Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-24, 12:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Problem dopalaczy dotyczy całej Polski. Policja prowadzi szereg działań profilaktycznych

Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Niestety doszło do tragedii, ale ten problem dotyczy całej Polski - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kędra z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Przypomnimy, w miniony weekend zmarli dwaj młodzi mieszkańcy powiatu strzeleckiego, trzeci przebywa w szpitalu. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było zatrucie dopalaczami.
- Ściganie handlarzy jest bardzo trudne. Skład tych substancji ciągle się zmienia - dodaje gość Radia Opole. - Są to niebezpieczne środki, które mają podłoże syntetyczne lub naturale. Nie wiemy, co to jest za środek, jakie substancje zostały tam ujęte i jak zareagować, gdy już taka osoba znajdzie się w szpitalu.

Na terenie Opola raz w roku jest przeprowadzana diagnoza sytuacji narkotykowej. Specjaliści badają również, dlaczego młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne.

- Chcę spróbować, kolega mnie namówił, mój przyjaciel, mój dobry znajomy. Tymczasem okazuje się, że w sieci tym znajomym jest ekspert, który wie, jak dotrzeć do takiego młodego człowieka - i to jest niebezpieczne. Młodzi ludzie funkcjonują troszeczkę na innych zasadach, w wielu przypadkach myślą, że coś ich nie dotyczy. My staramy się to zmienić - powiedział Maciej Kędra.

- Żyjemy w takich czasach, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki - powiedziała w "Poglądach i osądach" psycholog Mirosława Olszewska, która przez wiele lat była pełnomocnikiem władz regionu do spraw przeciwdziałania narkomanii. - Z jednej strony jest to kwestia szukania czegoś nowego, ciekawego. Z drugiej, chyba jest to sprawa takiej bardzo niskiej odpowiedzialności za siebie, za swoje życie i zdrowie. Obowiązujący system wychowania polega na tym, że właściwie nie uczy się młodych ludzi odpowiedzialności za siebie, za swoje życie. Zawsze dorośli wiedzą lepiej.
Maciej Kędra cz. 1
Maciej Kędra cz. 2
Mirosława Olszewska

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »