Przewodnik psa - mł. asp. Rafał Gruszka z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich wspólnie z owczarkiem Koriną zajęli I miejsce w Mistrzostwach Tres ... » więcej 2019-06-24, godz. 13:14 Mąż zaatakował żonę potłuczoną butelką. Groził, że zabije, jeśli kobieta nie wycofa pozwu rozwodowego Do tej dramatycznej sytuacji doszło w Strzelcach Opolskich w minioną sobotę (22.06). Dzisiaj Daniel N. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Sąd aresztował go ... » więcej 2019-06-24, godz. 13:00 Przywłaszczenie tysiąca euro w Kędzierzynie-Koźlu. Policja szuka tej kobiety Policjanci z Kędzierzyna-Koźla prowadzą postępowanie dotyczące przywłaszczenia pieniędzy, w kwocie tysiąca euro, w jednym z kantorów na terenie miasta. Mundur ... » więcej 2019-06-24, godz. 12:51 Czołowe zderzenie osobówki z busem na ul. Wiejskiej w Opolu Do czołowego zderzenia samochodu osobowego z busem doszło około południa w Opolu na ul. Wiejskiej. Droga na odcinku od ul. Oleskiej do Wygonowej jest całkowic ... » więcej 2019-06-24, godz. 12:30 Jak sprawdzić bezpieczeństwo dziecka na obozie letnim? Podpowiada kuratorium oświaty Ponad 16 tysięcy uczniów weźmie udział w obozach, koloniach, czy półkoloniach przygotowanych przez organizatorów z Opolszczyzny. - Na tę chwilę mamy zgłoszony ... » więcej 2019-06-24, godz. 11:45 11 zarejestrowanych kąpielisk w regionie. Wszędzie można się kąpać 11 kąpielisk figuruje na dziś (24.06) w zestawieniu opolskiego sanepidu. We wszystkich woda nadaje się do kąpieli. » więcej 2019-06-24, godz. 11:30 Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia. Miał przywłaszczyć sobie cudzy portfel Policjanci z Kędzierzyna-Koźla poszukują mężczyzny podejrzewanego o przywłaszczenie. » więcej 2019-06-24, godz. 10:58 Stręczyciel zatrzymany przez opolską policję. Przez 8 miesięcy zmuszał jedną z opolanek do prostytucji Zmuszanie do prostytucji, wymuszenie rozbójnicze i posiadanie środków odurzających - to zarzuty, które usłyszał 34-latek zatrzymany przez opolskich kryminalny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »