Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-05, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Uniwersytecki Szpital Kliniczny utworzył zespół, który uratował życie dwóch osób

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. archiwum USK]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu powołał Zespół Wczesnego Reagowania, który ma zapobiegać zgonom pacjentów. Pomysł pochodzi z Anglii a jego celem jest zwiększenie szans na przeżycie chorych, których stan nagle się pogorszył. Tomasz Czarnik, kierownik zespołu, mówi, że każdego dnia dwie specjalnie wyznaczone osoby reagują w sytuacjach krytycznych. - To coś w rodzaju pogotowia ratunkowego w szpitalu - mówi doktor.
- Z programem ruszyliśmy w lipcu tego roku, od tego czasu zespół interweniował 10 razy, z czego dwie osoby trafiły na oddział intensywnej terapii. Trudno powiedzieć, jakby to wyglądało, gdyby zespół nie działał. Zakładamy, że udało nam się uratować życie dwóch pacjentów - uważa Czarnik, który tłumaczy, że przed powołaniem zespołu reagowano, gdy stan zdrowia pacjentów był krytyczny i trudno było o ratunek. Teraz w ramach projektu specjalnie przeszkolony personel zapobiega takim sytuacjom, śledząc stan zdrowia chorych na bieżąco.

- Personel bada funkcje układu nerwowego, czyli stan świadomości pacjenta, układ krążenia, czyli tętno, ciśnienie i układ oddechowy. Dysfunkcje tych układów świadczą o pogarszającym się stanie pacjenta - mówi doktor.

Dodajmy, że projekt Zespół Wczesnego Reagowania realizowany jest w 26 szpitalach w Polsce. Czarnik zaznaczył, że jego prowadzenie przez USK zostało ocenione przez Centrum Monitorowania Jakości Zdrowia jako wzorcowe dla pozostałych placówek w kraju.
Tomasz Czarnik 01
Tomasz Czarnik 02

Wiadomości z regionu

2020-01-28, godz. 18:58 Zamiast chodnikiem idą przez błoto. Pasażerowie z pośpiechu skracają sobie drogę przy remontowanym dworcu autobusowym Ruszyła budowa centrum przesiadkowego Opole Główne. Teren został ogrodzony. Problem w tym, że pasażerowie, którzy chcą sobie skrócić drogę między dworcem PKP a… » więcej 2020-01-28, godz. 18:45 Nowy sekretarz i zastępca wójta w gminie Walce Z nowym rokiem w urzędzie gminy Walce pojawiły się nowe osoby na czołowych stanowiskach. Wójt ma już zastępcę, uporządkowane zostały też sprawy związane ze stanowiskiem… » więcej 2020-01-28, godz. 18:00 Spór wokół kompostowni odpadów w Przedmościu obok Praszki. Mieszkańcy mówią o bombie ekologicznej Mieszkańcy Przedmościa (gmina Praszka) nie chcą kompostowni odpadów we wsi. Inwestycja jest już jednak realizowana. » więcej 2020-01-28, godz. 16:32 Przedstawiciele Solidarnej Polski proszą o poparcie reformy sądownictwa Opolscy politycy Solidarnej Polski zwrócili się do sędziów z prośbą o poparcie reformy sądownictwa i zaakceptowanie słuszności powołanej Izby Dyscyplinarnej. Na… » więcej 2020-01-28, godz. 16:25 Sprawa banerów antyaborcyjnych ponownie w opolskim sądzie. Prokuratura: "Treści nie nieprzyzwoite" Mieszkaniec Opola złożył do sądu wniosek o ukaranie działacza fundacji pro-prawo do życia, zarzucając mu wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, jazdę pod prąd… » więcej 2020-01-28, godz. 16:05 Seniorzy z opolskich Chabrów stawiają na aktywność fizyczną Rada Dzielnicy Chabry w Opolu stawia na aktywizację sportowo-fizyczną w każdym wieku. Dzisiaj (28.01) w Centrum Rozrywki 'Kubatura' seniorzy powyżej 75. roku życia… » więcej 2020-01-28, godz. 15:15 "Wspólne działania na rzecz regionu ponad podziałami". Utworzono Opolski Zespół Parlamentarny Promowanie i skuteczny lobbing na rzecz najważniejszych i największych projektów dla Opolszczyzny - to główne zadania powołanego na ostatnim posiedzeniu sejmu… » więcej 2020-01-28, godz. 13:23 To nie koronawirus, a grypa. Są już wyniki badań mężczyzny, który wrócił z Chin i trafił na obserwację do Szpitala Wojewódzkiego… - Sytuacja jest zmienna, w Polsce mamy na razie podejrzenia zarażenia koronawirusem z Chin. Na świecie jest już kilka tysięcy osób zarażonych - przyznała w 'Loży… » więcej 2020-01-28, godz. 11:38 Policja z Kędzierzyna-Koźla ma dwa nowe radiowozy Policjanci z Kędzierzyna-Koźla mają dwa nowe oznakowane radiowozy. Z jednego korzystają mundurowi z komendy powiatowej, z drugiego ich koledzy z komisariatu w… » więcej 2020-01-28, godz. 11:33 Niebezpiecznie na kąpielisku Bolko w Opolu. Mieszkańcy skarżą się na zaśmiecanie terenu, rozpalane tam ogniska, czy sk… Zwiększenie liczby patroli Straży Miejskiej i objęcie monitoringiem miejskim miejsc wjazdowych i wyjazdowych - tego chcą mieszkańcy osiedla i domów jednorodzinnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »