Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-15, 21:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Mamy kim się pochwalić. Podsumowano 15 lat funkcjonowania opolskich wsi w Unii Europejskiej

Gala 15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala 15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala 15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala 15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Nazywają je swoimi małymi ojczyznami. Na co dzień dbają, rozwijają, integrują i niemal zawsze działają społecznie. W Opolu odznaczono blisko 50 liderów działających na obszarach wiejskich naszego regionu.
Wyróżnienia "Opolskie gwiazdy Europy" przyznano w ramach 15-lecia opolskich wsi w Unii Europejskiej.

- Przez ten czas zmieniło się bardzo dużo - mówi Gabriela Puzik, sołtys Kadłuba-Wsi. - Ta opolska wieś poszła tak do przodu w porównaniu z innymi. Przede wszystkim porządkiem, czystością. Jeden przed drugim dba. U nas w każdą sobotę zamiata się wszystkie ulice. A dzięki temu, że jesteśmy w Unii i dostaliśmy dofinansowania, to nasza wieś skorzystała bardzo dużo.

- Naprawdę możemy się chwalić - dodaje Janina Urbańczyk, która przez 16 lat była sołtysem Spóroka. - Począwszy od dróg, bo zmieniła się znacznie ich jakość. Naszym konikiem były również chodniki. Teraz w około 70 proc. mamy nowe chodniki przy drogach.

- Widać, że opolska wieś kwitnie i dobrze wykorzystuje unijne środki - mówi Wiesław Kryniewski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w urzędzie marszałkowskim.
- Od lat widzimy, że jak przyjeżdżają do nas wizyty studyjne z innych województw, to zazdroszczą nam, jak ta nasza piękna wieś funkcjonuje. Zarówno jej wyglądu, jak i zapału i inwencji twórczej w różnych projektach mieszkańców.

Podczas uroczystej gali uhonorowano również rolników, a także włączono 15 nowych podmiotów do sieci "Dziedzictwa kulinarnego - Opolskie".
Gabriela Puzik, Janina Urbańczyk
Wiesław Kryniewski

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 22:05 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 22:04 Śmigus-dyngus pod kontrolą. Niewinna zabawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Ta tradycja kojarzy się nie tylko z mnóstwem wody, ale i z dobrą zabawą. Zazwyczaj dobrą, bo nie wszystkim może ona odpowiadać. A w efekcie może skończyć się ... » więcej 2019-04-21, godz. 21:59 Jakie będą tematy kampanii i czy 26 maja pójdziemy do urn? Debata w Świątecznej Loży Radiowej Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w całym kraju 25 komitetów. W naszym rejonie startuje 15 osób z 7 komitetów. Na Opolszczyźnie, przy poprzednich euro ... » więcej 2019-04-21, godz. 18:29 Wyciek gazu w Opolu. Nieprzejezdna ulica Sosnkowskiego [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana ulica Sosnkowskiego w Opolu. Powodem wyciek gazu z jednej ze studzienek. Na miejscu pracują strażacy i służby gazowe. Ulica jest n ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:11 Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. Wjechał do rowu, zabrał go śmigłowiec Drugi dzisiaj wypadek z udziałem motocyklisty miał miejsce w Sternalicach, w gminie Radłów. Doszło do niego w rejonie skrzyżowania. Jedynym uczestnikiem tego ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Z wizytą w USA. Śląscy Teksańczycy kultywują polskie zwyczaje wielkanocne Śląscy Teksańczycy, których przodkowie wyemigrowali prawie 170 lat temu, też świętują Wielkanoc i starają się kultywować przywiezione ze starego kraju zwyczaj ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:01 Zderzenie motocyklisty z osobówką. Śmigłowiec zabrał poszkodowanego Do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym doszło dzisiaj w miejscowości Mnichus w gminie Ozimek. Wypadek miał miejsce na prostym odcinku drogi. » więcej 2019-04-21, godz. 13:48 Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycj ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Święta rosyjskich katolików. "Udało się zachować wiarę i zwyczaje" - Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko blednie w obliczu Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ojciec Wojc ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Sprawdzamy czystość powietrza po pożarze w Kędzierzynie-Koźlu Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »