Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-14, 16:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Kilkanaście lat bez pociągów. Głubczyce jedynym miastem powiatowym bez połączeń kolejowych

Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
2000 rok - to wtedy po raz ostatni odjechał pociąg z Głubczyc. Od tego czasu są one jedynym miastem powiatowym na Opolszczyźnie, które nie ma połączeń kolejowych. Od kilkunastu lat trwają rozmowy o przywrócenie kolei na głubczyckie tory.
Nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy pojawiła się w tym roku. Między innymi dzięki listowi intencyjnemu, który wystosowały lokalne firmy związane z rolnictwem, które wykazały w nim tonaż płodów, które rocznie będą koleją przewozić. Była też deklaracja samorządu województwa opolskiego o przekazaniu pieniędzy na dokumentację techniczną.

- Cały czas nie wiemy, ile kosztowałaby rewitalizacja naszej linii - mówi Paweł Buczek, radny Głubczyc i inicjator powrotu kolei. - Odbywają się spotkania, konsultacje i podawane są kwoty bardzo rozbieżne. Od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Myślę, że taka dokumentacja pozwoli sprecyzować, o jakich my pieniądzach mówimy.

Mieszkańcy Głubczyc są zgodni, że powrót kolei jest niezbędny.

- Były piękne czasy, kiedy ta kolej tutaj kursowała. Jeździła aż do Krnova, a teraz Głubczyce są odcięte od świata. - Na pewno się przyda tutejszej przedsiębiorczości. Wiele osób by z tego skorzystało. - Jak byłam dzieckiem, to koleją można było dojechać wszędzie. A teraz tylko samochody.

Problemem może być kwestia dworca, który od 2012 roku jest w rękach prywatnych i popada w ruinę.

- Chcemy go odkupić – przekonuje Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Widząc, że niewiele się zmienia i to mimo corocznych zapewnień właściciela o remoncie, mimo że konserwator zabytków nakazuje prace, postanowiliśmy go odkupić. Zaproponowaliśmy taką cenę, za jaką ten inwestor dworzec kupił od gminy, ale otrzymaliśmy odmowę.

Co istotne są przewoźnicy, którzy chętnie skierowaliby swoje składy na głubczyckie tory. Taką chęć wykazały PKP Cargo i Koleje Śląskie.

Więcej na ten temat w jutrzejszej (15.09) Samorządowej Loży Radiowej, którą nadamy z Głubczyc.
Paweł Buczek
mieszkańcy Głubczyc
Adam Krupa

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 06:30 Dobroczyńcy bawili się na balu Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Kilkadziesiąt par uczestniczyło w IV balu charytatywnym Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. Nie zabrakło koncertów, auk ... » więcej 2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje oraz łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to świetna okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:28 Służba w policji ma wiele wymiarów. "Dołącz do nas" - spotkanie mundurowych ze studentami WSB w Opolu O tym, że praca w policji może mieć różny charakter przekonywali przedstawiciele pododdziału prewencji, laboratorium kryminalistycznego i pododdziału antyterr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »