Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-18, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Mnóstwo atrakcji zafundowało Nadleśnictwo Prószków na dzień otwarty. Wisienką na torcie był pokaz drapieżnych ptaków

Krzysztof Szumski [fot. Witold Wośtak]
Krzysztof Szumski [fot. Witold Wośtak]
Krzysztof Szumski [fot. Witold Wośtak]
Krzysztof Szumski [fot. Witold Wośtak]
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [fot. Witold Wośtak]
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [fot. Witold Wośtak]
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [fot. Witold Wośtak]
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [fot. Witold Wośtak]
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [fot. Witold Wośtak]
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja nowoczesnych maszyn leśniczych, zwiedzanie obiektów nadleśnictwa, myśliwska grochówka, pokazy arborystyczne i pokaz rzeźbienia pilarką. Uczestnicy Dnia Otwartego Nadleśnictwa Prószków skorzystali z tych oraz kilku innych atrakcji.
Goście chętnie sięgali po sadzonki drzew, rękodzieło artystyczne, dziczyznę i miody.

Popularnością cieszyła się prezentacja drapieżnych ptaków. Krzysztof Szumski, hodowca z Piotrowic Nyskich, edukuje na temat ich zachowania. Jego sowy i jastrzębie są oswojone. - Sowy to są raczej przytulanki, natomiast jastrzębie są naprawdę zadziorne i bardzo inteligentne. Jeżeli chodzi o sowy, wybrane gatunki tolerują głaskanie, więc każdy może poczuć, jak miękkie są ich piórka. Co do jastrzębi, trzeba je karmić na rękawicy. Latają więc swobodnie, a w razie potrzeby zapraszamy na rękawicę do gościa. Najmłodszą osobą karmiącą jastrzębia na rękawica był 14-miesięczny Ignaś.

Adam Paszko, jeden z widzów pokazu, uważa, że dla wielu to może być jedyna okazja w życiu do tak bliskiego kontaktu z sową czy jastrzębiem. - Obalamy mity. Sowa to niby nocny ptak, a okazuje się, że nie każda woli noc. Postrzegamy sowę jako potężną i niebezpieczną, a nie jest szczególnie groźna. To nasi wspaniali partnerzy pomagający w pozbywaniu się tego, co niepotrzebne. Mam na myśli między innymi gryzonie niszczące uprawy. Mamy świetnego sprzymierzeńca, a świat przyrody to fantastyczne miejsce. Trzeba tylko chcieć wkroczyć, dotknąć i poczuć – wtedy diabeł nie jest taki straszny, jak go malują.

Z kolei Marek Bocianowski, nadleśniczy w Nadleśnictwie Prószków, jest zadowolony z przebiegu dnia otwartego. - Jesteśmy zadowoleni. Mam wrażenie, że z roku na rok ten dzień otwarty nadleśnictwa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Po prostu staramy się zaoferować odwiedzającym nieco inne atrakcje i ciekawostki niż na pozostałych festynach. Z taką właśnie opinią od kilku gości spotkałem się dziś.

Według licznika przy bramie nadleśnictwa, imprezę odwiedziło przeszło tysiąc osób.
Krzysztof Szumski
Adam Paszko
Marek Bocianowski

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »