Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-04, 19:00 Autor: Marzena Śmierciak

"Aleksandrówka" ma pomagać dzieciom w rehabilitacji onkologicznej

Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Centrum rehabilitacji dla dzieci po leczeniu chorób nowotworowych lub w trakcie terapii chce stworzyć w "Aleksandrówce" nyski starosta. Jak zapowiedział dziś (04.07) w Loży Radiowej Czesław Biłobran, byłby to pierwszy taki ośrodek na Opolszczyźnie, a być może i pierwszy w kraju.
- Nasz szpital w Głuchołazach prowadzi działalność leczniczą w tej dziedzinie i chciałbym to połączyć z rehabilitacją onkologiczną- mówi nyski starosta Czesław Biłobran.

- I dzieci w trakcie leczenia i po leczeniu wraz z rodzicami mogłyby się tam rehabilitować, żeby o tym wszystkim zapomnieć, żeby ta trauma zniknęła, bo jednak to zostaje gdzieś tam. Człowiek, nawet dorosły, boi się, a co dopiero małe dziecko. Chciałbym w naszym pięknym powiecie, w naszych górach tutaj w Głuchołazach stworzyć dla dzieci taka oazę, żeby tam mogły dojść do siebie - mówił nyski starosta.

- Możliwości są, rada też jest przychylna, ale chcemy na ten ośrodek poszukać też zewnętrznych środków finansowych. Będą też rozmowy z NFZ - dodał nyski starosta.

Przypomnijmy, "Aleksandrówka" w Jarnołtówku, gdzie funkcjonowało sanatorium dla dzieci oraz zespół szkół, została zamknięta trzy lata temu. Ośrodek miał kupić prywatny inwestor, ale nyski starosta złożył marszałkowi województwa propozycję nabycia tej nieruchomości. W kwietniu na sesji radni powiatu nyskiego jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu 385 tys. złotych na zakup obiektu. Nabywcą jest jednak gmina Głuchołazy, która przekaże Aleksandrówkę jako darowiznę powiatowi nyskiemu.

- Wszystko idzie zgodnie z planem, tylko powoli. Teraz czekamy na wyznaczenie drugiego aktu notarialnego - już burmistrza Głuchołaz i sprzedających - mówi starosta Biłobran. - Burmistrz ten obiekt zakupi. Mam do niego duże zaufanie, ale tez sporządziliśmy stosowną umowę, gdzie jest klauzula, która mówi, że w ciągu 3 miesięcy po zakupie burmistrz przekaże staroście, powiatowi ten obiekt. I będziemy działać.

- Obiekt nie może stać opuszczony i należy rozpocząć pewne prace modernizacyjne - dodał Czesław Biłobran. - Największe "uderzenie" w inwestycję ma być w tym i przyszłym roku - zapowiedział nyski starosta.
Czesław Biłobran cz.1
Czesław Biłobran cz.2

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 20:45 Trzy miesiące aresztu dla 21-latka podejrzewanego o podpalenie 21-letni mężczyzna, który w sobotę (04.07) spowodował pożar budynku gospodarczego w jednej z wsi w gminie Dobrzeń Wielki decyzją sądu trafił do aresztu na trzy… » więcej 2020-07-07, godz. 20:09 Raport dnia: W regionie potwierdzono 3 nowe zakażenia koronawirusem. 22 osoby wyzdrowiały Trzy zachorowania na COVID-19 i 22 nowe ozdrowienia. Tak wygląda wtorkowy (08.07) bilans dnia na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-07, godz. 19:33 Wybory 2020: Strażacy ochotnicy z Białej liczą na poselskie wsparcie przy zakupie wozu gaśniczego Wymiana wyeksploatowanych samochodów pożarniczych jest pilną potrzebą wielu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. O związanych z tym możliwościach rozmawiał… » więcej 2020-07-07, godz. 19:15 Wiceminister S. Szwed z wizytą w SAG Olszowa. Przedsiębiorcy z gminy Ujazd lżej przechodzą kryzys, dzięki tarczy finansowej… Większość przedsiębiorców działających na terenie gminy Ujazd, w tym w strefie ekonomicznej, skorzystało z pomocy finansowej na walkę ze skutkami koronawirusa… » więcej 2020-07-07, godz. 18:45 W Walcach stanęło serce na plastikowe nakrętki Gmina Walce dołączyła do miejsc, w których zbierane są plastikowe korki, które po sprzedaży będą poddane recyklingowi a uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczone… » więcej 2020-07-07, godz. 18:30 Rada Programowa Radia Opole nagrodziła dziennikarzy! Nagrody Rady Programowej Radia Opole za pierwsze półrocze 2020 roku przyznane. Tym razem rada przyznała 6 nagród dla dziennikarzy naszej rozgłośni. » więcej 2020-07-07, godz. 17:25 Uwierzyła, że pomaga policji złapać złodziei, podczas gdy sama padła ich ofiarą. 79-latka z Nysy straciła ponad 80 tysięcy… Kolejna starsza osoba w regionie straciła swoje oszczędności po tym, gdy uwierzyła oszustom, działającym metodą 'na policjanta'. » więcej 2020-07-07, godz. 17:00 Wracając po pracy do domu policjant zatrzymał pijanego kierowcę Policjant z Kędzierzyna-Koźla wracając po pracy do domu zatrzymał pijanego kierowcę. Wychodząc z kozielskiego komisariatu usłyszał od dyżurnego informację, że… » więcej 2020-07-07, godz. 16:52 WYBORY 2020: W Dobrzeniu Wielkim parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozmawiali o problemach wsi Wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników i wyższe emerytury dla matek z obszarów wiejskich. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej spotkali się w Dobrzeniu Wielkim… » więcej 2020-07-07, godz. 14:54 Opole ogłasza nietypowy konkurs. Za wysoką frekwencję w wyborach samorząd ufunduje mieszkańcom nagrody Darmowy weekend w opolskim ZOO, na basenie czy Muzeum Polskiej Piosenki, pod warunkiem, że Opolanie pobiją rekord frekwencji w II turze wyborów na prezydenta RP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »