Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-27, 10:30 Autor: Marzena Śmierciak

Jarosław Wasik: Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu

W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
W poniedziałek rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP [fot. materiały prasowe]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Amfiteatr opolski [fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Wasik [fot. Justyna Krzyżanowska]
W poniedziałek (28.05) rozpoczyna się internetowa sprzedaż biletów na 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień później, we wtorek (29.05) o godz. 9.30 rusza sprzedaż w kasach Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Na razie do dystrybucji trafią bilety na trzy dni festiwalu.
Festiwalowy piątek (08.06) zdominują "Przeboje na Mundial". Będzie też transmisja meczu towarzyskiego: Polska-Chile oraz Debiuty. Sobota (09.06) to Premiery oraz koncert piosenek literackich i kabaretowych stulecia. W niedzielę (10.06) usłyszmy piosenki "Od Opola do Opola" oraz przeboje stulecia. Ostatni dzień festiwalu, poniedziałek (11.06) to muzyka alternatywna.

Jak powiedział nasz poranny gość Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, który w tym roku zasiada w radzie artystycznej festiwalu, dobierając piosenkarzy do Debiutów, nie można patrzeć tylko pod względem przebojowości.

- Bo jednak każdy ma prawo pójść swoją drogą, zwłaszcza na początku. Natomiast inaczej patrzyliśmy na Premiery. Wybierając piosenki do tego koncertu patrzyliśmy na to, żeby były one po pierwsze przebojowe. Dobrze by było, żeby wykonawcy byli też kojarzeni, żeby te dwa koncerty różniły się od siebie - Debiuty i Premiery. I teraz jest nowe zjawisko, które zaobserwowałem, zresztą głosowałem za dwiema takimi piosenkami, czyli, że piosenki są bardzo znane dzięki internetowi, a wykonawcy tak do końca jeszcze nie - tłumaczył Wasik. - I być może Premiery wylansują takiego wykonawcę - mówił dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w porannej rozmowie "W cztery oczy".

Jarosław Wasik, jak przyznał, jest przeciwnikiem disco polo na festiwalu. Odnosząc się jednak do grającego tzw. rock polo Sławomira, którego zobaczymy na deskach amfiteatru, Wasik stwierdził, że to jest specyficzna sytuacja. - Bo to jest kreacja - tłumaczył.

Zdaniem naszego porannego gościa, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest od kreowania gustu.

- Nie bez powodu ten festiwal organizuje telewizja publiczna, która ma misję. Są pewni wykonawcy, którzy nigdy nie znaleźliby się w komercyjnych telewizjach na ich festiwalach, bo są za mało komercyjni. Dlatego ja wciąż uważam, że na krajowym festiwalu powinny być utwory wymagające. Zresztą, publiczność opolska jest naprawdę świadomą publicznością - mówił Jarosław Wasik.

Przypomnijmy, 55.KFPP rozpocznie się 8 czerwca i potrwa 4 dni. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.
Jarosław Wasik
Jarosław Wasik

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 W lutym w Opolu rusza kolejna akcja bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących Zabieg sterylizacji pozwala uniknąć niekontrolowanego rozrodu zwierząt. W stolicy regionu jest obecnie około 600 kotów żyjących wolno, które są dokarmiane prz ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:00 Dawne kasyno oficerskie w Nysie niszczeje. Radni pytają o dalszy los budynku Jaka przyszłość czeka budynek dawnego kasyna oficerskiego w Nysie? Losem zabytku z początku XX wieku coraz bardziej interesują się nyscy radni. » więcej 2019-01-18, godz. 22:00 Na ścianie przystanku powstanie mural związany z Gąsiorowicami Starą wiatę na przystanku autobusowym zmienią w dzieło sztuki. Mieszkańcy Gąsiorowic wpadli na kolejny pomysł, jak upiększyć swoją wioską. Na dodatek udało im ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:47 Zmarł ksiądz Alojzy Sitek. Miał 90 lat W piątek (18.01) w wieku 90 lat zmarł wieloletni kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ksiądz dr Alojzy Sitek. Był jeden z największych i najbardziej zasłużony ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:00 Mieszkanka Paczkowa straciła 16 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała fałszywemu policjantowi Oszuści nie rezygnują z okradania seniorów popularną metodą 'na policjanta'. Jedna z paczkowskich seniorek straciła w ten sposób 16 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-18, godz. 20:23 Kolizja 3 samochodów na autostradzie A4 Na 278 km autostrady A4 w kierunku Katowic, w pobliżu węzła Nogowczyce, około 20:00 doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Nie ma informacji o poszkodowany ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:45 Przedstawiciele Kościołów modlą się o jedność Chrześcijan Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie inauguruje msza z homilią ekumeniczną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »