Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-14, 16:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Kilkanaście lat bez pociągów. Głubczyce jedynym miastem powiatowym bez połączeń kolejowych

Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Ostatni pociąg przejechał przez Głubczyce w 2000 roku [fot. Mariusz Chałupnik]
2000 rok - to wtedy po raz ostatni odjechał pociąg z Głubczyc. Od tego czasu są one jedynym miastem powiatowym na Opolszczyźnie, które nie ma połączeń kolejowych. Od kilkunastu lat trwają rozmowy o przywrócenie kolei na głubczyckie tory.
Nadzieja na zmianę tego stanu rzeczy pojawiła się w tym roku. Między innymi dzięki listowi intencyjnemu, który wystosowały lokalne firmy związane z rolnictwem, które wykazały w nim tonaż płodów, które rocznie będą koleją przewozić. Była też deklaracja samorządu województwa opolskiego o przekazaniu pieniędzy na dokumentację techniczną.

- Cały czas nie wiemy, ile kosztowałaby rewitalizacja naszej linii - mówi Paweł Buczek, radny Głubczyc i inicjator powrotu kolei. - Odbywają się spotkania, konsultacje i podawane są kwoty bardzo rozbieżne. Od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Myślę, że taka dokumentacja pozwoli sprecyzować, o jakich my pieniądzach mówimy.

Mieszkańcy Głubczyc są zgodni, że powrót kolei jest niezbędny.

- Były piękne czasy, kiedy ta kolej tutaj kursowała. Jeździła aż do Krnova, a teraz Głubczyce są odcięte od świata. - Na pewno się przyda tutejszej przedsiębiorczości. Wiele osób by z tego skorzystało. - Jak byłam dzieckiem, to koleją można było dojechać wszędzie. A teraz tylko samochody.

Problemem może być kwestia dworca, który od 2012 roku jest w rękach prywatnych i popada w ruinę.

- Chcemy go odkupić – przekonuje Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Widząc, że niewiele się zmienia i to mimo corocznych zapewnień właściciela o remoncie, mimo że konserwator zabytków nakazuje prace, postanowiliśmy go odkupić. Zaproponowaliśmy taką cenę, za jaką ten inwestor dworzec kupił od gminy, ale otrzymaliśmy odmowę.

Co istotne są przewoźnicy, którzy chętnie skierowaliby swoje składy na głubczyckie tory. Taką chęć wykazały PKP Cargo i Koleje Śląskie.

Więcej na ten temat w jutrzejszej (15.09) Samorządowej Loży Radiowej, którą nadamy z Głubczyc.
Paweł Buczek
mieszkańcy Głubczyc
Adam Krupa

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 06:53 Głuchołazy: Gimnazjum przekształciło się w podstawówkę. Do nowej placówki przeniosło się ponad 130 uczniów Ponad 130 uczniów rozpoczęło we wrześniu naukę w nowej głuchołaskiej szkole podstawowej. To trzecia placówka w mieście, w której prowadzone jest nauczanie poc ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »