Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Mniej wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów na terenach przygranicznych

Prudnicka konferencja podsumowująca policyjny projekt „Bezpieczne szlaki na pograniczu polsko-czeskim” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicka konferencja podsumowująca policyjny projekt „Bezpieczne szlaki na pograniczu polsko-czeskim” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bezpieczniej jest na drogach pogranicza opolsko-czeskiego. To jeden z efektów wspólnego projektu komend powiatowych policji z tego regionu. Działania z tym związane podsumowano podczas konferencji w Prudniku. Uczestniczący w tym przedsięwzięciu policjanci m.in. poznali przepisy oraz podstawy języka swoich sąsiadów. Prowadzono też wspólne akcje prewencyjne.
- Udało się nam osiągnąć założone w projekcie cele - mówi płk Petr Franěc, zastępca komendanta powiatowego policji w Bruntalu.

– Po statystykach widzimy, że obniżyła się liczba wypadków. Jest mniej wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, szczególnie wypadków śmiertelnych. Jednocześnie, oni nadal są chronieni, ponieważ w ramach projektu rozdawaliśmy elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność, czyli bezpieczeństwo. Do tego przyczynia się również to, że poprawiła się współpraca policji polskiej i czeskiej, wzrosły kwalifikacje naszych funkcjonariuszy.

- Współpraca z czeską policją układa nam się bardzo dobrze – potwierdza Andrzej Spyrka z prudnickiej policji. – Mamy wspólne służby u nas i w Czechach. Prowadzimy spotkania profilaktyczne. Odwiedzamy szkoły po obu stronach granicy. Te spotkania odbywają się również z seniorami i też dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Projekt „Bezpieczne szlaki na pograniczu polsko-czeskim” realizowany był od maja ubiegłego roku. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze komend powiatowych policji z Prudnika i Bruntala. Przedsięwzięcie otrzymało ponad 17 tysięcy euro dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Petr Franěc
Andrzej Spyrka

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »