Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-30, 22:15 Autor: Joanna Matlak

"Chowanie" szyldów partyjnych i brak chętnych do kandydowania - dyskusja podczas Niedzielnej Loży Radiowej

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30.09.2018 - od lewej: Roman Kolek, Sławomir Batko, Piotr Pancześnik, Tadeusz Jarmuziewicz, Agnieszka Zagola, Szymon Godyla, Małgorzata Wilkos i Robert Tistek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30.09.2018 - od lewej: Roman Kolek, Sławomir Batko, Piotr Pancześnik, Tadeusz Jarmuziewicz, Agnieszka Zagola, Szymon Godyla, Małgorzata Wilkos i Robert Tistek [fot. Justyna Krzyżanowska]
O wysypie komitetów obywatelskich, z których startują samorządowcy powiązani z partami politycznymi rozmawiano podczas Niedzielnej Loży Radiowej. Redaktor Marek Świercz pytał polityków czy to oznacza, że samorządowcom przeszkadza szyld partyjny?
- To zjawisko ma cienie i blaski – ocenił Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej.
- Chodzi o zręczność polityczną, żeby tak sobie ułożyć komitet partyjny czy bezpartyjny, żeby dostać więcej głosów. Przecież każdy po to startuje, żeby dostać jak najlepszy wynik. Ten zabieg, żeby to zrobić z komitetu niepartyjnego, jest po to żeby wygrać, ale przyświecają temu rozmaite rzeczy - mówi Jarmuziewicz.

- Nie ma nic dziwnego w tym, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski współpracuje także ze środowiskami partyjnymi – mówiła Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski.
- Natomiast sam jest prezydentem bezpartyjnym i taką ofertę przedstawia opolanom. Oczywiście, że na listach kandydatów na radnych Wiśniewskiego są zarówno osoby związane z różnymi partiami, czy to obecnie czy w przeszłości, jak też są działacze społeczni, czy działacze z rad dzielnic. Tak tworzone są listy większości komitetów wyborczych i myślę, że to dobrze.

- Oczywiście, że wsparcie dla kandydatów z różnych środowisk jest także udziałem partii - mówi Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - Są ludzie, którzy deklarują przynależność do partii, inni sympatie do partii i czasem trudno to w wielu przypadkach zdiagnozować. Gdy ktoś w jawny sposób jest członkiem partii, a startuje w komitecie obywatelskim, to też wiadomo dlaczego startuje. Bo jest tam konkretne działanie i oferta dla wyborców. Ważne żeby ludzie mieli świadomość tego, na kogo głosują - mówi Kolek.

- Zgadzam się z tezą, że wybory samorządowe dotyczą konkretnych osób, to nie są wybory partyjne - mówi Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Na poziomie całego województwa mamy 200 radnych i to są radni zarówno zrzeszeni w PSL, jak i radni którzy ściśle współpracują z PSL. Zdarza się, że na listach PSL są kandydaci którzy współpracują, a zdarza się, że w komitetach są osoby absolutnie nie odżegnujące się od swoich partii - mówi Zagola.

- Zarejestrowaliśmy ponad 33 tys. kandydatów, to więcej niż konkurencja i my swojego szyldu nie ukrywamy, wręcz przeciwnie – mówi Sławomir Batko z Prawa i Sprawiedliwości.
- Rozróżniłbym pojęcia bezpartyjności a apolityczności. Trudno oczekiwać od kandydatów na różnego rodzaju stanowiska w samorządzie, żeby byli apolityczni. Mają poglądy, które kierują ich na prawo lub na lewo. Dla mnie niedopuszczalnym jest to, że niektórzy chowają swe szyldy partyjne wyłącznie na czas kampanii - ocenił Batko.

- Nasi kandydaci już działali w samorządach pod własnymi szyldami – mówi Robert Tistek z Kukiz'15. - Wszyscy kandydaci, którzy będą startować z naszym poparciem, to te poparcie oficjalne otrzymają i będzie wiadomo, że są to działacze Kukiz'15. Te wybory byłyby personalne, gdyby były JOW-y - uważa Tistek.

- W mniejszych środowiskach trudno znaleźć komitet jednolicie partyjny, bo tam partie po prostu nie mają członków – mówi Piotr Pancześnik z Porozumienia. - I w tym momencie często tworzy się listy obywatelskie, bo ktoś np. mówi, że owszem wystartuję w wyborach, ale nie do końca identyfikuje się z szyldem partyjnym. I to rozumiem, ale jeśli wynika to z jakiejś przemyślanej gry pod wyborcę, to trąci to pewnym fałszem - mówi Pancześnik.

- Jestem przeciwnikiem by wybory na szczeblu gminnym czy powiatowym na siłę upartyjniać – mówi Szymon Godyla z Nowoczesnej. - Popieram to, żeby tworzyć te lokalne KWW, które potem tworzą naturalną symbiozę z polityką czy to w radzie gminy, czy powiatu. Zawsze był taki model, że były partie polityczne, były KWW i wydaje mi się, że to najbardziej zdrowy układ w Polsce. Na siłę nie wymagałbym, żeby działacze polityczni kandydowali z partii, bo ktoś sobie tak ubzdurał - mówi Godyla.

Drugi temat Niedzielnej Loży dotyczył małego zainteresowania kandydowaniem. Przypomnijmy, aż 174 radnych i aż 15 włodarzy gmin nie ma żadnego konkurenta.
Tadeusz Jarmuziewicz
Małgorzata Wilkos
Roman Kolek
Agnieszka Zagola
Sławomir Batko
Robert Tistek
Piotr Pancześnik
Szymon Godyla

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 15:01 Zatrzymani z narkotykami. Dwie udane akcje opolskiej KAS Dwa 'trafienia' zaliczyli w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola. Wraz z policjantami z Brzegu i Strzelec Opolsk ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:00 Awarie wodociągów w Starej Kuźni i Strzelcach Opolskich Służby wodociągowe próbują zlokalizować awarię w Starej Kuźni w gminie Bierawa. Na tę chwilę mieszkańcy tej miejscowości mają suche krany i nie wiadomo, kiedy ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:21 Mieszkańcy Brzegu znów zachowali czujność. Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani W miniony weekend funkcjonariusze brzeskiej drogówki zabrali uprawnienia dwóch mężczyznom, którzy poruszali się swoimi pojazdami będąc pod znacznym wpływem al ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:15 Burmistrz Zdzieszowic został zamordowany 5 lat temu. Prokuratura: śledztwo umorzone, ale policja cały czas pracuje - Nie mamy żadnych nowych informacji, które pozwoliłby na podjęcie na nowo umorzonego śledztwa - mówi prokurator Stanisław Bar, odnosząc się do sprawy śmierci ... » więcej 2019-02-18, godz. 13:03 Brali łapówki i nie przeprowadzali badań technicznych. Dwóch diagnostów z Namysłowa zatrzymanych Policjanci z namysłowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z opolskiego garnizonu zatrzymali 40 i 61-latka, którzy podejrzani są o korupcję i poświadczenie n ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:40 Do dwóch razy sztuka? 49-letni mieszkaniec Krapkowic zaliczył policyjnego "dubla" Najpierw policjanci patrolując drogę krajową 45, na wysokości Żywocic zauważyli w polu rozbitego passata na śląskich numerach rejestracyjnych. Wewnątrz pojazd ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:30 "Miała dobre serce". Opolskie dzieci świętowały dzień urodzin Ireny Sendlerowej Pamięć o Irenie Sendlerowej wciąż żywa - przedszkolaki i ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej 'TAK' w Opolu wspominali swoją patronkę. Mija 109. rocznica ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:00 Historyk IPN: Polska nie jest winna Holokaustu - Mówienie, że państwo polskie jest winne, czy w jakikolwiek sposób współwinne Holokaustowi jest kłamstwem - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Kuś ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Dzięki czujnikowi tlenku węgla prawdopodobnie nie doszło do tragedii O dużym szczęściu może mówić jedna rodzin w Namysłowie. W miniony weekend w jednym z mieszkań przy ulicy Chrobrego odezwał się czujnik czadu. Lokatorzy natych ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin - to nowy pomysł na zagospodarowanie dawnego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Dawny szpital miejski przy ul. Piramowicza w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł gruntowny remont. Powstaje tam Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin. Inwestore ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »