Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-12, 06:00 Autor: Jacek Pelczar

Kędzierzyn-Koźle został miastem monitorowanym. Ma być bezpieczniej

Centrum monitoringu [fot. archiwum urzędu miasta]
Centrum monitoringu [fot. archiwum urzędu miasta]
W Kędzierzynie-Koźlu rusza system monitoringu, mający służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. W wybranych punktach miasta zainstalowano na razie 16 kamer obrotowych, docelowo jednak ma być ich aż 80.
- W Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje miejski monitoring, który już działa na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i ochrony mienia miasta przed zniszczeniem. Obraz z zainstalowanych w różnych punktach szesnastu kamer trafia do centrum systemu, które znajduje się w urzędzie miasta - informuje Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Zadaniem monitoringu jest zmniejszenie przestępczości i zwiększenie tempa reagowania służb porządkowych. Chociaż na co dzień nadzorować go będzie strażnik miejski, to skorzystają na tym wszystkie służby.

- Bieżący podgląd pozwoli na szybsze reagowanie, ponieważ czasami otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że potrzeba jest interwencja w takim a takim miejscu, ale na przykład zgłoszenie jest z wczoraj. A tak w sytuacji, gdy operator na bieżąco ujawni popełnianie jakichś wykroczeń, dewastacji czy innego aktu łamania prawa, będzie mógł od razu wysłać patrol - tłumaczy komendant straży miejskiej Aleksy Ptaszyński.

Centrum systemu mieści się w jednym z pomieszczeń urzędu miasta. Tam operatorzy mają bieżący podgląd na to, co dzieje się przed kamerami i w razie potrzeby mogą nimi sterować. Docelowo monitoring będzie prowadzony całodobowo.

Kamery zainstalowano w punktach:
- rondo Solidarności,
- skrzyżowanie pl. Wolności z al. Jana Pawła II i z ul. Judyma,
- plac zabaw w parku Pojednania,
- plac Młodzieży przy al. Jana Pawła II,
- skrzyżowanie ul. Bolesława Krzywoustego z al. Lisa,
- plac zabaw w parku Orderu Uśmiechu,
- skrzyżowanie ul. Mieszka I z al. Jana Pawła II,
- skrzyżowanie ul. Rynek z ul. Złotniczą,
- skrzyżowanie ul. Bolesława Chrobrego z ul. Piastowską
- tunel pod wiaduktem przy dworcu kolejowym
- skrzyżowanie placu Raciborskiego z ul. 24 Kwietnia,
- skrzyżowanie ul. Żeromskiego z ul. Piastowską,
- Rynek z budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta
Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »