Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-19, 22:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Kampania i ordynacja wyborcza tematami Niedzielnej Loży Radiowej

Urna wyborcza © (fot. Mariusz Materlik)
Urna wyborcza © (fot. Mariusz Materlik)
Start wyjątkowo krótkiej tym razem kampanii przed wyborami samorządowymi oraz przymiarki do nowelizacji ordynacji w wyborach do Sejmu były tematami Niedzielnej Loży Radiowej. W opolskim studiu zasiedli: Katarzyna Czochara (PiS), Wojciech Jagiełło (Kukiz '15), Ryszard Galla (MN), Marcin Oszańca (PSL), Tomasz Kostuś (PO) i Szymon Godyla (Nowoczesna).
Katarzyna Czochara z PiS stwierdziła, że wybory samorządowe powinny przewietrzyć samorządy, w których od wielu lat rządzą ci sami lokalni politycy. - Najważniejszą rzeczą jest to, w jakiej kondycji jest województwo opolskie i niektóre gminy. To powinno się przełożyć na konkretne wyniki wyborcze. Są samorządowcy m.in. w gminie Prudnik, których trzeba zmienić.

Tomasz Kostuś z PO ripostował, że burmistrz Franciszek Fejdych wygrywa kolejne wybory, bo jestem dobrym gospodarzem, mówił też o pozytywnym bilansie rządów koalicji PO-PSL-MN w regionie, która to koalicja - w jego ocenie - zostanie utrzymana. - W 2010 roku Platforma Obywatelska wygrała miażdżąco, szczególnie na poziomie samorządów województw. Cztery lata temu już tak dobrze nie było, jednak utrzymaliśmy władzę. PiS tak naprawdę rządzi tylko w jednym województwie - podkarpackim. Jesienny bój wyborczy będzie bojem wokół sejmików województw.

Ryszard Galla z MN stwierdził, że w wyborach samorządowych głosuje się na osoby dobrze znane. - Ja chciałbym, żeby obywatele wygrali. Ludzie, którzy idą do urn, żeby wybrali jak najlepszych swoich przedstawicieli. To oni przez 5 kolejnych lat będą decydowali o tym, czy będzie nam się żyło lepiej, czy gorzej. Dobry wybór to dobra frekwencja. To jest rzecz najważniejsza.

Marcin Oszańca z PSL protestował przeciwko idei "przewietrzenia dla przewietrzenia" i także chwalił koalicję rządzącą Opolszczyzną od trzech kadencji. Dodał, że PSL liczy na co najmniej 5 mandatów w sejmiku. - Samo "wietrzenie" dla "wietrzenia", żeby PiS mógł objąć w urzędowanie kolejne województwo i narzucić tutaj swoje autorytarne rządy, według mnie nie jest argumentem za taką zmianą.

Z kolei Wojciech Jagiełło z Kukiz '15 stwierdził, że to "przewietrzenie" samorządów jest konieczne, bo potrzebni są nowi ludzie z nowymi pomysłami. - To nie jest wybór między PiS-em, PO, Nowoczesną, PSL, Mniejszością Niemiecką czy Kukizem, tylko to jest głosowanie na kandydata, który będzie działał na rzecz społeczności lokalnej i wykonywał swoje obowiązki - dodaje Jagiełło.

Szymon Godyla z Nowoczesnej apelował o wysoką frekwencję, dzięki której wybrani 21 października samorządowcy będą mieli mocny mandat. - Frekwencja jest najważniejsza, żeby nowo wybrana władza w regionie miała duży mandat społeczny. Proponowałbym odrzucić na bok jakieś partyjne powiązania i głosować na sprawdzone osoby, które znamy.

Na koniec posłanka Czochara zauważyła, że te wybory będą wyjątkowe o tyle, że i prawica, i opozycja zapowiadają, że wolontariusze będą pilnowali ich przebiegu. Jej zdaniem, zapobiegnie to takim sytuacjom, jak cztery lata temu, kiedy były gminy, gdzie oddano nawet 40 procent głosów nieważnych.

Goście programu odnieśli się także do plotek o zmianie ordynacji do Sejmu. Politycy opozycji byli zdecydowanie przeciwni takiej nowelizacji, przedstawicielka PiS stwierdziła, że nie chce komentować projektu, którego na razie nie ma.
Katarzyna Czochara
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Marcin Oszańca
Wojciech Jagiełło
Szymon Godyla

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***