Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-24, 12:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Problem dopalaczy dotyczy całej Polski. Policja prowadzi szereg działań profilaktycznych

Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Niestety doszło do tragedii, ale ten problem dotyczy całej Polski - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kędra z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Przypomnimy, w miniony weekend zmarli dwaj młodzi mieszkańcy powiatu strzeleckiego, trzeci przebywa w szpitalu. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było zatrucie dopalaczami.
- Ściganie handlarzy jest bardzo trudne. Skład tych substancji ciągle się zmienia - dodaje gość Radia Opole. - Są to niebezpieczne środki, które mają podłoże syntetyczne lub naturale. Nie wiemy, co to jest za środek, jakie substancje zostały tam ujęte i jak zareagować, gdy już taka osoba znajdzie się w szpitalu.

Na terenie Opola raz w roku jest przeprowadzana diagnoza sytuacji narkotykowej. Specjaliści badają również, dlaczego młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne.

- Chcę spróbować, kolega mnie namówił, mój przyjaciel, mój dobry znajomy. Tymczasem okazuje się, że w sieci tym znajomym jest ekspert, który wie, jak dotrzeć do takiego młodego człowieka - i to jest niebezpieczne. Młodzi ludzie funkcjonują troszeczkę na innych zasadach, w wielu przypadkach myślą, że coś ich nie dotyczy. My staramy się to zmienić - powiedział Maciej Kędra.

- Żyjemy w takich czasach, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki - powiedziała w "Poglądach i osądach" psycholog Mirosława Olszewska, która przez wiele lat była pełnomocnikiem władz regionu do spraw przeciwdziałania narkomanii. - Z jednej strony jest to kwestia szukania czegoś nowego, ciekawego. Z drugiej, chyba jest to sprawa takiej bardzo niskiej odpowiedzialności za siebie, za swoje życie i zdrowie. Obowiązujący system wychowania polega na tym, że właściwie nie uczy się młodych ludzi odpowiedzialności za siebie, za swoje życie. Zawsze dorośli wiedzą lepiej.
Maciej Kędra cz. 1
Maciej Kędra cz. 2
Mirosława Olszewska

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 09:44 Joanna Maksymowicz w Radiu Opole. Sprawnie poradziliśmy sobie z wyborami. Czekamy na wyniki z Nysy - Opole i większość gmin bardzo sprawnie poradziło sobie z organizacją i przeprowadzeniem wyborów - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' Joanna Maksymowicz z ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:30 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-14, godz. 08:55 Opolszczyzna: wybory parlamentarne przebiegły spokojnie Dwa przypadki złamania ciszy wyborczej na Opolszczyźnie. Do złamania przepisów mogło dojść w Opolu i Dobrzeniu Wielkim. - W przypadku Dobrzenia Wielkiego chod ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:43 Najnowsze wyniki głosowania do Sejmu i Senatu [AKTUALIZACJA] Po przeliczeniu głosów z 82,79% obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach do Sejmu 45,16 procent głosów. Koalicja Obywatelska m ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:28 Nocny pożar w domu w Komprachcicach Pożar domu w Komprachcicach przy ul. Krzyżowej. Strażacy otrzymali wezwanie kwadrans przed godziną 3.00. W budynku przebywała jedna osoba, którą trzeba było e ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:05 Wybory 2019. Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla w Senacie W okręgu centralnym (Opole i powiat opolski) mandat do senatu zdobyła Danuta Jazłowiecka. W okręgu wschodnim (powiaty: oleski, strzelecki, kędzierzyńsko-kozie ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »