Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-03, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nadal nie wiadomo, kto ma się zająć beczkami z chemikaliami, które znaleziono w Kędzierzynie-Koźlu

W tej hali znajduje się kilkaset beczek z nieznaną substancją chemiczną [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W tej hali znajduje się kilkaset beczek z nieznaną substancją chemiczną [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W hali magazynowej w Kędzierzynie-Koźlu zalega kilkaset beczek z nieznaną substancją chemiczną. Nie wiadomo, skąd zostały przywiezione. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że zamknięta w nich chemia może negatywnie oddziaływać na ich zdrowie i środowisko. Prokuratura umorzyła sprawę, bo inspektorzy WIOŚ stwierdzili, że beczki są szczelne i nic z nich nie wycieka ani się nie ulatnia. A urzędnicy miejscy próbują ustalić, kto ma chemikalia zutylizować.
- Mieszkańcy Sławięcic są przerażeni tym, co się dzieje – mówi radny Tomasz Scheller. - Niepokojący jest fakt, że ktoś wynajął sobie magazyn, złożył tam mnóstwo chemii, najprawdopodobniej przywiezionej z Niemiec. Wszystko się odbywało trochę pod przykrywką nocy. Firma, która wynajęła ten magazyn, nagle zniknęła z rynku.

Beczkami i ich zawartością zajmowała się policja i prokuratura. Postępowanie w sprawie składowania szkodliwych odpadów umorzono.

- Nie stwierdzono, aby składowane odpady mogły zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi czy przyrodzie – mówi Włodzimierz Chłap, zastępca prokuratora rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu. - Nie pozostawiono bez echa wątku sprowadzenia tych odpadów z zagranicy. W tym zakresie kontynuowane jest postępowanie, którego celem będzie stwierdzenie, czy doszło do popełnienia czynu polegającego na przywiezieniu odpadów z zagranicy wbrew obowiązującym przepisom.

Niezależnie od postępowania prokuratorskiego dotyczącego transportu odpadów, sprawą zajmuje się urząd miasta.

- Prezydent miasta ma prawo wydać decyzję nakazującą usunięcie tych odpadów – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miasta. - Tę decyzję trzeba na kogoś adresować, najlepiej na posiadacza tych odpadów. Pod warunkiem, że uda się go ustalić. Jeżeli nie uda się go ustalić, zgodnie z ustawą domniemywa się, że to właściciel terenu jest posiadaczem odpadów. W tej chwili trwa postępowanie administracyjne w sprawie tych beczek.

Podobne sytuacje miały miejsce w gminach Brzeg, Olszanka czy Dąbrowa. Tam to samorządy musiały zapłacić kilkaset tysięcy za usunięcie chemikaliów.
Tomasz Scheller
Włodzimierz Chłap
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 08:00 Mają już swój dom. Nowa siedziba harcerzy w Opolu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Opolu ma nową siedzibę. Znajduje się przy ulicy Jagiellonów 72 i została oficjalnie otwarta. » więcej 2019-12-08, godz. 20:55 Strategia imigracyjna tematem Niedzielnej Loży Radiowej W naszym regionie systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, ale maleje liczba chętnych do podjęcia pracy. Opolscy politycy w dzisiejszej (08.12) Niedzielnej… » więcej 2019-12-08, godz. 20:41 Mariusz Żmuda Kierowcą Roku Opolszczyzny w Świątecznym Pucharze Forda W Opolu odbywał się dziś (08.12) Świąteczny Puchar Forda, który zakończył 3 rundę Kierowcy Roku Opolszczyzny. To już 23 edycja tej imprezy. O godzinie 10.00 obok… » więcej 2019-12-08, godz. 19:41 Mikołaje maszerowały przez Opole. Charytatywna akcja na rzecz oddziału chirurgii dziecięcej Marsz Mikołajów wystartował dzisiaj (08.12) w Opolu po raz szósty. Głównym celem kolejnej odsłony akcji charytatywnej było wsparcie oddziału chirurgii dziecięcej… » więcej 2019-12-08, godz. 19:40 Finał Świątecznej Paczki. "Pomagamy rodzinom w sposób mądry" W całym kraju, także w Opolu, trwa tzw. weekend cudów. Wolontariusze ze Szlachetnej Paczki dostarczają najpotrzebniejsze rzeczy do wybranych rodzin. Na Opolszczyźnie… » więcej 2019-12-08, godz. 16:30 Opole: Mikołaj zjechał do dzieci ze szpitalnego dachu Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami zjechał... z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjenci z oddziału pediatrii otrzymali upominki nie… » więcej 2019-12-08, godz. 15:55 Cztery samochody zderzyły się na ul. Częstochowskiej w Opolu Pojazdami podróżowało pięć osób, jedna z nich jest poszkodowana. » więcej 2019-12-08, godz. 14:20 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-08, godz. 12:54 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 O 16.30 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »