Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-13, 19:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu

Światowy Dzień Ubogich - konferencja [fot. P. Wójtowicz]
Światowy Dzień Ubogich - konferencja [fot. P. Wójtowicz]
Światowy Dzień Ubogich - konferencja [fot. P. Wójtowicz]
Światowy Dzień Ubogich - konferencja [fot. P. Wójtowicz]
W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 13 na opolskim rynku wszyscy będą mogli zasiąść przy wspólnym stole.
Dziś do udziału w tym wydarzeniu zachęcali opolan biskup Rudolf Pierskała i prezydent Arkadiusz Wiśniewski. W spotkaniu z dziennikarzami wziął też udział bezdomny.

- Chcemy pokazać, że myśląc o Opolu nie zapominamy także o samotnych i ubogich, Nie możemy się od nich po prostu odgrodzić - mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Na tym to polega, żeby z ubogimi rozmawiać i nikogo nie wykluczać - podkreślił biskup Rudolf Pierskała - Pan Jezus nigdy nie przechodził obojętnie obok ludzi chorych, biednych, potrzebujących. Uczył, że miłość bliźniego musi się wyrazić w konkretnym czynie.

Małgorzata Kozak, dyrektor opolskiego MOPR dodała, że podczas spotkania na rynku pracownicy ośrodka będą również udzielać porad, gdzie potrzebujący mogą ubiegać się o pomoc, a mieszkańcom, którym lepiej się powodzi będą radzić jak właściwie udzielać pomocy.

Na konferencji głos zabrał także bezdomny Bogusław Rojek.

- Mówię wam ludzie, szanujcie nas, tych bezdomnych chłopaków. Wiem, że niektórzy są niedobrzy i wyzywają, ale u mnie tego słowa nie ma - mówił. Podczas konferencji prasowej w łaźni dla bezdomnych poprosił, aby za pośrednictwem mediów pozdrowić brata Jerzego Marszałkowicza, założyciela schroniska Brata Alberta w Bielicach.

- To jest ksiądz. On nas uratował, 280 chłopa, wszyscy są mu wdzięczni. Chodziliśmy na ryby, smażyliśmy i oddawaliśmy mu je, ale on sam ich nie zjadł bo oddał drugiemu.

W Opolu Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony po raz pierwszy. Dodajmy że ustanowił do w 2016 roku papież Franciszek. W ten sposób głowa kościoła chciała zwrócić uwagę na potrzeby osób borykających się z biedą.
Światowy Dzień Ubogich
Światowy Dzień Ubogich II

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 16:00 Opole powitało chiński nowy rok. Obchody uświetnił występ narodowej orkiestry z Państwa Środka Opole ponownie wita chiński nowy rok. W stolicy regionu zorganizowano dziś (18.01) koncerty mające na celu przybliżenie opolanom kultury mieszkańców Państwa Ś… » więcej 2020-01-18, godz. 14:15 Mali opolanie wraz z rodzicami stworzyli eko-intrumenty W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu właśnie dziś (18.01) rozpoczął się cykl warsztatów pod tytułem „Artystyczne soboty”. Zadaniem uczestników było stworzenie instrumentu… » więcej 2020-01-18, godz. 13:00 Bank Żywności w Opolu wspomaga najbardziej potrzebujących mieszkańców Krapkowic 8 ton żywności trafi do blisko 650 najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Krapkowice. » więcej 2020-01-18, godz. 12:30 Zamiast komputera, wolą tradycyjne gry. Fani RPG-ów i "planszówek" po raz kolejny spotykają się w Opolu W opolskiej Galerii WuBePe trwa, organizowany co miesiąc, Dzień Grania w Gry RPG i Planszówki. Pomysłodawcy chcą w ten sposób przekonać opolan, że tego typu rozrywka… » więcej 2020-01-18, godz. 11:15 Warunki narciarskie w czeskich Jesionikach. Śnieg zmrożony, działa tylko część wyciagów Od 20 do nawet 90 centymetrów śniegu leży na trasach zjazdowych w czeskich ośrodkach narciarskich zlokalizowanych tuż przy granicy z województwem opolskim. » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Swoje święto ma dziś Kubuś Puchatek Dziś (18.01) Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, przypadający w rocznicę urodzin jego twórcy - Alana Aleksandra Milne'a. Autor napisał tę książkę dla swojego… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-17, godz. 20:30 Brzeg także zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Dziś (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać plastikowymi… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »