Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu…
2018-11-13, 09:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak

Ks. Arnold Drechsler o obchodach Światowego Dnia Ubogich w Opolu
- Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji Opolskiej. 18 listopada będzie obchodzony w Opolu Światowy Dzień Ubogich. Na początek, o godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta w katedrze, a po niej spotkanie przy stole, pod dużym namiotem. - Będzie to spotkanie między mieszkańcami Opola tymi, którzy mają odwagę się zmierzyć z problemem biedy. Na ogół omijamy biednych, więc na rynek przyjdą śmiałkowie - wyjaśnił ks. Drechsler.
Małgorzata Kozak o seniorach jako grupie społecznej najbardziej dotkniętej ubóstwem
- Mniej więcej 10% procent mieszkańców Opola korzysta z pomocy instytucjonalnej, ale nie zawsze jest to pomoc finansowa - powiedziała w "Poglądach i osądach" Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Blisko 3 tys. osób korzysta z pomocy finansowej, natomiast większość korzysta z różnego rodzaju usług. - Z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie na umieszczanie w domach pomocy społecznej - dodała. - Ogromną potrzebą jest potrzeba bezpieczeństwa i wiele osób starszych tak do mieszkania w domach pomocy społecznej podchodzi.

Na przestrzeni lat zmieniła się struktura ubóstwa w stolicy regionu. Kiedyś najbardziej potrzebujący to byli bezrobotni, następnie rodziny wielodzietne, na trzecim miejscu osoby z niepełnosprawnością lub z rodziny z osobą niepełnosprawną. - W tej chwili najczęściej dotknięciu ubóstwem są seniorzy. Rodziny wielodzietne są na czwartym lub piątym miejscu tego "zestawienia".

Zobacz także

2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-02, godz. 09:18 Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów Adrian Czubak, Wojewoda Opolski - W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej 2019-11-28, godz. 11:03 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola – To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów i są też… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »