Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-05, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Uniwersytecki Szpital Kliniczny utworzył zespół, który uratował życie dwóch osób

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu powołał Zespół Wczesnego Reagowania, który ma zapobiegać zgonom pacjentów. Pomysł pochodzi z Anglii a jego celem jest zwiększenie szans na przeżycie chorych, których stan nagle się pogorszył. Tomasz Czarnik, kierownik zespołu, mówi, że każdego dnia dwie specjalnie wyznaczone osoby reagują w sytuacjach krytycznych. - To coś w rodzaju pogotowia ratunkowego w szpitalu - mówi doktor.
- Z programem ruszyliśmy w lipcu tego roku, od tego czasu zespół interweniował 10 razy, z czego dwie osoby trafiły na oddział intensywnej terapii. Trudno powiedzieć, jakby to wyglądało, gdyby zespół nie działał. Zakładamy, że udało nam się uratować życie dwóch pacjentów - uważa Czarnik, który tłumaczy, że przed powołaniem zespołu reagowano, gdy stan zdrowia pacjentów był krytyczny i trudno było o ratunek. Teraz w ramach projektu specjalnie przeszkolony personel zapobiega takim sytuacjom, śledząc stan zdrowia chorych na bieżąco.

- Personel bada funkcje układu nerwowego, czyli stan świadomości pacjenta, układ krążenia, czyli tętno, ciśnienie i układ oddechowy. Dysfunkcje tych układów świadczą o pogarszającym się stanie pacjenta - mówi doktor.

Dodajmy, że projekt Zespół Wczesnego Reagowania realizowany jest w 26 szpitalach w Polsce. Czarnik zaznaczył, że jego prowadzenie przez USK zostało ocenione przez Centrum Monitorowania Jakości Zdrowia jako wzorcowe dla pozostałych placówek w kraju.
Tomasz Czarnik 01
Tomasz Czarnik 02

Wiadomości z regionu

2019-03-19, godz. 08:33 Wyłudzały pieniądze na symulowaną ciążę. Odpowiedzą też za przygotowanie do handlu ludźmi. Akcja opolskich cyberkrymin ... Przygotowanie do handlu ludźmi, nielegalna adopcja, oszustwo oraz wyłudzanie pieniędzy to zarzuty z którymi muszą liczyć się dwie mieszkanki powiatu nyskiego ... » więcej 2019-03-19, godz. 07:52 Wahadło na obwodnicy północnej Opola do końca tygodnia Jak informuje rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu ruch wahadłowy na obwodnicy północnej potrwa co najmniej do końca tygodnia. » więcej 2019-03-19, godz. 07:15 Policja zapewni wsparcie rodzinie funkcjonariusza, który w Opolu najprawdopodobniej popełnił samobójstwo - Pomoc psychologiczna już została udzielona i kolejne formy pomocy na pewno zostaną udzielone - powiedział nadinspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki ... » więcej 2019-03-18, godz. 20:20 Co dalej z otmuchowskim Sandaczem? "Prace idą pełną parą, znajdziemy brakujące pieniądze na remont" Prace remontowe przy 'Sandaczu', czyli dawnym ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Otmuchowskim idą pełną parą i nie są zagrożone, mimo iż powiat wycofał się z ... » więcej 2019-03-18, godz. 20:15 Duże utrudnienia przy dworcu PKP Opole Wschodnie. Od dzisiaj czasowo będzie zamykany przejazd pod wiaduktem na ul. Ole ... W związku z przebudową dworca kolejowego Opole Wschodnie dzisiaj (18.03) rozpoczyna się demontaż przęsła oraz podpór pod wiaduktem kolejowym na ulicy Oleskiej. » więcej 2019-03-18, godz. 20:00 Joachim Brudziński, szef MSWiA spotkał się w Opolu z podległymi mu służbami Koordynacja działań, podsumowanie pracy w ubiegłym roku i plan na rok trwający. W Opolu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkał ... » więcej 2019-03-18, godz. 18:40 Trwają przygotowania do tegorocznego Dnia Flagi. Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki - Przygotowania do Święta Flagi Rzeczypospolitej trwają już długo, bo tak ważnej uroczystości nie da się zorganizować w przeciągu jednego miesiąca - powiedzia ... » więcej 2019-03-18, godz. 17:40 Pięciu kierowców straciło prawo jazdy. W terenie zabudowanym jechali ponad 100 km/h Policjanci ze Strzelec Opolskich w miniony weekend (15-17.03) zatrzymali pięciu kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o przynajmniej 50 km/h w ter ... » więcej 2019-03-18, godz. 17:40 Dzielni nastolatkowie wyróżnieni. Karolina i Denis z medalami "Młody Bohater" Wykazali się niezwykłą odwagą i przytomnością umysłu, dzięki czemu uratowali ludzkie życie. 17-letnia Karolina Łada z Jasienicy Górnej i 14-letni Denis Korzen ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:35 Służbowy samochód ministra Brudzińskiego zatrzymany na Opolszczyźnie za przekroczenie dozwolonej prędkości. Skończyło ... Kluczborska policja udowodniła, że nawet przedstawiciele rządu nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód szefa MSWiA J ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »