Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-27, 10:30 Autor: Marzena Śmierciak

Jarosław Wasik: Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu

W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W poniedziałek (28.05) rozpoczyna się internetowa sprzedaż biletów na 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień później, we wtorek (29.05) o godz. 9.30 rusza sprzedaż w kasach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Na razie do dystrybucji trafią bilety na trzy dni festiwalu.
Festiwalowy piątek (08.06) zdominują "Przeboje na Mundial". Będzie też transmisja meczu towarzyskiego: Polska-Chile oraz Debiuty. Sobota (09.06) to Premiery oraz koncert piosenek literackich i kabaretowych stulecia. W niedzielę (10.06) usłyszmy piosenki "Od Opola do Opola" oraz przeboje stulecia. Ostatni dzień festiwalu, poniedziałek (11.06) to muzyka alternatywna.

Jak powiedział nasz poranny gość Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, który w tym roku zasiada w radzie artystycznej festiwalu, dobierając piosenkarzy do Debiutów, nie można patrzeć tylko pod względem przebojowości.

- Bo jednak każdy ma prawo pójść swoją drogą, zwłaszcza na początku. Natomiast inaczej patrzyliśmy na Premiery. Wybierając piosenki do tego koncertu patrzyliśmy na to, żeby były one po pierwsze przebojowe. Dobrze by było, żeby wykonawcy byli też kojarzeni, żeby te dwa koncerty różniły się od siebie - Debiuty i Premiery. I teraz jest nowe zjawisko, które zaobserwowałem, zresztą głosowałem za dwiema takimi piosenkami, czyli, że piosenki są bardzo znane dzięki internetowi, a wykonawcy tak do końca jeszcze nie - tłumaczył Wasik. - I być może Premiery wylansują takiego wykonawcę - mówił dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w porannej rozmowie "W cztery oczy".

Jarosław Wasik, jak przyznał, jest przeciwnikiem disco polo na festiwalu. Odnosząc się jednak do grającego tzw. rock polo Sławomira, którego zobaczymy na deskach amfiteatru, Wasik stwierdził, że to jest specyficzna sytuacja. - Bo to jest kreacja - tłumaczył.

Zdaniem naszego porannego gościa, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu.

- Nie bez powodu ten festiwal organizuje telewizja publiczna, która ma misję. Są pewni wykonawcy, którzy nigdy nie znaleźliby się w komercyjnych telewizjach na ich festiwalach, bo są za mało komercyjni. Dlatego ja wciąż uważam, że na krajowym festiwalu powinny być utwory wymagające. Zresztą, publiczność opolska jest naprawdę świadomą publicznością - mówił Jarosław Wasik.

Przypomnijmy, 55.KFPP rozpocznie się 8 czerwca i potrwa 4 dni. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.
Jarosław Wasik
Jarosław Wasik

Wiadomości z regionu

2018-08-18, godz. 11:00 Doda z zespołem Virgin zaśpiewa dziś na Pikniku Ekologicznym "Opole w rytmie natury" Miasteczko Ekologiczne z atrakcjami zachęcającymi do segregacji odpadów stanie dziś na opolskim osiedlu Armii Krajowej. Pod hasłem „Opole w rytmie natury” urz ... » więcej 2018-08-18, godz. 09:54 Opolscy pielgrzymi są na ostatniej prostej. Kilometry dzielą ich od Jasnej Góry Uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę są już na ostatniej prostej. Wszystkie grupy z diecezji opolskiej połączyły się i wspólnie zmierzaj ... » więcej 2018-08-18, godz. 09:30 Hipertermia, czyli leczenie gorączką nowotworów. Tę metodę stosują w Opolu Leczenie nowotworów poprzez podwyższanie temperatury ciała. Tę dynamicznie rozwijającą się metodę o nazwie hipertermia, jako jedyny ośrodek w regionie stosuje ... » więcej 2018-08-18, godz. 08:30 Opole: RCKiK i Kuratorium Oświaty wspólnie będą uczyć dzieci i młodzież Będą uczyć i uświadamiać młodzież jak ważna jest krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu rozpoczyna współpracę z Kuratorium Oświaty. J ... » więcej 2018-08-18, godz. 07:21 DK nr 11 w Starym Oleśnie będzie dziś znów nieprzejezdna po tragicznym nocnym wypadku [AKTUALIZACJA] Dziś (18.08) około godziny 7.00 droga krajowa nr 11 w Starym Oleśnie na odcinku Kluczbork - Olesno została ponownie chwilowo zablokowana. To pokłosie wczorajs ... » więcej 2018-08-18, godz. 00:27 Dwie osoby zginęły w wypadku na drodze krajowej w Starym Oleśnie Dwie osoby zginęły w czołowym zderzeniu samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej nr 11 w Starym Oleśnie na odcinku Kluczbork - Lubliniec ... » więcej 2018-08-17, godz. 20:30 Mniejszość Niemiecka zapowiada szerokie otwarcie podczas wyborów samorządowych - Podejmujemy pewne kroki otwarcia nie tylko na środowisko Mniejszości Niemieckiej, aby realnie powalczyć o mandaty - powiedział w Loży Radiowej radny Marcin ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Kolejne komitety rejestrują się w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego Rejestracja komitetów wyborczych w regionie ruszyła na dobre. Do dziś (17.08) do godziny 16:00 komisarze wyborczy w Opolu zarejestrowali 16 komitetów. Z momen ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Opolski politolog o wyborach samorządowych 2018. "One rozpoczynają cykl wyborczy" Do wyborów samorządowych zostały 2 miesiące. Sondaże wskazują znaczną przewagę PiS-u. - Ta partia ma realne szanse na wygraną w 2/3 regionów, ale jest to zale ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:30 Czy Skarbimierz powinien połączyć się z Brzegiem w jedną gminę? Samorządowa Loża Radiowa zawita do Skarbimierza-Osiedle Połączenie Brzegu i Skarbimierza to temat, który rozpala lokalną społeczność. Z jednej strony słychać głosy, że Brzeg potrzebuje nowych terenów by się rozwija ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »