Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-12, 06:00 Autor: Jacek Pelczar

Kędzierzyn-Koźle został miastem monitorowanym. Ma być bezpieczniej

Centrum monitoringu [fot. archiwum urzędu miasta]
Centrum monitoringu [fot. archiwum urzędu miasta]
W Kędzierzynie-Koźlu rusza system monitoringu, mający służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. W wybranych punktach miasta zainstalowano na razie 16 kamer obrotowych, docelowo jednak ma być ich aż 80.
- W Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje miejski monitoring, który już działa na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i ochrony mienia miasta przed zniszczeniem. Obraz z zainstalowanych w różnych punktach szesnastu kamer trafia do centrum systemu, które znajduje się w urzędzie miasta - informuje Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Zadaniem monitoringu jest zmniejszenie przestępczości i zwiększenie tempa reagowania służb porządkowych. Chociaż na co dzień nadzorować go będzie strażnik miejski, to skorzystają na tym wszystkie służby.

- Bieżący podgląd pozwoli na szybsze reagowanie, ponieważ czasami otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że potrzeba jest interwencja w takim a takim miejscu, ale na przykład zgłoszenie jest z wczoraj. A tak w sytuacji, gdy operator na bieżąco ujawni popełnianie jakichś wykroczeń, dewastacji czy innego aktu łamania prawa, będzie mógł od razu wysłać patrol - tłumaczy komendant straży miejskiej Aleksy Ptaszyński.

Centrum systemu mieści się w jednym z pomieszczeń urzędu miasta. Tam operatorzy mają bieżący podgląd na to, co dzieje się przed kamerami i w razie potrzeby mogą nimi sterować. Docelowo monitoring będzie prowadzony całodobowo.

Kamery zainstalowano w punktach:
- rondo Solidarności,
- skrzyżowanie pl. Wolności z al. Jana Pawła II i z ul. Judyma,
- plac zabaw w parku Pojednania,
- plac Młodzieży przy al. Jana Pawła II,
- skrzyżowanie ul. Bolesława Krzywoustego z al. Lisa,
- plac zabaw w parku Orderu Uśmiechu,
- skrzyżowanie ul. Mieszka I z al. Jana Pawła II,
- skrzyżowanie ul. Rynek z ul. Złotniczą,
- skrzyżowanie ul. Bolesława Chrobrego z ul. Piastowską
- tunel pod wiaduktem przy dworcu kolejowym
- skrzyżowanie placu Raciborskiego z ul. 24 Kwietnia,
- skrzyżowanie ul. Żeromskiego z ul. Piastowską,
- Rynek z budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta
Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 14:40 Awaria wodociągu w Nysie. Utrudnienia mogą potrwać do północy Mieszkańcy północnej części Nysy muszą liczyć się dziś z obniżonym ciśnieniem wody, a także z możliwym pogorszeniem jej jakości. » więcej 2018-10-16, godz. 14:30 Opolskie hospicjum Betania potrzebuje rąk do pracy. Rusza nabór wolontariuszy Jak wygląda praca w hospicjum, jakie są przywileje, a jakie obowiązki wolontariusza - na te i inne pytania odpowie dziś (16.10) personel medyczny Betanii, reh ... » więcej 2018-10-16, godz. 14:00 Podpiszą umowę i rozpoczną pracę w listopadzie. Inwestycja przy stacji Opole Wschód może ruszać Jeszcze w listopadzie mogą ruszyć prace przy przebudowie układu komunikacyjnego przy stacji kolejowej Opole Wschodnie. » więcej 2018-10-16, godz. 13:00 Milion złotych dla dzielnic. Propozycje kandydatki na urząd prezydenta Violetty Porowskiej - Każda z dzielnic Opola ma swoją specyfikę, a to oznacza, że idea rad dzielnic musi być wzmocniona - mówiła na dzisiejszej (16.10) konferencji Violetta Porow ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:55 Barbara Kamińska i kandydatki z Koalicji Obywatelskiej o sile kobiet w samorządzie „Kobieta jest siłą!” - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny uczestniczyć aktywnie w każdym samorządzie wystąpiła dziś (16.10) Barbara Kamińska, k ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »