Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 16:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Dyrektor Instytutu Lotnictwa dla Radia Opole: Maszyna, która spadła w Domecku to jeden z najpopularniejszych śmigłowców w Polsce

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego [fot. Piotr Zdziechowski]
Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego [fot. Piotr Zdziechowski]
Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa [fot. ilot.edu.pl]
Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa [fot. ilot.edu.pl]
Dwie osoby nie żyją, trzecia trafiła do szpitala. Taki jest bilans rozbicia się prywatnego śmigłowca w Domecku koło Opola. Śmigłowiec Robinson R44 Raven runął na ziemię około godziny 09:30. My po katastrofie pytaliśmy, czy to jest awaryjna maszyna.
Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa tłumaczy, że posiada za mało danych aby wypowiadać się na temat samego wypadku, jednak podkreśla, że jest to jeden z najpopularniejszych helikopterów jakie latają na naszym niebie.

- Maszyna jeśli jest popularna to zakładam, że jest dobra, ponieważ to rynek weryfikuje, czy coś jest dobrego, czy złego. Wypadki lotnicze się zdarzają, póki co jest to najbezpieczniejsza forma transportu. Natomiast, jak to w przypadkach wypadków bywa, są one splotem wielu niekorzystnych okoliczności. Może pogoda była zła, może pilot zmęczony, tego nie wiemy. Rozumiem, że zostanie powołana komisja do badania tego wypadku i wtedy będziemy wiedzieli więcej na ten temat - podkreślił dyrektor Instytutu Lotnictwa.

Paweł Stężycki zaznacza, że nie należy zapominać, iż lotnictwo jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Jednak w przypadku takiej tragedii mamy do czynienia z tym, że są one medialne i wszyscy skupiają na nim uwagę. Przecież na drogach każdego weekendu ginie więcej osób, tylko są to tragedie rozproszone - dodaje Stężycki.

Okoliczności tragicznego zdarzenia z Domecka wyjaśnia specjalna komisja badająca wypadki lotnicze.
Z Pawłem Stężyckim rozmawiał Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »