Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-03, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nadal nie wiadomo, kto ma się zająć beczkami z chemikaliami, które znaleziono w Kędzierzynie-Koźlu

W tej hali znajduje się kilkaset beczek z nieznaną substancją chemiczną [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W tej hali znajduje się kilkaset beczek z nieznaną substancją chemiczną [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W hali magazynowej w Kędzierzynie-Koźlu zalega kilkaset beczek z nieznaną substancją chemiczną. Nie wiadomo, skąd zostały przywiezione. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że zamknięta w nich chemia może negatywnie oddziaływać na ich zdrowie i środowisko. Prokuratura umorzyła sprawę, bo inspektorzy WIOŚ stwierdzili, że beczki są szczelne i nic z nich nie wycieka ani się nie ulatnia. A urzędnicy miejscy próbują ustalić, kto ma chemikalia zutylizować.
- Mieszkańcy Sławięcic są przerażeni tym, co się dzieje – mówi radny Tomasz Scheller. - Niepokojący jest fakt, że ktoś wynajął sobie magazyn, złożył tam mnóstwo chemii, najprawdopodobniej przywiezionej z Niemiec. Wszystko się odbywało trochę pod przykrywką nocy. Firma, która wynajęła ten magazyn, nagle zniknęła z rynku.

Beczkami i ich zawartością zajmowała się policja i prokuratura. Postępowanie w sprawie składowania szkodliwych odpadów umorzono.

- Nie stwierdzono, aby składowane odpady mogły zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi czy przyrodzie – mówi Włodzimierz Chłap, zastępca prokuratora rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. - Nie pozostawiono bez echa wątku sprowadzenia tych odpadów z zagranicy. W tym zakresie kontynuowane jest postępowanie, którego celem będzie stwierdzenie, czy doszło do popełnienia czynu polegającego na przywiezieniu odpadów z zagranicy wbrew obowiązującym przepisom.

Niezależnie od postępowania prokuratorskiego dotyczącego transportu odpadów, sprawą zajmuje się urząd miasta.

- Prezydent miasta ma prawo wydać decyzję nakazującą usunięcie tych odpadów – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miasta. - Tę decyzję trzeba na kogoś adresować, najlepiej na posiadacza tych odpadów. Pod warunkiem, że uda się go ustalić. Jeżeli nie uda się go ustalić, zgodnie z ustawą domniemywa się, że to właściciel terenu jest posiadaczem odpadów. W tej chwili trwa postępowanie administracyjne w sprawie tych beczek.

Podobne sytuacje miały miejsce w gminach Brzeg, Olszanka czy Dąbrowa. Tam to samorządy musiały zapłacić kilkaset tysięcy za usunięcie chemikaliów.
Tomasz Scheller
Włodzimierz Chłap
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »