Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym D ...
2018-11-13, 09:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak

Ks. Arnold Drechsler o obchodach Światowego Dnia Ubogich w Opolu
- Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji Opolskiej. 18 listopada będzie obchodzony w Opolu Światowy Dzień Ubogich. Na początek, o godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta w katedrze, a po niej spotkanie przy stole, pod dużym namiotem. - Będzie to spotkanie między mieszkańcami Opola tymi, którzy mają odwagę się zmierzyć z problemem biedy. Na ogół omijamy biednych, więc na rynek przyjdą śmiałkowie - wyjaśnił ks. Drechsler.
Małgorzata Kozak o seniorach jako grupie społecznej najbardziej dotkniętej ubóstwem
- Mniej więcej 10% procent mieszkańców Opola korzysta z pomocy instytucjonalnej, ale nie zawsze jest to pomoc finansowa - powiedziała w "Poglądach i osądach" Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Blisko 3 tys. osób korzysta z pomocy finansowej, natomiast większość korzysta z różnego rodzaju usług. - Z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na umieszczanie w domach pomocy społecznej - dodała. - Ogromną potrzebą jest potrzeba bezpieczeństwa i wiele osób starszych tak do mieszkania w domach pomocy społecznej podchodzi.

Na przestrzeni lat zmieniła się struktura ubóstwa w stolicy regionu. Kiedyś najbardziej potrzebujący to byli bezrobotni, następnie rodziny wielodzietne, na trzecim miejscu osoby z niepełnosprawnością lub z rodziny z osobą niepełnosprawną. - W tej chwili najczęściej dotknięciu ubóstwem są seniorzy. Rodziny wielodzietne są na czwartym lub piątym miejscu tego "zestawienia".

Zobacz także

2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowa z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej 2018-12-05, godz. 09:00 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Bogusławem Januszko o szkolnictwie zawodowym i branżowym Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji - Sześć lat temu założyliśmy Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej i z satysfakcją muszę s ... » więcej 2018-12-04, godz. 10:18 Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW – Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźn ... » więcej 2018-12-03, godz. 09:50 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską o rozwoju organizacji turystycznej Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Rada do spraw Kompetencji Sektora Turystyki została powołana przy Polskiej Agencji Ro ... » więcej 2018-12-02, godz. 09:10 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o 25. akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »