Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-04, 19:00 Autor: Marzena Śmierciak

"Aleksandrówka" ma pomagać dzieciom w rehabilitacji onkologicznej

Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Centrum rehabilitacji dla dzieci po leczeniu chorób nowotworowych lub w trakcie terapii chce stworzyć w "Aleksandrówce" nyski starosta. Jak zapowiedział dziś (04.07) w Loży Radiowej Czesław Biłobran, byłby to pierwszy taki ośrodek na Opolszczyźnie, a być może i pierwszy w kraju.
- Nasz szpital w Głuchołazach prowadzi działalność leczniczą w tej dziedzinie i chciałbym to połączyć z rehabilitacją onkologiczną- mówi nyski starosta Czesław Biłobran.

- I dzieci w trakcie leczenia i po leczeniu wraz z rodzicami mogłyby się tam rehabilitować, żeby o tym wszystkim zapomnieć, żeby ta trauma zniknęła, bo jednak to zostaje gdzieś tam. Człowiek, nawet dorosły, boi się, a co dopiero małe dziecko. Chciałbym w naszym pięknym powiecie, w naszych górach tutaj w Głuchołazach stworzyć dla dzieci taka oazę, żeby tam mogły dojść do siebie - mówił nyski starosta.

- Możliwości są, rada też jest przychylna, ale chcemy na ten ośrodek poszukać też zewnętrznych środków finansowych. Będą też rozmowy z NFZ - dodał nyski starosta.

Przypomnijmy, "Aleksandrówka" w Jarnołtówku, gdzie funkcjonowało sanatorium dla dzieci oraz zespół szkół, została zamknięta trzy lata temu. Ośrodek miał kupić prywatny inwestor, ale nyski starosta złożył marszałkowi województwa propozycję nabycia tej nieruchomości. W kwietniu na sesji radni powiatu nyskiego jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu 385 tys. złotych na zakup obiektu. Nabywcą jest jednak gmina Głuchołazy, która przekaże Aleksandrówkę jako darowiznę powiatowi nyskiemu.

- Wszystko idzie zgodnie z planem, tylko powoli. Teraz czekamy na wyznaczenie drugiego aktu notarialnego - już burmistrza Głuchołaz i sprzedających - mówi starosta Biłobran. - Burmistrz ten obiekt zakupi. Mam do niego duże zaufanie, ale tez sporządziliśmy stosowną umowę, gdzie jest klauzula, która mówi, że w ciągu 3 miesięcy po zakupie burmistrz przekaże staroście, powiatowi ten obiekt. I będziemy działać.

- Obiekt nie może stać opuszczony i należy rozpocząć pewne prace modernizacyjne - dodał Czesław Biłobran. - Największe "uderzenie" w inwestycję ma być w tym i przyszłym roku - zapowiedział nyski starosta.
Czesław Biłobran cz.1
Czesław Biłobran cz.2

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 08:30 Rodłacy świętują. 96 lat temu powołano w Opolu I Dzielnicę Związku Polaków w Niemczech Uroczystości upamiętniające 96. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech odbędą się w stolicy województwa. Rozpocznie je o godzinie 10:30 ms ... » więcej 2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »