Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-07, 13:12 Autor: Witold Wośtak

Chemikalia w Dąbrowie wstępnie sprawdzone. Nie ma zagrożenia dla ludzi, gorzej ze środowiskiem

Zabezpieczanie chemikaliów w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Zabezpieczanie chemikaliów w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Zabezpieczanie chemikaliów w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Zabezpieczanie chemikaliów w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Zabezpieczanie chemikaliów w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Zabezpieczanie chemikaliów w Dąbrowie [fot. Witold Wośtak]
Chemikalia składowane w Dąbrowie nie są szczególnie niebezpieczne. Tak wynika z pięciu próbek pobranych do badania. Substancje są co prawda szkodliwe dla środowiska, ale nie ma większego zagrożenia dla człowieka.
Strażacy i chemicy skupiają się teraz na usunięciu wycieku z jedynego rozszczelnionego zbiornika.

- Zostaliśmy zaalarmowani kilkanaście minut po 8:00 - mówi brygadier Krzysztof Kuniec, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 z siedzibą w Niemodlinie. - Po przybyciu okazało się, że mamy do czynienia z wyciekiem niezidentyfikowanej substancji, zgromadzonej w pojemnikach o różnej pojemności. Każdy z około 40 pojemników pomieści 1000 litrów. Oprócz tego są 32 beczki o pojemności 250 litrów każda.

Działka jest prywatna, ale właściciel podpisał w kwietniu umowę najmu. Poszukiwaniem dzierżawcy zajmie się policja. Marek Leja, wójt gminy Dąbrowa, już przygotowuje się do nadszarpnięcia gminnej kasy.

- Wszystko wskazuje na to, że podnajemcy nie uda się łatwo odnaleźć, chociaż policja zrobi, co tylko da się. Z tego co wiem, umowa dotyczyła dzierżawy placu, prawdopodobnie dla firmy transportowej. My będziemy musieli zająć się utylizacją, a patrząc na litraż czy tonaż tego wszystkiego, gminę to może kosztować około 150 tysięcy złotych. Musimy przemyśleć sprawę.

Na miejscu pracuje łącznie około 30 strażaków. Do sprawy powrócimy w magazynie "Reporterskie tu i teraz" po godzinie 14:00.

AKTUALIZACJA 14:00 : Strażacy zabezpieczyli rozszczelniony zbiornik i zneutralizowali wyciek. Substancje nie są toksyczne ani żrące, ale za to mają właściwości skrajnej łatwopalności.
Krzysztof Kuniec
Marek Leja

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 21:15 Przypominamy, gdzie szukać pomocy medycznej w Boże Ciało Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w święto Bożego Ciała. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia się ... » więcej 2019-06-19, godz. 19:12 Kierująca skuterem ciężko ranna w wypadku w Jemielnicy Uwaga są utrudnienie w Jemielnicy. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w centrum miejscowości samochód osobowy zderzył si ... » więcej 2019-06-19, godz. 19:03 Politolog Marcin Palade o zasadach przygotowywania wiarygodnych sondaży wyborczych - To nie jest tak, że na podstawie samego sondażu możemy rozstrzygnąć jaki będzie wynik wyborów, a często sondaż musi być przekształcony w prognozę wyborczą o ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:30 Rośnie liczba słuchaczy Radia Opole! 1. na podium zobowiązuje - w wakacje proponujemy "soboty z pleneru" Według najnowszych wyników badań słuchalności RadioTrack Kantar Polska, od marca do maja, Polskie Radio Opole odnotowało wzrost słuchalności. W niedziele w re ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:30 Głogówek: ścieżka rowerowa zwiększy bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej Pierwsza ścieżka rowerowa powstanie w gminie Głogówek. Zostanie zrealizowana przy okazji rozbudowy drogi wojewódzkiej 414. Zadanie to będzie prowadzone na odc ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:00 Bez ich wsparcia żołnierz na współczesnym polu walki znaczy niewiele. 55. Batalion Remontowy w Opolu świętuje Dbają o sprawność wozów bojowych, uzbrojenia i sprzętu łączności. 55. Batalion Remontowy z Opola świętuje 52. urodziny. Choć jubileusz przypada na 28. czerwca ... » więcej 2019-06-19, godz. 16:00 Dzień otwarty organizuje w najbliższą sobotę (22.06) schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej wizyty u weterynarza, ale przede wszystkim poznać czworonożnych mieszkańców schroniska. Kto wie, może ktoś ... » więcej 2019-06-19, godz. 15:30 9 kąpielisk figuruje od dziś w zestawieniu opolskiego sanepidu We wszystkich woda aktualnie nadaje się do kąpieli. Zgodnie z informacją służb sanitarnych do 31 sierpnia można korzystać z kąpielisk: nad Jeziorem Nyskim, w ... » więcej 2019-06-19, godz. 14:35 Niski poziom Odry odsłonił wrak "Malucha" na dnie. Strażacy wyciągnęli pozostałości samochodu [ZDJĘCIA] Wrak Fiata 126P wyciągnęli strażacy z Odry na wysokości Parku Nadodrzańskiego w Opolu. Wewnątrz było pusto. » więcej 2019-06-19, godz. 14:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy pracują na Krapkowickiej w Gogolinie Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy jadący dzisiaj drogą wojewódzką 409 między centrum Gogolina a Krapkowicami. Drogowcy wykorzystując zamknięty przejaz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »