Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-19, 10:45 Autor: Maciej Stępień

Co trzeci „orlik” nie nadaje się do użytkowania. Boiska wielofunkcyjne niszczeją, a nie wszyscy decydują się na ich naprawę

Nowe boisko wielofunkcyjne w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Nowe boisko wielofunkcyjne w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Trwa wymiana nawierzchni na orliku w Namysłowie [fot. NOSiR Namysłów]
Trwa wymiana nawierzchni na orliku w Namysłowie [fot. NOSiR Namysłów]
Jak wynika z raportu warszawskiej Akademii Piłkarskiej „EsKadra” oraz firmy TakeTask, 33% wszystkich „orlików” powinna zostać zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Audytorzy odwiedzili setkę takich obiektów w całym kraju. Sprawdzali długość syntetycznej trawy, ilość granulatu, a także sprawdzali rozmiary ubytków. Okazało się, że co trzecie boisko nadaje się do gruntownej modernizacji. Nawierzchnia ze sztucznej trawy często jest przetarta, widać rozklejone łączenia między rolkami, widoczna jest także wykładzina – czytamy w oficjalnym raporcie.
W Namysłowie po pierwszej dekadzie od otwarcia boiska przy ulicy Reymonta, tamtejszy samorząd zdecydował się na jego modernizację, bo stan nawierzchni był w opłakanym stanie.

- Wymieniamy całą nawierzchnię orlika, łącznie podbudową - mówi Radiu Opole Arkadiusz Bieda z Namysłowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Zostaną również wymienione te specjalne siatki do łapania piłek oraz bramki. Będziemy również łatać ubytki w ogrodzeniu obiektu. Można uznać, że to kompleksowa modernizacja boisk i otoczenia.

Problemy z funkcjonowaniem boisk wielofunkcyjnych mieli również samorządowcy w Brzegu. O problemach na „orlikach” mówi wiceburmistrz Bartłomiej Kostrzewa.

- Z boiska przy podstawowej „szóstce” zniknął budynek zaplecza. Przez lata został poddawany degradacji i zniszczeniu, dlatego podjęliśmy decyzję o jego usunięciu. Z kolei przy szkole podstawowej nr 8, na tamtejszym boisku mamy problemy z odwodnieniem. Tam nie do końca działa drenaż, dlatego będziemy musieli ten problem rozwiązać w trakcie ewentualnej modernizacji tego obiektu. Ponadto pozostałe boiska są w stanie dobrym lub bardzo dobrym – dodaje Kostrzewa.

W Opolu funkcjonują dwa "orliki". Jeden z nich będzie w przyszłym roku remontowany. Chodzi o obiekt, który zlokalizowany jest przy ulicy Bielskiej na osiedlu Malinka. Remont będzie dotyczył przede wszystkim wymiany nawierzchni - zarówno sztucznej murawy piłkarskiej, jak i tej na boisku wielofunkcyjnym.

- Nawierzchnia jest systematycznie podklejana, ale to nie rozwiązuje problemu - mówi Tomasz Lisiński, naczelnik wydziału sportu w urzędzie miasta Opola. - Obiekt wymaga zdecydowanych prac naprawczych. W przyszłym roku wnioskujemy o wymianę nawierzchni poliuretanowej. Syntetyczna nawierzchnia piłkarskiego boiska również wymaga naprawy. Oprócz boiska pewne prace naprawcze są konieczne do wykonania jeśli chodzi o zaplecze. W ramach projektu powstawały budynki zaplecza socjalnego. To nie są obiekty na lata, są to kontenery, które wymagają prac naprawczych.

Trwa szacowanie kosztów prac. Najprawdopodobniej w przyszłym roku trzeba będzie zabezpieczyć na ten cel w budżecie miasta kilkaset tysięcy złotych. Opolscy urzędnicy nie wykluczają, że wystąpią o dotację do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Rocznie z dwóch "orlików" w Opolu korzysta ponad 60 tysięcy mieszkańców.
Arkadiusz Bieda i Bartłomiej Kostrzewa
Tomasz Lisiński

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 18:55 Wypadek na trasie z Brzegu do Oławy. Dwie osoby ranne Dwa samochody osobowe zderzyły się po godzinie 18 na drodze krajowej nr 94 na wysokości Skarbimierza. » więcej 2023-01-27, godz. 18:00 WOŚP będzie bawić i kwestować także w Głuchołazach oraz w Prudniku Kwesty, koncerty, wydarzenia sportowe oraz edukacyjne towarzyszyć będą 31 finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na południu Opolszczyzny. W gminie… » więcej 2023-01-27, godz. 17:45 Młodzież poznaje pracę policji "od kuchni". Drzwi otwarte KMP w Opolu Drzwi otwarte dla uczniów zorganizowała dzisiaj (27.01) Komenda Miejska Policji w Opolu. Młodzież poznała pracę dyżurnego i wydziału dochodzeniowo-śl… » więcej 2023-01-27, godz. 16:30 WOŚP w Strzelcach Opolskich. Wracają występy w ośrodku kultury i tradycyjne licytacje 70 wolontariuszy wyjdzie w niedzielę (29.01) na ulice Strzelec Opolskich z puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miejscowy sztab przygotował również… » więcej 2023-01-27, godz. 15:30 Nowy wygląd i lepsza dostępność. Sala Obsługi Klientów w ZUS-ie po liftingu Oficjalnie oddano dzisiaj (27.01) do użytku gruntownie zmodernizowaną Salę Obsługi Klientów Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. » więcej 2023-01-27, godz. 15:00 Studniówki 2023. W sobotę bawią się kolejne szkoły z Opola Przed nami kolejny weekend ze studniówkami. Na balach maturalnych bawić się będą uczniowie czterech szkół średnich z Opola. » więcej 2023-01-27, godz. 14:15 "Nasze wysiłki i spotkania nic nie przyniosły". Rodzice dzieci z ASD są oburzeni decyzją radnych Jesteśmy oburzeni tym jak nas potraktowano - tak do wczorajszej (26.01) decyzji radnych Opola o wycofaniu pieniędzy na utworzenie ośrodka szkolno-wychowawczego… » więcej 2023-01-27, godz. 13:45 Zderzenie radiowozu z osobówką w Kluczborku. Pościg za piratem drogowym Do policyjnego pościgu doszło wczoraj (26.01) wieczorem w gminie Kluczbork. Na wysokości Ligoty Górnej funkcjonariusze chcieli zatrzymać do kontroli osobowe… » więcej 2023-01-27, godz. 12:30 Wzmożone kontrole przy przejściach dla pieszych. Strzeleccy policjanci ujawnili 60 wykroczeń Blisko 60 wykroczeń ujawnili policjanci strzeleckiej drogówki, podczas kontroli przy przejściach dla pieszych i niebezpiecznych skrzyżowaniach. » więcej 2023-01-27, godz. 11:44 Kolizja na Prószkowskiej w Opolu. Zderzyły się trzy samochody Groźnie wyglądające zdarzenie drogowe na jednym ze skrzyżowań w Opolu. Na krzyżówce ul. Prószkowskiej z Dworską, w okolicach przejścia dla pieszych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »