Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-27, 10:30 Autor: Marzena Śmierciak

Jarosław Wasik: Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu

W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W poniedziałek (28.05) rozpoczyna się internetowa sprzedaż biletów na 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień później, we wtorek (29.05) o godz. 9.30 rusza sprzedaż w kasach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Na razie do dystrybucji trafią bilety na trzy dni festiwalu.
Festiwalowy piątek (08.06) zdominują "Przeboje na Mundial". Będzie też transmisja meczu towarzyskiego: Polska-Chile oraz Debiuty. Sobota (09.06) to Premiery oraz koncert piosenek literackich i kabaretowych stulecia. W niedzielę (10.06) usłyszmy piosenki "Od Opola do Opola" oraz przeboje stulecia. Ostatni dzień festiwalu, poniedziałek (11.06) to muzyka alternatywna.

Jak powiedział nasz poranny gość Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, który w tym roku zasiada w radzie artystycznej festiwalu, dobierając piosenkarzy do Debiutów, nie można patrzeć tylko pod względem przebojowości.

- Bo jednak każdy ma prawo pójść swoją drogą, zwłaszcza na początku. Natomiast inaczej patrzyliśmy na Premiery. Wybierając piosenki do tego koncertu patrzyliśmy na to, żeby były one po pierwsze przebojowe. Dobrze by było, żeby wykonawcy byli też kojarzeni, żeby te dwa koncerty różniły się od siebie - Debiuty i Premiery. I teraz jest nowe zjawisko, które zaobserwowałem, zresztą głosowałem za dwiema takimi piosenkami, czyli, że piosenki są bardzo znane dzięki internetowi, a wykonawcy tak do końca jeszcze nie - tłumaczył Wasik. - I być może Premiery wylansują takiego wykonawcę - mówił dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w porannej rozmowie "W cztery oczy".

Jarosław Wasik, jak przyznał, jest przeciwnikiem disco polo na festiwalu. Odnosząc się jednak do grającego tzw. rock polo Sławomira, którego zobaczymy na deskach amfiteatru, Wasik stwierdził, że to jest specyficzna sytuacja. - Bo to jest kreacja - tłumaczył.

Zdaniem naszego porannego gościa, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu.

- Nie bez powodu ten festiwal organizuje telewizja publiczna, która ma misję. Są pewni wykonawcy, którzy nigdy nie znaleźliby się w komercyjnych telewizjach na ich festiwalach, bo są za mało komercyjni. Dlatego ja wciąż uważam, że na krajowym festiwalu powinny być utwory wymagające. Zresztą, publiczność opolska jest naprawdę świadomą publicznością - mówił Jarosław Wasik.

Przypomnijmy, 55.KFPP rozpocznie się 8 czerwca i potrwa 4 dni. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.
Jarosław Wasik
Jarosław Wasik

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latki Na skrzyżowaniu ulic Jagiellonów i Mieszka Pierwszego zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »