Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 10:50 Autor: Katarzyna Doros

"Zjawiska narkomanii nie zatrzymamy, ale możemy je ograniczyć". Najważniejsza jest pozytywna profilaktyka

Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Polska i Estonia zajmują ex aequo niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem największego spożycia dopalaczy. Przedstawiciele oświaty, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych spotkali się w Opolu, żeby rozmawiać o tym, w jaki sposób skutecznie planować i wdrażać strategie przeciwdziałaniu narkomanii na szczeblu lokalnym.
- Istnieje taka teoria, że aby lokalna polityka społeczna była skuteczna, musi składać się z kliku filarów: edukacji, profilaktyki, leczenia, działań organów ścigania oraz redukcji szkód. Kiedy te filary są w równym stopniu dofinansowane i realizowane, wtedy zjawisko narkomanii można w jakiś sposób ograniczać, bo zlikwidować się go nie da. Jest to jakby cel utopijny - mówi Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw profilaktyki uzależnień, zwraca uwagę na to, że młody człowiek, który używa marihuany, statystycznie będzie też używał alkoholu i palił papierosy.

- Najważniejsza jest profilaktyka, rozumiana jako przeciwdziałanie współwystępowania różnego rodzaju ryzykownych zachowań - mówi. - Nie chodzi o to, żeby robić osobno profilaktykę używania przetworów konopi, osobno dopalaczy, chodzi o to, żeby to była profilaktyka adresowana do młodych ludzi, profilaktyka pozytywna, niepolegająca na straszeniu, na drętwej edukacji, tylko odpowiednio adresowana, odpowiednio robiona i dotycząca jakby sumy różnego rodzaju, nazwijmy to, negatywnych zachowań młodych ludzi.

Przypomnijmy: jak wynika z diagnozy Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii opublikowanego w marcu tego roku, co drugi nastolatek na Opolszczyźnie sięgał po narkotyki.
Agnieszka Sieniawska
Jacek Ruszczewski

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »