Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-12, 06:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [fot. Jacek Pelczar]
Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [fot. Jacek Pelczar]
Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [fot. Jacek Pelczar]
Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [fot. Jacek Pelczar]
Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [fot. Jacek Pelczar]
Cukrownia otworzyła drzwi dla zwiedzających [fot. Jacek Pelczar]
Ile buraków potrzeba do wyprodukowania kilograma cukru? Jak powstają cukierki i co dzieje się z liściem buraka, który zmrozimy do -200 stopni Celsjusza? Odpowiedzi na te pytania padły w czasie dni otwartych Cukrowni Cerekiew.
- Zakład ma ponad 20 hektarów powierzchni, przyjeżdżają do nas buraki produkowane przez rolników w promieniu około 30 km od cukrowni – mówi Tomasz Kostrzewa, dyrektor naczelny cukrowni Cerekiew. - Jesteśmy w głównej hali produkcyjnej, gdzie po lewej stronie możemy zobaczyć uzyskaną krajankę z buraków cukrowych, cały proces oczyszczania soku, zagęszczania i filtrowania soku. Średnio można założyć, że burak, który przyjeżdża do nas na plac, żeby stał się cukrem, potrzebuje od 18 do 22 godzin.

Poza zwiedzaniem części produkcyjnej, goście mogli również wziąć udział w warsztatach poświęconych m.in. produkcji cukierków.

- Pierwszy etap robienia cukierków to przygotowanie masy. Masę przygotowujemy z czego? Z cukru! I z czego jeszcze? Też z cukru, tyle że innego. Oraz ze zwykłej wody. Tę masę musimy zagotować do temperatury 150 stopni. Jak będzie 150 stopni to krzyczcie i wtedy będziemy mogli przygotowywać tę masę dalej - mówił Grzegorz Adamczuk, specjalista produkcji cukierków.

Dni otwarte w Cukrowni Cerekiew zorganizowano po raz pierwszy. Zainteresowanie zwiedzaniem zakładu było tak duże, że już teraz planowane jest kolejne takie przedsięwzięcie.
Tomasz Kostrzewa
Grzegorz Adamczuk

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 22:00 13 tysięcy głosów poparcia nie pomogło. Opolski NFZ nie ma pieniędzy na neurochirurgię i OIOM w Kluczborku Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt dla kluczborskiego szpitala Vital Medic. Placówka od kilku miesięcy walczy, aby podpi ... » więcej 2018-12-12, godz. 21:00 "Świeć się na święta" - ruszyła akcja opolskiej policji. "Piesi mogą w każdej chwili wejść na jezdnię" Na placu Wolności w Opolu policjanci rozdawali przechodniom odblaski, a także przypominali o prawidłowym zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego po ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:30 W opolskiej Betanii zapachniało świętami. Pacjenci wraz młodzieżą dekorowali świąteczne pierniki Uczniowie klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 4 w Opolu upiekli dla pacjentów Betanii dwa kartony pierników. Dziś (12.12) młodzież dostarczyła je senioro ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:25 Pożar hali magazynowej. 16 zastępów straży w akcji 16 zastępów straży pożarnej zostało zaalarmowanych z powodu pożaru hali magazynowej w jednym z zakładów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ogień pojawił ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:46 Wójtowie pięciu gmin: musimy zapewnić transport mieszkańcom Wójtowie pięciu gmin wiejskich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się z przedstawicielami PKS Racibórz. Rozmowy dotyczyły zapewnienia transportu mi ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Dachowanie na autostradzie. Jedna osoba ranna Na 202 kilometrze autostrady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak podaje dyżurny GDDKiA, jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Nie żyje mężczyzna. Spłonął przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu Przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu spłonął mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj (12.12) przed godziną 16.00 na tyłach Instytutu Sztuk ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Wigilijne spotkanie seniorów w Domu Dziennego Pobytu "Nad Odrą" Karp pieczony z warzywami ze swojskim chlebem i śląska makówka - tego nie zabrakło dziś (12.12) na stołach w Domu Dziennego Pobytu 'Nad Odrą'. Do wigilijnego ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:15 Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS Certyfikat ten potwierdza wysokie standardy jakości usług ośrodków leczenia raka piersi. - Uzyskanie tego certyfikatu jest gwarancją, że skoordynowana opieka ... » więcej 2018-12-12, godz. 17:30 Tragedia na Wrocławskiej w Opolu. To było samopodpalenie? Do tragicznego zdarzenia doszło po południu w Opolu w pobliżu szkoły podstawowej nr 8 w Opolu. Nie żyje mężczyzna, który prawdopodobnie sam się podpalił. Na m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »