Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-27, 10:30 Autor: Marzena Śmierciak

Jarosław Wasik: Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu

W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W poniedziałek (28.05) rozpoczyna się internetowa sprzedaż biletów na 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień później, we wtorek (29.05) o godz. 9.30 rusza sprzedaż w kasach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Na razie do dystrybucji trafią bilety na trzy dni festiwalu.
Festiwalowy piątek (08.06) zdominują "Przeboje na Mundial". Będzie też transmisja meczu towarzyskiego: Polska-Chile oraz Debiuty. Sobota (09.06) to Premiery oraz koncert piosenek literackich i kabaretowych stulecia. W niedzielę (10.06) usłyszmy piosenki "Od Opola do Opola" oraz przeboje stulecia. Ostatni dzień festiwalu, poniedziałek (11.06) to muzyka alternatywna.

Jak powiedział nasz poranny gość Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, który w tym roku zasiada w radzie artystycznej festiwalu, dobierając piosenkarzy do Debiutów, nie można patrzeć tylko pod względem przebojowości.

- Bo jednak każdy ma prawo pójść swoją drogą, zwłaszcza na początku. Natomiast inaczej patrzyliśmy na Premiery. Wybierając piosenki do tego koncertu patrzyliśmy na to, żeby były one po pierwsze przebojowe. Dobrze by było, żeby wykonawcy byli też kojarzeni, żeby te dwa koncerty różniły się od siebie - Debiuty i Premiery. I teraz jest nowe zjawisko, które zaobserwowałem, zresztą głosowałem za dwiema takimi piosenkami, czyli, że piosenki są bardzo znane dzięki internetowi, a wykonawcy tak do końca jeszcze nie - tłumaczył Wasik. - I być może Premiery wylansują takiego wykonawcę - mówił dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w porannej rozmowie "W cztery oczy".

Jarosław Wasik, jak przyznał, jest przeciwnikiem disco polo na festiwalu. Odnosząc się jednak do grającego tzw. rock polo Sławomira, którego zobaczymy na deskach amfiteatru, Wasik stwierdził, że to jest specyficzna sytuacja. - Bo to jest kreacja - tłumaczył.

Zdaniem naszego porannego gościa, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu.

- Nie bez powodu ten festiwal organizuje telewizja publiczna, która ma misję. Są pewni wykonawcy, którzy nigdy nie znaleźliby się w komercyjnych telewizjach na ich festiwalach, bo są za mało komercyjni. Dlatego ja wciąż uważam, że na krajowym festiwalu powinny być utwory wymagające. Zresztą, publiczność opolska jest naprawdę świadomą publicznością - mówił Jarosław Wasik.

Przypomnijmy, 55.KFPP rozpocznie się 8 czerwca i potrwa 4 dni. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.
Jarosław Wasik
Jarosław Wasik

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 10:20 IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 Amator cudzej własności odjechał maszyną z placu budowy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę Głuchołaska policja poszukuje złodzieja, który dwa tygodnie temu ukradł maszynę budowlaną wartą 100 tysięcy złotych. Za pomoc w odnalezieniu sprzętu właścicie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:57 Oszust w rękach policji. Na A4 handlował "fałszywym złotem" [FILM, ZDJĘCIA] Najpierw próbował sprzedać nic nie wartą biżuterię, potem poturbował mężczyznę, który chciał temu zapobiec. Teraz obywatelowi Rumunii zatrzymanemu w powiecie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:30 Ruszyły zapisy na III Akademię Młodego Poligloty na Uniwersytecie Opolskim Ruszyły zapisy na III edycję Akademii Młodego Poligloty pod hasłem 'Z językami dookoła świata'. Zajęcia będą odbywać się w nowej formule, bo oprócz zapoznania ... » więcej 2018-10-16, godz. 08:30 Kanalizacja to nie śmietnik. Nyskie wodociągi apelują, by nie wrzucać wszystkiego do kanału Artykuły higieniczne, ubrania, gruz czy resztki jedzenia to tylko część rzeczy, które trafiają do kanalizacji w Nysie. » więcej 2018-10-16, godz. 08:00 Strażacy ze Sławięcic wygrali nowy sprzęt ratowniczy OSP w Sławięcicach wzbogaciło się o nowy sprzęt ratowniczy. To nagroda za udział w konkursie. » więcej 2018-10-16, godz. 07:00 W nocy na ulicach Strzelec Opolskich ma być jasno, jak w dzień Ponad 220 lamp w centrum Strzelec Opolskich zostanie wymienionych na nowe. Kilkadziesiąt innych otrzyma nowe oprawy. Wszystko po to, żeby było jaśniej, bezpie ... » więcej 2018-10-15, godz. 21:15 Ruszyła likwidacja oddziału wewnętrznego SP ZOZ w Głuchołazach. "Będziemy czynić starania, żeby oddział znów funkcjono ... Oddział wewnętrzny SPZOZ w Głuchołazach znajduje się w trakcie procedury likwidacyjnej - informuje opolski oddział NFZ. Mimo kilkumiesięcznych starań, dyrekcj ... » więcej 2018-10-15, godz. 21:00 Kapsuła czasu trafiła na wieżę brzeskiego ratusza Lokalna gazeta, mapy i grafiki - to tylko niektóre przedmioty, które trafiły na wieżę renesansowego zabytku. W południe na brzeskim ratuszu umieszczono kapsuł ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Opolska ginekologia wysłała sprzęt medyczny na Madagaskar Opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przekazało sprzęt medyczny na Madagaskar. Inkubatory, wózki do transportu niemowląt, czy pompy infuzy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »