Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-13, 10:51 Autor: Marzena Śmierciak

W niedzielę - Światowy Dzień Ubogich. W Opolu zaplanowano wspólną modlitwę i spotkanie na rynku

Obozowisko bezdomnych w parku miejskim w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Obozowisko bezdomnych w parku miejskim w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Bezdomni © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Bezdomni © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Misja garażowa (fot. Kamila Zawłocka)
Misja garażowa (fot. Kamila Zawłocka)
Ks. Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Małgorzata Kozak [fot. Barbara Więcek]
Małgorzata Kozak [fot. Barbara Więcek]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
- Papież Franciszek bierze nas do galopu. Na ogół omijamy osoby biedne, ubogie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ks. Arnold Drechsler, pytany o niedzielne (18.11) obchody w Opolu Światowego Dnia Ubogich.
- Słowa klucze tych obchodów to "wspólnota" i "spotkanie", a rozpocznie je msza święta w południe w katedrze opolskiej - powiedział nasz poranny gość.

- Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w najbliższą niedzielę (18.11) na rynku spotkamy się w takiej wspólnocie z biednymi, a wspólnotę najlepiej się organizuje wokół stołu. I wtedy dojdzie do spotkania z mieszkańcami Opola, tymi, którzy mają odwagę zmierzyć się z tym problemem, dlatego, że na ogół omijamy biednych. Oni może nie wyglądają elegancko, może nie pachną elegancko, odgradzają się, trudno do nich dotrzeć - tłumaczył ks. Arnold Drechsler. - W poznaniu potrzeb osób ubogich pomaga spotkanie i rozmowa - wyjaśniał dyrektor opolskiej Caritas.

- Są dwa kryteria pomagania - jest pomaganie bezwarunkowe, kiedy ja nikogo nie pytam, on mówi, co potrzebuje, ja mu to daję i zostawiam to na jego sumieniu. Albo też ja po prośbie daję tylko chleb, a całą resztę - po sprawdzeniu - tłumaczył ks. Drechsler. W ocenie naszego porannego gościa, trzeba wiedzieć, jak pomagać mądrze.

Caritas Diecezji Opolskiej to na dziś 300 parafialnych zespołów, a do tego około 3 tysięcy wolontariuszy. Wartość materialna rocznej pomocy udzielanej potrzebującym w regionie szacuje się na blisko 1,5 mln złotych.

- Pomagać i dawać to nie to samo - ocenił ks. Drechsler. - Pomagając trzeba stosować kryteria zwiększające skuteczność tej pomocy, dając też darczyńcom większe poczucie dobrze spełnionego uczynku - stwierdził.

W okresie przedświątecznym Caritas po raz 25. zorganizuje też ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

- W stolicy regionu około 10 procent mieszkańców korzysta z pomocy instytucjonalnej, z czego 3 tysiące z pomocy finansowej. Większość korzysta jednak z różnego rodzaju usług - powiedziała w "Poglądach i Osądach" Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Jak dodała, z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na umieszczanie seniorów w domach pomocy społecznej. - Coraz więcej osób starszych pisze do nas podania z prośbą o umieszczenie w domu pomocy społecznej. I często wynika to nie z powodu braku zdolności do samoobsługi. W drodze wywiadu środowiskowego pracownik socjalny ustala, że przyczyną jest często ubóstwo - tłumaczyła na naszej antenie wicedyrektor opolskiego MOPR-u.

- Bardzo wzrasta też zapotrzebowanie na świadczenie usług w miejscu zamieszkania - dodała Małgorzata Kozak. - Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje, żyjemy coraz dłużej, jest coraz więcej emerytów w stolicy naszego województwa, a w związku z tym coraz większa grupa osób - blisko 300 osób codziennie korzysta z tzw. usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania - powiedziała.

- Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też "Kuchnia na kółkach". Dowozimy gorące posiłki do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych. 800 seniorów korzysta też z usług czterech domów pobytu dziennego - wyliczała wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Dodajmy, w ramach niedzielnych obchodów Światowego Dnia Ubogich - 18 listopada - o 12.00 zostanie odprawiona msza święta w opolskiej katedrze, a po niej na opolskim rynku zaplanowano występy muzyczne i teatralne, a przede wszystkim będzie można spotkać się z biednymi, samotnymi i bezdomnymi osobami.
ks. Arnold Drechsler cz.1
ks. Arnold Drechsler cz.2
Małgorzata Kozak cz.1
Małgorzata Kozak cz.2

Wiadomości z regionu

2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej 2020-02-16, godz. 10:42 30-lecie TSKN. Dziś obchody jubileuszu w Gogolinie - 16 lutego 1990 roku została oficjalnie zarejestrowana mniejszość niemiecka - przypomniała w rozmowie 'W cztery oczy' Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN odnosząc… » więcej 2020-02-16, godz. 10:10 Wypadek zakończony dachowaniem na DK 46. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały poszkodowane po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 46 Opole - Lubliniec w miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Do… » więcej 2020-02-16, godz. 09:30 Rondo jest tańsze, więc będzie remont szkolnych łazienek Dzięki oszczędnościom, które pojawiły się po rozstrzygnięciu przetargu na budowę ronda, gmina Ujazd znalazła pieniądze na bieżące remonty w dwóch szkołach podstawowych… » więcej 2020-02-16, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 08:00 Radio Opole na stokach Zieleńca. Wrócimy tam za tydzień Radio Opole po raz kolejny odwiedziło Zieleniec. Nasi dziennikarze poprowadzili w sobotę (15.02) audycje „Ze zdrowiem Ci do twarzy” i „Eko wyścig” prosto z Gór… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »