Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-04, 19:00 Autor: Marzena Śmierciak

"Aleksandrówka" ma pomagać dzieciom w rehabilitacji onkologicznej

Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Centrum rehabilitacji dla dzieci po leczeniu chorób nowotworowych lub w trakcie terapii chce stworzyć w "Aleksandrówce" nyski starosta. Jak zapowiedział dziś (04.07) w Loży Radiowej Czesław Biłobran, byłby to pierwszy taki ośrodek na Opolszczyźnie, a być może i pierwszy w kraju.
- Nasz szpital w Głuchołazach prowadzi działalność leczniczą w tej dziedzinie i chciałbym to połączyć z rehabilitacją onkologiczną- mówi nyski starosta Czesław Biłobran.

- I dzieci w trakcie leczenia i po leczeniu wraz z rodzicami mogłyby się tam rehabilitować, żeby o tym wszystkim zapomnieć, żeby ta trauma zniknęła, bo jednak to zostaje gdzieś tam. Człowiek, nawet dorosły, boi się, a co dopiero małe dziecko. Chciałbym w naszym pięknym powiecie, w naszych górach tutaj w Głuchołazach stworzyć dla dzieci taka oazę, żeby tam mogły dojść do siebie - mówił nyski starosta.

- Możliwości są, rada też jest przychylna, ale chcemy na ten ośrodek poszukać też zewnętrznych środków finansowych. Będą też rozmowy z NFZ - dodał nyski starosta.

Przypomnijmy, "Aleksandrówka" w Jarnołtówku, gdzie funkcjonowało sanatorium dla dzieci oraz zespół szkół, została zamknięta trzy lata temu. Ośrodek miał kupić prywatny inwestor, ale nyski starosta złożył marszałkowi województwa propozycję nabycia tej nieruchomości. W kwietniu na sesji radni powiatu nyskiego jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu 385 tys. złotych na zakup obiektu. Nabywcą jest jednak gmina Głuchołazy, która przekaże Aleksandrówkę jako darowiznę powiatowi nyskiemu.

- Wszystko idzie zgodnie z planem, tylko powoli. Teraz czekamy na wyznaczenie drugiego aktu notarialnego - już burmistrza Głuchołaz i sprzedających - mówi starosta Biłobran. - Burmistrz ten obiekt zakupi. Mam do niego duże zaufanie, ale tez sporządziliśmy stosowną umowę, gdzie jest klauzula, która mówi, że w ciągu 3 miesięcy po zakupie burmistrz przekaże staroście, powiatowi ten obiekt. I będziemy działać.

- Obiekt nie może stać opuszczony i należy rozpocząć pewne prace modernizacyjne - dodał Czesław Biłobran. - Największe "uderzenie" w inwestycję ma być w tym i przyszłym roku - zapowiedział nyski starosta.
Czesław Biłobran cz.1
Czesław Biłobran cz.2

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 20:30 Raport MZ: 82 nowe zachorowania i więcej - aż 97 - wyzdrowień. W regionie potwierdzono 3 nowe przypadki COVID-19 [I… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 3 nowe zakażenia koronawirusem - 1 w powiecie nyskim i 2 w powiecie opolskim. Według danych Głównego Inspektoratu… » więcej 2021-07-25, godz. 19:52 Druga połowa nocy może być burzowa. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. silnego deszczu i burz wydało dla całego województwa opolskiego IMGW. Obowiązuje ono od godz. 23 do poniedziałkowego… » więcej 2021-07-25, godz. 19:30 Niedziela pod znakiem pożarów na polach. Płonie m.in. zboże na pniu W powiecie strzeleckim, namysłowskim, nyskim i kędzierzyńsko-kozielskim strażacy walczyli w niedzielę z pożarami na polach. W powiecie namysłowskim zapalił… » więcej 2021-07-25, godz. 18:05 Pilnują bezpieczeństwa i szkolą. Nad nyskim jeziorem ratownicy mają pracowite lato W czasie sezonu wakacyjnego ratownicy WOPR nie tylko strzegą bezpieczeństwa kąpiących się, ale także ich szkolą. Oferta jest szeroka - od karty pływackiej… » więcej 2021-07-25, godz. 18:00 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 16:40 W Otmuchowie wiatr nie sprzyjał żeglarzom - z dwóch dni regat ścigać mogli się tylko w niedzielę [ZDJĘCIA] Na Jeziorze Otmuchowskim rozegrano regaty o puchar starosty nyskiego i memoriał Franciszka Ela. Zaplanowana na dwa dni impreza z powodu niesprzyjającej pogody… » więcej 2021-07-25, godz. 16:00 Wcześniej zrobili podbudowę, teraz ułożą asfalt - remont ulicy Strzeleckiej w Łaziskach Jeszcze tylko jedną drogę w gminie Jemielnica czeka remont. Samorząd wykonał już większość prac zaplanowanych na ten rok. To, co pozostało na liście… » więcej 2021-07-25, godz. 15:30 Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »