Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 10:50 Autor: Katarzyna Doros

"Zjawiska narkomanii nie zatrzymamy, ale możemy je ograniczyć". Najważniejsza jest pozytywna profilaktyka

Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Polska i Estonia zajmują ex aequo niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem największego spożycia dopalaczy. Przedstawiciele oświaty, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych spotkali się w Opolu, żeby rozmawiać o tym, w jaki sposób skutecznie planować i wdrażać strategie przeciwdziałaniu narkomanii na szczeblu lokalnym.
- Istnieje taka teoria, że aby lokalna polityka społeczna była skuteczna, musi składać się z kliku filarów: edukacji, profilaktyki, leczenia, działań organów ścigania oraz redukcji szkód. Kiedy te filary są w równym stopniu dofinansowane i realizowane, wtedy zjawisko narkomanii można w jakiś sposób ograniczać, bo zlikwidować się go nie da. Jest to jakby cel utopijny - mówi Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw profilaktyki uzależnień, zwraca uwagę na to, że młody człowiek, który używa marihuany, statystycznie będzie też używał alkoholu i palił papierosy.

- Najważniejsza jest profilaktyka, rozumiana jako przeciwdziałanie współwystępowania różnego rodzaju ryzykownych zachowań - mówi. - Nie chodzi o to, żeby robić osobno profilaktykę używania przetworów konopi, osobno dopalaczy, chodzi o to, żeby to była profilaktyka adresowana do młodych ludzi, profilaktyka pozytywna, niepolegająca na straszeniu, na drętwej edukacji, tylko odpowiednio adresowana, odpowiednio robiona i dotycząca jakby sumy różnego rodzaju, nazwijmy to, negatywnych zachowań młodych ludzi.

Przypomnijmy: jak wynika z diagnozy Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii opublikowanego w marcu tego roku, co drugi nastolatek na Opolszczyźnie sięgał po narkotyki.
Agnieszka Sieniawska
Jacek Ruszczewski

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »