Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-13, 10:51 Autor: Marzena Śmierciak

W niedzielę - Światowy Dzień Ubogich. W Opolu zaplanowano wspólną modlitwę i spotkanie na rynku

Obozowisko bezdomnych w parku miejskim w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Obozowisko bezdomnych w parku miejskim w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Bezdomni © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Bezdomni © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Misja garażowa (fot. Kamila Zawłocka)
Misja garażowa (fot. Kamila Zawłocka)
Ks. Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Małgorzata Kozak [fot. Barbara Więcek]
Małgorzata Kozak [fot. Barbara Więcek]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
- Papież Franciszek bierze nas do galopu. Na ogół omijamy osoby biedne, ubogie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej ks. Arnold Drechsler, pytany o niedzielne (18.11) obchody w Opolu Światowego Dnia Ubogich.
- Słowa klucze tych obchodów to "wspólnota" i "spotkanie", a rozpocznie je msza święta w południe w katedrze opolskiej - powiedział nasz poranny gość.

- Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai oraz prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w najbliższą niedzielę (18.11) na rynku spotkamy się w takiej wspólnocie z biednymi, a wspólnotę najlepiej się organizuje wokół stołu. I wtedy dojdzie do spotkania z mieszkańcami Opola, tymi, którzy mają odwagę zmierzyć się z tym problemem, dlatego, że na ogół omijamy biednych. Oni może nie wyglądają elegancko, może nie pachną elegancko, odgradzają się, trudno do nich dotrzeć - tłumaczył ks. Arnold Drechsler. - W poznaniu potrzeb osób ubogich pomaga spotkanie i rozmowa - wyjaśniał dyrektor opolskiej Caritas.

- Są dwa kryteria pomagania - jest pomaganie bezwarunkowe, kiedy ja nikogo nie pytam, on mówi, co potrzebuje, ja mu to daję i zostawiam to na jego sumieniu. Albo też ja po prośbie daję tylko chleb, a całą resztę - po sprawdzeniu - tłumaczył ks. Drechsler. W ocenie naszego porannego gościa, trzeba wiedzieć, jak pomagać mądrze.

Caritas Diecezji Opolskiej to na dziś 300 parafialnych zespołów, a do tego około 3 tysięcy wolontariuszy. Wartość materialna rocznej pomocy udzielanej potrzebującym w regionie szacuje się na blisko 1,5 mln złotych.

- Pomagać i dawać to nie to samo - ocenił ks. Drechsler. - Pomagając trzeba stosować kryteria zwiększające skuteczność tej pomocy, dając też darczyńcom większe poczucie dobrze spełnionego uczynku - stwierdził.

W okresie przedświątecznym Caritas po raz 25. zorganizuje też ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

- W stolicy regionu około 10 procent mieszkańców korzysta z pomocy instytucjonalnej, z czego 3 tysiące z pomocy finansowej. Większość korzysta jednak z różnego rodzaju usług - powiedziała w "Poglądach i Osądach" Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Jak dodała, z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na umieszczanie seniorów w domach pomocy społecznej. - Coraz więcej osób starszych pisze do nas podania z prośbą o umieszczenie w domu pomocy społecznej. I często wynika to nie z powodu braku zdolności do samoobsługi. W drodze wywiadu środowiskowego pracownik socjalny ustala, że przyczyną jest często ubóstwo - tłumaczyła na naszej antenie wicedyrektor opolskiego MOPR-u.

- Bardzo wzrasta też zapotrzebowanie na świadczenie usług w miejscu zamieszkania - dodała Małgorzata Kozak. - Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje, żyjemy coraz dłużej, jest coraz więcej emerytów w stolicy naszego województwa, a w związku z tym coraz większa grupa osób - blisko 300 osób codziennie korzysta z tzw. usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania - powiedziała.

- Ogromnym zainteresowaniem cieszy się też "Kuchnia na kółkach". Dowozimy gorące posiłki do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych. 800 seniorów korzysta też z usług czterech domów pobytu dziennego - wyliczała wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Dodajmy, w ramach niedzielnych obchodów Światowego Dnia Ubogich - 18 listopada - o 12.00 zostanie odprawiona msza święta w opolskiej katedrze, a po niej na opolskim rynku zaplanowano występy muzyczne i teatralne, a przede wszystkim będzie można spotkać się z biednymi, samotnymi i bezdomnymi osobami.
ks. Arnold Drechsler cz.1
ks. Arnold Drechsler cz.2
Małgorzata Kozak cz.1
Małgorzata Kozak cz.2

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 22:45 Opolski "Ekonomik" podpisał porozumienie o współpracy z opolskim oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych Staże i praktyki dla uczniów, do tego konkursy o podatkach i warsztaty. Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu podpisał porozumienie o współpracy z opolskim oddzi ... » więcej 2019-03-26, godz. 22:30 Przeciwnicy i zwolennicy deklaracji LGBT+ manifestowali w centrum Opola Fundacja Pro-Prawo do życia pojawiła się dziś (26.03) na placu Wolności w Opolu w towarzystwie przedstawicieli Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, by ... » więcej 2019-03-26, godz. 22:00 Prudnik: minister dał zielone światło dla likwidacji dwóch szkół średnich Minister edukacji uznał racje władz powiatu prudnickiego, które wystąpiły z zażaleniem na postanowienie Opolskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o likwidację dwóch ... » więcej 2019-03-26, godz. 21:00 Jest szansa, że w gminie Reńska Wieś powstaną trzy OSY Urzędnicy z Reńskiej Wsi liczą, że w tym roku OSY pojawią się w całkiem sporej grupie. Mowa oczywiście nie o owadach, ale o Otwartych Strefach Aktywności. Sił ... » więcej 2019-03-26, godz. 20:00 Przedszkolaki z opolskiej "szóstki" mistrzami gry w "kółko i krzyżyk". Za nami I międzyprzedszkolny turniej w Opolu Na popularnej grze 'kółko i krzyżyk' uczyli się zasad logicznego myślenia i gry fair play. Najmłodsi opolanie spotkali się na I Międzyprzedszkolnym Turnieju K ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:45 Kulturalne centrum Tułowic zostanie wyremontowane. Inwestycja oczekiwana od lat Sala widowiskowa w Tułowicach przejdzie gruntowną modernizację. To miejsce na inwestycję tej skali czekało blisko 25 lat. » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »