Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-30, 09:15 Autor: Witold Wośtak

Ponad milion nowych drzew pojawi się w oleskich lasach. Nadleśnictwo prowadzi planowe nasadzenia

Las [fot. Witold Wośtak]
Las [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Ponad połowę nasadzeń zaplanowanych na ten rok wykonało Nadleśnictwo Olesno. Plan mówi o zagospodarowaniu dwustu hektarów, co przekłada się na 1,2 miliona nowych drzew.
Wśród sadzonek dominuje sosna, ale są też modrzewie, dęby, olchy, świerki czy jodły, a wykorzystuje się do tego sadzonki, siew i naturalne odnowienie lasu. Nowe drzewa to prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, bo wycięto część dojrzałych drzew.

- To przedsięwzięcie logistyczne przygotowywane rok wcześniej - mówi Dariusz Kowalczyk, inspektor nadzoru w oleskim nadleśnictwie. - Wyłapujemy mikrosiedliska na takich powierzchniach, gdzie dany gatunek będzie czuć się bardzo dobrze i urośnie. To gwarantuje nam sukces hodowlany. Trzeba odpowiednio zaplanować rozlokowanie tych gatunków na każdym terenie, a później przyjąć strategię ich ochrony przed zwierzyną.

Dariusz Kowalczyk zwraca uwagę, że niemal połowa sadzonek pochodzi ze szkółek kontenerowych. - One rosną w doniczkach, a to różnica - dodaje. - Dzięki temu wyeliminujemy stres po przesadzeniu, który przy niekorzystnej pogodzie pojawia się u sadzonek ze szkółki gruntowej. Chodzi o pogorszenie się warunków, bo w szkółce jest bardziej staranna pielęgnacja, a niestety w lesie niezbędne czynniki są często w deficycie.

Poza tym w oleskich lasach pojawią się nowe drzewa owocowe, które jesienią posłużą zwierzętom za pokarm.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2019-04-23, godz. 10:30 Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych - Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społecz ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 16 dzień strajku nauczycieli. Coraz mniej szkół kontynuuje protest Na godzinę 11.00 zaplanowano protest nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie. Dzisiaj (23.04) ze strajku nauczycieli zrezygnowało już p ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 Podczas świąt na drogach Opolszczyzny zginęły dwie osoby Policja podsumowała świąteczny weekend na drogach w województwie opolskim. Od soboty do poniedziałku (20-22.04) doszło do 7 wypadków, w których dwie osoby zgi ... » więcej 2019-04-23, godz. 08:00 Zmieni się organizacja ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-23, godz. 07:40 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:49 Opolskie: śmigus-dyngus. Tradycja powoli wymierająca Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodzownie kojarzy nam się również z tradycją polewania wodą, czyli śmigusem-dyngusem. Patrząc jednak na puste, a co ważniejs ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »