Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-16, 19:57 Autor: Katarzyna Doros

Drapane, malowane, a nawet wyszywane. Święto zdobionych jaj gości w bierkowickim skansenie [ZDJĘCIA]

28. edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie [fot. Katarzyna Doros]
28. edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 70 osób dekorowało jaja w Muzeum Wsi Opolskiej w ramach 28. edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej - Kroszonki Opolskie. Uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach: techniki rytowniczej (kroszonki), batikowej (pisanki) i innych technikach zdobień, jak oklejanie czy obszywanie.
- Dawniej dominowały wzory większe, z czasem twórczynie poszły w tzw. "drobnicę". Dla nas najważniejsza jest zgodność z tradycją - mówi Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej. - Drugą taką ważną kwestią jest technika wykonania, czyli jak ładnie to jajko jest zrobione i kompozycja tzn. jak jest zakomponowany wzór.

Dla Adrianny Kozyry z Dańca to 24. start w konkursie, zaczynała w wieku czterech lat. Teraz jedno jajko konkursowe robi około piętnastu godzin. - Mama, babcia, prababcia, wszystkie zdobią jajka, a moja córka już jest piątym pokoleniem, które robi jajka w naszej rodzinie. Wszystko jest w motywie kwiatowym, wydrapane, listeczki, kropeczki, żeby to jajko było jakoś wykończone - mówi.

- Ja zdobię jajka techniką batikową. To jest pisanie gorącym woskiem i ja używam kiski do tego. Te miejsca, które chcę mieć np. czerwone, żółte, to je sobie zalewam woskiem w odpowiedniej kolejności - tłumaczy Halina Jakubowska, twórczyni ludowa z Tułowic

- Moja mama pochodzi z Opolszczyzny i jak byłem jeszcze małym dzieckiem, to drapała jajka żyletkami. Myślę, że to przejąłem w genach po niej - dodaje Henryk Parys z Górnego Śląsk, który kroszonki wydrapuje od półtorej roku.

Zwycięzców konkursu poznamy 14 kwietnia podczas 44. Jarmarku Wielkanocnego.
Bogdan Jasiński
Adrianna Kozyra, Halina Jakubowska, Henryk Parys

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 09:45 Powietrze w Kędzierzynie-Koźlu jest dobre, mimo wczorajszego pożaru Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:09 Silesia Cantat. Od jutra w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bp Andrzej Czaja: Weźmy pokój, który oferuje Chrystus - Życzę Wam abyście potrafili w czasie tych świąt jak najszerzej otworzyć swoje oczy. Mam na myśli wejrzenie oczyma wiary - powiedział biskup Andrzej Czaja, s ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bez żurku, ale z babą wielkanocną. Świąteczne menu w szpitalu położniczym w Opolu Około 60 pacjentek święta wielkanocne spędza w szpitalu położniczym w Opolu. Choć obowiązuje je dieta lekkostrawna, kucharki zadbają o to, by w Wielkanoc popr ... » więcej 2019-04-20, godz. 19:50 Pożar chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu ugaszony. Nikt nie ucierpiał Ponad stu strażaków m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich i Krapkowic brało udział w akcji gaszenia pożaru na terenie Zakładów Azotowych w Kędz ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:00 Jeszcze do Liturgii Światła w Wielką Sobotę można usłyszeć kołatki zamiast dzwonów Jeszcze do wieczora, aż do Liturgii Światła, przypadającej w Wielką Sobotę, w wielu opolskich miejscowościach będzie się niósł dźwięk drewnianych kołatek, któ ... » więcej 2019-04-20, godz. 17:39 Mieszkanka Krapkowic zapobiegła tragedii nad Odrą 65-letnia mieszkanka Krapkowic próbowała popełnić samobójstwo wchodząc do Odry. Uratowała ją szybka reakcja przypadkowego świadka. Wychłodzona kobieta trafiła ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:05 Dlaczego święta Wielkiej Nocy nieodzownie łączą się z jajkiem? Jajka są elementem potraw, święconki, a nawet dekoracji. Dlaczego jajko pełni ważną rolę w świątecznej tradycji? O to zapytaliśmy opolskiego etnografa z Muzeu ... » więcej 2019-04-20, godz. 15:58 Wielkanocne spotkanie motocyklistów na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Motocykliści z całego województwa zjechali dzisiaj do Opola. Na rynku przed ratuszem spotkali się na tradycyjnym Moto-Jajeczku. Nazwa zobowiązuje, były więc i ... » więcej 2019-04-20, godz. 14:35 Pomoc medyczna w okresie Świąt Wielkanocnych Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. W razie nagłego zachorowania lub pogorsz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »