Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 10:50 Autor: Katarzyna Doros

"Zjawiska narkomanii nie zatrzymamy, ale możemy je ograniczyć". Najważniejsza jest pozytywna profilaktyka

Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka Konferencja na temat Strategii Rozwiązywania Problemu Uzależnień [fot. Katarzyna Doros]
Polska i Estonia zajmują ex aequo niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem największego spożycia dopalaczy. Przedstawiciele oświaty, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych spotkali się w Opolu, żeby rozmawiać o tym, w jaki sposób skutecznie planować i wdrażać strategie przeciwdziałaniu narkomanii na szczeblu lokalnym.
- Istnieje taka teoria, że aby lokalna polityka społeczna była skuteczna, musi składać się z kliku filarów: edukacji, profilaktyki, leczenia, działań organów ścigania oraz redukcji szkód. Kiedy te filary są w równym stopniu dofinansowane i realizowane, wtedy zjawisko narkomanii można w jakiś sposób ograniczać, bo zlikwidować się go nie da. Jest to jakby cel utopijny - mówi Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Jacek Ruszczewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw profilaktyki uzależnień, zwraca uwagę na to, że młody człowiek, który używa marihuany, statystycznie będzie też używał alkoholu i palił papierosy.

- Najważniejsza jest profilaktyka, rozumiana jako przeciwdziałanie współwystępowania różnego rodzaju ryzykownych zachowań - mówi. - Nie chodzi o to, żeby robić osobno profilaktykę używania przetworów konopi, osobno dopalaczy, chodzi o to, żeby to była profilaktyka adresowana do młodych ludzi, profilaktyka pozytywna, niepolegająca na straszeniu, na drętwej edukacji, tylko odpowiednio adresowana, odpowiednio robiona i dotycząca jakby sumy różnego rodzaju, nazwijmy to, negatywnych zachowań młodych ludzi.

Przypomnijmy: jak wynika z diagnozy Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii opublikowanego w marcu tego roku, co drugi nastolatek na Opolszczyźnie sięgał po narkotyki.
Agnieszka Sieniawska
Jacek Ruszczewski

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 16:15 Zima dała o sobie znać na drogach. Największe opady śniegu w okolicach Nysy Zima przypomniała o sobie kierowcom. Z trudnymi warunkami jazdy muszą liczyć się kierowcy w powiecie nyskim. » więcej 2018-12-12, godz. 16:00 Policjanci poszukują zaginionego Macieja Znamirowskiego Niemodlińscy policjanci poszukują zaginionego Macieja Znamirowskiego. 48-letni mężczyzna ostatni raz widziany był 8 grudnia bieżącego roku w swoim miejscu zam ... » więcej 2018-12-12, godz. 16:00 Koniec sporów na linii Szpital Wojewódzki - Opolskie Centrum Onkologii? Na początek wspólna msza Szpital Wojewódzki i Opolskie Centrum Onkologii po wielu latach konkurowania ze sobą rozpoczynają współpracę. Mimo, że od lat obie placówki korzystają z jedne ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:30 Ludzkie kości na placu budowy galerii handlowej w Nysie. Najprawdopodobniej pochodzą z XVIII wieku Kilka dni temu na dobre ruszyła budowa galerii handlowej w centrum Nysy. Roboty rozpoczęły się od wykopów, które odsłoniły tajemnice przez lata skrywane pod w ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:00 Członkowie Solidarności chcą uhonorowania Lecha Wałęsy w Opolu Działacze opolskiej Solidarności przygotowali petycję i wysłali ją do władz samorządowych Opolszczyzny. Chcą przypomnieć o tym, że 4 czerwca 2019 roku minie 3 ... » więcej 2018-12-12, godz. 14:45 W wypadku w Nysie zginął rowerzysta. Policja: chwila nieuwagi może kosztować życie Policjanci z Nysy wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym zginął 65-letni rowerzysta. » więcej 2018-12-12, godz. 14:30 To już pewne, będzie rondo turbinowe na DK 94 w powiecie opolskim W 2019 roku ma drodze krajowej nr 94 na odcinku między Walidrogami, a Nakłem na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1712 powstanie rondo turbinowe. Oprócz tego ... » więcej 2018-12-12, godz. 14:09 Nieprzejezdna droga wojewódzka 416 w Głubczycach Sadach. Policja zorganizowała objazd Uwaga kierowcy. Duże utrudnienia ruchu na drodze wojewódzkiej 416 w miejscowości Głubczyce Sady. Policja zorganizowała objazd. » więcej 2018-12-12, godz. 13:00 W Kędzierzynie-Koźlu odstrzelą dziki, żeby walczyć z chorobą Powiatowy lekarz weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu wydał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. To kolejny etap walki z groźną chorobą - afryka ... » więcej 2018-12-12, godz. 13:00 Nyskie przedszkole wyróżnione za działania na rzecz promocji zdrowego trybu życia Przedszkole Publiczne nr 12 w Nysie, od kilku dni, jako jedno z dwóch w województwie posiada przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej krajowy certyfika ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »