Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-19, 11:30 Autor: Daniel Klimczak

Na ulicach Nysy nadal można zobaczyć plakaty wyborcze. Straż Miejska: "Nie mamy narzędzi by karać niesfornych"

Plakaty wyborcze [fot. UM Głuchołazy]
Plakaty wyborcze [fot. UM Głuchołazy]
Choć od pierwszej tury wyborów samorządowych minęły już prawie dwa miesiące, w niektórych częściach Nysy nadal można spotkać plakaty zachęcające do oddania głosu na niektórych kandydatów.
Zgodnie z prawem, część tego typu treści powinna zniknąć z ulic dawno temu. Strażnicy miejscy przypominają o tym komitetom, jednak poza tym właściwie nie mogą już zbyt wiele zrobić.

- Miesiąc od wyborów pełnomocnik komitetu wyborczego ma obowiązek usunąć plakaty. Jeżeli tego nie uczyni to... trzy kropki. Nie mamy narzędzia, aby karać tych niesfornych, że tak powiem, którzy nie uprzątnęli po wyborach - przyznaje Grzegorz Smoleń, komendant Straży Miejskiej w Nysie.

Na dodatek przepisy nie dotyczą materiałów wyborczych znajdujących się na prywatnym terenie - te mogą pozostawać na miejscu właściwie bez żadnych ograniczeń.

W przypadku, gdy apele nie przynoszą skutków, magistrat może sięgnąć po metody bardziej dotkliwe dla komitetów. Takie rozwiązanie jednak nie zawsze jest dla miasta opłacalne.

- Jesteśmy w trakcie przygotowania pisma do burmistrza Nysy, żeby tych naprawdę opornych, no niestety, zmotywować w inny sposób. Chyba burmistrz będzie musiał na koszt gminy usunąć a później zwrotu kosztów domagać się na drodze sądowej. W Polsce to jest rok, półtora, dwa - dodaje komendant.

Jak jednak wskazuje nyska Straż Miejska, zdecydowana większość, bo nawet 90% kandydatów, w porę usunęła swoje plakaty.
Grzegorz Smoleń
Grzegorz Smoleń

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 10:54 Wciąż nie wiadomo, kto zastąpi Arrivę w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Nadal nie wiadomo, kto będzie woził pasażerów w gminach wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Operująca tam Arriva będzie świadczyć usługi tylko do cz ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:39 Dzieci w Opolu pamiętają o Irenie Sendlerowej - Irena Sendlerowa miała wielkie serce, którym się dzieliła, pomagała słabszym, miała cechy bohaterki, nie pozostawała obojętna wobec tego, co się działo - pr ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński: Chcemy upamiętnić poległych w Marszu Śmierci Pamiątkowa tablica ma przypominać o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. Zostanie ona odsłonięta 22 lutego, w rocznicę tego tragicznego wydarzania. ... » więcej 2019-02-18, godz. 09:53 Zabójca burmistrza Dietera Przewdzinga nadal nieznany Zginął na kilka dni przed 70-tymi urodzinami, do dziś jego zabójca jest nieznany i pozostaje na wolności. Mija 5 lat od śmierci burmistrza Zdzieszowic Dietera ... » więcej 2019-02-18, godz. 08:00 Strażacy z Ciska coraz szybciej wyjeżdżają do akcji Coraz mniej czasu potrzebują strażacy-ochotnicy z gminy Cisek, żeby wyjechać do akcji, gdy w ich remizie zawyje syrena. To jedna z pozytywnych informacji, któ ... » więcej 2019-02-18, godz. 07:30 Opolscy seniorzy walczą o tytuł miss i mistera 60+ internetu Opolanie mogą głosować na swoich faworytów w konkursie Miss i Mister 60+ Opola. O tytuł najlepszych seniorów internetu rywalizuje 14 pań i 10 panów. Głosowani ... » więcej 2019-02-18, godz. 07:00 Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Prokuratorzy, asystenci sędziego, referendarze, psycholodzy oraz kuratorzy sądowi, a także adwokaci oraz radcowie prawni włączają się w akcję 'Tygodnia Pomocy ... » więcej 2019-02-17, godz. 22:13 Pogarsza się jakość powietrza na Opolszczyźnie Najgorzej oddycha się w tej chwili w Prudniku - tu normy dotyczące pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na godzinę 22:00 są przekroczone pięciokrotnie. » więcej 2019-02-17, godz. 21:00 Opolscy politycy o Warsaw Summit. Temat konferencji bliskowschodniej zdominował Niedzielną Lożę Radiową Konferencja bliskowschodnia i wczorajsza deklaracja SLD dołączenia do Koalicji Europejskiej - te dwa tematy zdominowały Niedzielną Lożę Radiową, w której spot ... » więcej 2019-02-17, godz. 20:50 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »