Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-19, 22:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Kampania i ordynacja wyborcza tematami Niedzielnej Loży Radiowej

Urna wyborcza © (fot. Mariusz Materlik)
Urna wyborcza © (fot. Mariusz Materlik)
Start wyjątkowo krótkiej tym razem kampanii przed wyborami samorządowymi oraz przymiarki do nowelizacji ordynacji w wyborach do Sejmu były tematami Niedzielnej Loży Radiowej. W opolskim studiu zasiedli: Katarzyna Czochara (PiS), Wojciech Jagiełło (Kukiz '15), Ryszard Galla (MN), Marcin Oszańca (PSL), Tomasz Kostuś (PO) i Szymon Godyla (Nowoczesna).
Katarzyna Czochara z PiS stwierdziła, że wybory samorządowe powinny przewietrzyć samorządy, w których od wielu lat rządzą ci sami lokalni politycy. - Najważniejszą rzeczą jest to, w jakiej kondycji jest województwo opolskie i niektóre gminy. To powinno się przełożyć na konkretne wyniki wyborcze. Są samorządowcy m.in. w gminie Prudnik, których trzeba zmienić.

Tomasz Kostuś z PO ripostował, że burmistrz Franciszek Fejdych wygrywa kolejne wybory, bo jestem dobrym gospodarzem, mówił też o pozytywnym bilansie rządów koalicji PO-PSL-MN w regionie, która to koalicja - w jego ocenie - zostanie utrzymana. - W 2010 roku Platforma Obywatelska wygrała miażdżąco, szczególnie na poziomie samorządów województw. Cztery lata temu już tak dobrze nie było, jednak utrzymaliśmy władzę. PiS tak naprawdę rządzi tylko w jednym województwie - podkarpackim. Jesienny bój wyborczy będzie bojem wokół sejmików województw.

Ryszard Galla z MN stwierdził, że w wyborach samorządowych głosuje się na osoby dobrze znane. - Ja chciałbym, żeby obywatele wygrali. Ludzie, którzy idą do urn, żeby wybrali jak najlepszych swoich przedstawicieli. To oni przez 5 kolejnych lat będą decydowali o tym, czy będzie nam się żyło lepiej, czy gorzej. Dobry wybór to dobra frekwencja. To jest rzecz najważniejsza.

Marcin Oszańca z PSL protestował przeciwko idei "przewietrzenia dla przewietrzenia" i także chwalił koalicję rządzącą Opolszczyzną od trzech kadencji. Dodał, że PSL liczy na co najmniej 5 mandatów w sejmiku. - Samo "wietrzenie" dla "wietrzenia", żeby PiS mógł objąć w urzędowanie kolejne województwo i narzucić tutaj swoje autorytarne rządy, według mnie nie jest argumentem za taką zmianą.

Z kolei Wojciech Jagiełło z Kukiz '15 stwierdził, że to "przewietrzenie" samorządów jest konieczne, bo potrzebni są nowi ludzie z nowymi pomysłami. - To nie jest wybór między PiS-em, PO, Nowoczesną, PSL, Mniejszością Niemiecką czy Kukizem, tylko to jest głosowanie na kandydata, który będzie działał na rzecz społeczności lokalnej i wykonywał swoje obowiązki - dodaje Jagiełło.

Szymon Godyla z Nowoczesnej apelował o wysoką frekwencję, dzięki której wybrani 21 października samorządowcy będą mieli mocny mandat. - Frekwencja jest najważniejsza, żeby nowo wybrana władza w regionie miała duży mandat społeczny. Proponowałbym odrzucić na bok jakieś partyjne powiązania i głosować na sprawdzone osoby, które znamy.

Na koniec posłanka Czochara zauważyła, że te wybory będą wyjątkowe o tyle, że i prawica, i opozycja zapowiadają, że wolontariusze będą pilnowali ich przebiegu. Jej zdaniem, zapobiegnie to takim sytuacjom, jak cztery lata temu, kiedy były gminy, gdzie oddano nawet 40 procent głosów nieważnych.

Goście programu odnieśli się także do plotek o zmianie ordynacji do Sejmu. Politycy opozycji byli zdecydowanie przeciwni takiej nowelizacji, przedstawicielka PiS stwierdziła, że nie chce komentować projektu, którego na razie nie ma.
Katarzyna Czochara
Tomasz Kostuś
Ryszard Galla
Marcin Oszańca
Wojciech Jagiełło
Szymon Godyla

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 12:15 Strzelce Opolskie: Bajeczne melodie w wykonaniu najmłodszych Ponad dwustu małych artystów zaprezentuje się dzisiaj (22.10) na scenie Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Od przedszkolaków po uczniów klas ... » więcej 2019-10-22, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: policyjny pies wywąchał, gdzie ukrył się złodziej-włamywacz Furia - czworonożna funkcjonariuszka policji z Kędzierzyna-Koźla, wytropiła złodzieja - włamywacza. Dzięki jej nosowi, 37-latek usłyszał 12 zarzutów i trafił ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:45 Poranni goście Radia Opole. "Trudno zmierzyć efektywność turystycznej promocji, ale Opole jest lubiane za granicą" - Kontrola dotyczyła nie tylko działań stricte promocyjnych, ale także innych aspektów takich jak kadry, księgowość czy finanse - powiedział w rozmowie ' W cz ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »