Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-10, 14:44 Autor: Witold Wośtak

Strajk nauczycieli: Opolscy politycy różnie oceniają wybrany termin

Szkoła [fot. Daniel Klimczak]
Szkoła [fot. Daniel Klimczak]
W.Jagiełło, B.Kamińska, S.Kłosowski, A.Jasiński, A.Zagola, M.Wilkos, R.Galla, Niedzielna Loża Radiowa (11.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
W.Jagiełło, B.Kamińska, S.Kłosowski, A.Jasiński, A.Zagola, M.Wilkos, R.Galla, Niedzielna Loża Radiowa (11.03.19) [fot. Wanda Kownacka]
Zapowiadany na kwiecień strajk nauczycieli był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W miniony poniedziałek (04.03) zapowiedział to Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jeśli protest rozpocznie się 8 kwietnia, może kolidować z terminem egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. Zapytaliśmy o komentarz opolskich polityków.
Barbara Kamińska, reprezentująca Platformę Obywatelską, uważa, że w opinii rządu i społeczeństwa żaden czas nie będzie dobry na strajk.

- Jeżeli rządzący dają możliwość dofinansowania innych środowisk, gdzie problem płac nauczycieli jest znany od dawna, to nauczyciele mają powód, żeby właśnie w tym momencie upomnieć się o swoje wynagrodzenia.

Małgorzata Wilkos, przedstawicielka Solidarnej Polski, ocenia, że spór ma zniechęcić rodziców do rządu.

- Jeżeli nie mówimy o awanturze politycznej, to co to jest? Tylko nie wiadomo, jaki będzie efekt. Może okazać się, że z powodu protestu Broniarz skłóci nauczycieli z rodzicami, a nie rodziców z rządzącymi.

Z kolei Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, pyta, kiedy nauczyciele mają strajkować, jeśli nie teraz.

- Jeżeli państwo obwiniają Broniarza i nauczycieli, to dlaczego nie sięgniecie po taką ocenę minister Zalewskiej? Czy jej igranie ze środowiskiem nauczycieli to również nie jest walka polityczna? Pozostawiam takie pytanie bez odpowiedzi.

Według Arkadiusza Jasińskiego, reprezentującego Porozumienie, ZNP niesłusznie rości sobie prawo do mówienia za wszystkich nauczycieli.

- Musimy pamiętać, że nie wszyscy chcą brać w tym udział. Jak najbardziej rozumiem nauczycieli, natomiast pan Broniarz jest osobą niewiarygodną do reprezentowania nauczycieli.

Wojciech Jagiełło, przedstawiciel ruchu Kukiz'15, podkreśla, że początkujący nauczyciele mają okropny start.

- Jeżeli rząd PiS nie potrafi podejść do tego inaczej, jeżeli były rozmowy, które nic nie przynoszą, bo nauczycielom proponuje się podwyżki rzędu 120-140 złotych brutto, jest to trochę śmieszne.

Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, przyznaje, że nauczycielom należy się podwyżka. Ma pomysł, co można zrobić w pierwszej kolejności.

- Jedną z metod byłoby spotkanie wszystkich stron i wskazanie jakiejś mapy drogowej na najbliższe kilka lub kilkanaście lat. Wtedy być może doszlibyśmy do siedmiu tłustych lat dla nauczycieli.

Z kolei Agnieszka Zagola, reprezentująca Polskie Stronnictwo Ludowe zupełnie nie dziwi się zapowiedziom nauczycieli.

- Znalazły się pieniądze na dodatkowe gratyfikacje w ramach programu 500 plus, znalazły się pieniądze na trzynastki dla emerytów, a nauczycielom dalej mówi się, że nie ma pieniędzy.
Barbara Kamińska
Małgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Arkadiusz Jasiński
Wojciech Jagiełło
Sławomir Kłosowski
Agnieszka Zagola

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 18:52 Oferty hoteli, pensjonatów i letnich atrakcji. W Opolu trwają Międzynarodowe Targi Turystyczne Wystawcy z różnych zakątków Polski i zagranicy prezentują w Opolu swoje wakacyjne oferty i pomysły na spędzenie letniego wypoczynku. W stolicy regionu trwają ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej 2019-05-24, godz. 15:00 W Opolu otwarto Centrum Obsługi Cudzoziemców. Ma być szybciej i komfortowo, bo wniosków lawinowo przybywa Jest w pełni skomputeryzowane i przygotowane do przyjęcia stale wrastającej liczby interesantów. Załatwienie spraw ma być w nim szybkie i bezproblemowe. W urz ... » więcej 2019-05-24, godz. 14:00 EUROWYBORY. Politycy Nowoczesnej zachęcali w Opolu do udziału w eurowyborach i głosowania na Krzysztofa Mieszkowskiego Przedstawiciele Nowoczesnej rozdawali w Opolu ulotki i zachęcali do udziału w niedzielnych (26.05) eurowyborach. Na konferencji prasowej przed ratuszem podsum ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »