Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-24, 12:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Problem dopalaczy dotyczy całej Polski. Policja prowadzi szereg działań profilaktycznych

Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Fot: Ovi Gherman/flickr.com
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Kędra [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosława Olszewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Niestety doszło do tragedii, ale ten problem dotyczy całej Polski - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kędra z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Przypomnimy, w miniony weekend zmarli dwaj młodzi mieszkańcy powiatu strzeleckiego, trzeci przebywa w szpitalu. Prawdopodobnie przyczyną śmierci było zatrucie dopalaczami.
- Ściganie handlarzy jest bardzo trudne. Skład tych substancji ciągle się zmienia - dodaje gość Radia Opole. - Są to niebezpieczne środki, które mają podłoże syntetyczne lub naturale. Nie wiemy, co to jest za środek, jakie substancje zostały tam ujęte i jak zareagować, gdy już taka osoba znajdzie się w szpitalu.

Na terenie Opola raz w roku jest przeprowadzana diagnoza sytuacji narkotykowej. Specjaliści badają również, dlaczego młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne.

- Chcę spróbować, kolega mnie namówił, mój przyjaciel, mój dobry znajomy. Tymczasem okazuje się, że w sieci tym znajomym jest ekspert, który wie, jak dotrzeć do takiego młodego człowieka - i to jest niebezpieczne. Młodzi ludzie funkcjonują troszeczkę na innych zasadach, w wielu przypadkach myślą, że coś ich nie dotyczy. My staramy się to zmienić - powiedział Maciej Kędra.

- Żyjemy w takich czasach, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki - powiedziała w "Poglądach i osądach" psycholog Mirosława Olszewska, która przez wiele lat była pełnomocnikiem władz regionu do spraw przeciwdziałania narkomanii. - Z jednej strony jest to kwestia szukania czegoś nowego, ciekawego. Z drugiej, chyba jest to sprawa takiej bardzo niskiej odpowiedzialności za siebie, za swoje życie i zdrowie. Obowiązujący system wychowania polega na tym, że właściwie nie uczy się młodych ludzi odpowiedzialności za siebie, za swoje życie. Zawsze dorośli wiedzą lepiej.
Maciej Kędra cz. 1
Maciej Kędra cz. 2
Mirosława Olszewska

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 W Ligocie Wołczyńskiej zderzyły się dwa busy. Jedna osoba ranna [AKTUALIZACJA] Na DK42 w Ligocie Wołczyńskiej po godzinie 09.00 doszło do zderzenia dwóch busów. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 nowe zakażenia w regionie i śmierć 87-letniej kobiety z powiatu opolskiego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 nowych zakażeniach koronawirusem, dwa z nich dotyczą województwa opolskiego. To oznacza, że dotąd w regionie zakaziło… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Poszukiwany wpadł w czasie kontroli drogowej Poszukiwany mężczyzna wpadł w ręce policjantów, gdy kierował samochodem, mimo sądowego zakazu. Oprócz tego mundurowi znaleźli przy nim amfetaminę. Teraz za stare… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Krapkowice: budowlańcy kończą przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą [ZDJĘCIA] Przebudowa nieczynnego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach Otmęcie jest już na ukończeniu. Pod koniec roku będą mogły nim przejechać samochody osobowe. Przygotowano… » więcej 2020-07-14, godz. 09:45 WYBORY 2020: "Opole było, jest i będzie bastionem opozycji". Tomasz Kostuś o wynikach wyborów prezydenckich - Opole i Opolszczyzna wcale nie są bastionem Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »