Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-16, 19:57 Autor: Katarzyna Doros

Drapane, malowane, a nawet wyszywane. Święto zdobionych jaj gości w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

28. edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie [fot. Katarzyna Doros]
28. edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 70 osób dekorowało jaja w Muzeum Wsi Opolskiej w ramach 28. edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie. Uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach: techniki rytowniczej (kroszonki), batikowej (pisanki) i innych technikach zdobień, jak oklejanie czy obszywanie.
- Dawniej dominowały wzory większe, z czasem twórczynie poszły w tzw. "drobnicę". Dla nas najważniejsza jest zgodność z tradycją - mówi Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej. - Drugą taką ważną kwestią jest technika wykonania, czyli jak ładnie to jajko jest zrobione i kompozycja tzn. jak jest zakomponowany wzór.

Dla Adrianny Kozyry z Dańca to 24. start w konkursie, zaczynała w wieku czterech lat. Teraz jedno jajko konkursowe robi około piętnastu godzin. - Mama, babcia, prababcia, wszystkie zdobią jajka, a moja córka już jest piątym pokoleniem, które robi jajka w naszej rodzinie. Wszystko jest w motywie kwiatowym, wydrapane, listeczki, kropeczki, żeby to jajko było jakoś wykończone - mówi.

- Ja zdobię jajka techniką batikową. To jest pisanie gorącym woskiem i ja używam kiski do tego. Te miejsca, które chcę mieć np. czerwone, żółte, to je sobie zalewam woskiem w odpowiedniej kolejności - tłumaczy Halina Jakubowska, twórczyni ludowa z Tułowic

- Moja mama pochodzi z Opolszczyzny i jak byłem jeszcze małym dzieckiem, to drapała jajka żyletkami. Myślę, że to przejąłem w genach po niej - dodaje Henryk Parys z Górnego Śląsk, który kroszonki wydrapuje od półtorej roku.

Zwycięzców konkursu poznamy 14 kwietnia podczas 44. Jarmarku Wielkanocnego.
Bogdan Jasiński
Adrianna Kozyra, Halina Jakubowska, Henryk Parys

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »