Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 07:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Mniej wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów na terenach przygranicznych

Prudnicka konferencja podsumowująca policyjny projekt „Bezpieczne szlaki na pograniczu polsko-czeskim” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnicka konferencja podsumowująca policyjny projekt „Bezpieczne szlaki na pograniczu polsko-czeskim” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bezpieczniej jest na drogach pogranicza opolsko-czeskiego. To jeden z efektów wspólnego projektu komend powiatowych policji z tego regionu. Działania z tym związane podsumowano podczas konferencji w Prudniku. Uczestniczący w tym przedsięwzięciu policjanci m.in. poznali przepisy oraz podstawy języka swoich sąsiadów. Prowadzono też wspólne akcje prewencyjne.
- Udało się nam osiągnąć założone w projekcie cele - mówi płk Petr Franěc, zastępca komendanta powiatowego policji w Bruntalu.

– Po statystykach widzimy, że obniżyła się liczba wypadków. Jest mniej wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, szczególnie wypadków śmiertelnych. Jednocześnie, oni nadal są chronieni, ponieważ w ramach projektu rozdawaliśmy elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność, czyli bezpieczeństwo. Do tego przyczynia się również to, że poprawiła się współpraca policji polskiej i czeskiej, wzrosły kwalifikacje naszych funkcjonariuszy.

- Współpraca z czeską policją układa nam się bardzo dobrze – potwierdza Andrzej Spyrka z prudnickiej policji. – Mamy wspólne służby u nas i w Czechach. Prowadzimy spotkania profilaktyczne. Odwiedzamy szkoły po obu stronach granicy. Te spotkania odbywają się również z seniorami i też dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Projekt „Bezpieczne szlaki na pograniczu polsko-czeskim” realizowany był od maja ubiegłego roku. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze komend powiatowych policji z Prudnika i Bruntala. Przedsięwzięcie otrzymało ponad 17 tysięcy euro dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Petr Franěc
Andrzej Spyrka

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 14:00 "Wołczyn to wiele serc". Duży pojemnik na plastikowe nakrętki napełnia się co 2-3 dni Błyskawicznie napełnia się wołczyński pojemnik na nakrętki. Dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Opole: Po raz czwarty rusza "Integracja bez granic" Pogłębienie i ułatwienie procesu integracji pomiędzy obywatelami państw spoza Unii Europejskiej - to główne cele czwartej edycji projektu 'Integracja bez granic'… » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Wybuch pieca gazowego w Popielowie. Jedna osoba została ranna Jedna osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 7.00 w miejscowości Popielów. » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Ujazd: w tym roku będzie gruntowny remont szatni sportowej w Niezdrowicach Stowarzyszenie Odnowy Wsi, klub sportowy i gmina Ujazd wspólnie pozyskały pieniądze na remont szatni sportowej w Niezdrowicach. Gruntowny remont obejmie instalacje… » więcej 2020-01-25, godz. 10:45 Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu. "Pasażerowie chcieli zmian" Od poniedziałku (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Opole: Studenci powitali Chiński Nowy Rok Degustacja chińskich potraw, pokazy chińskich wycinanek i kaligrafii - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali chińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W centrum handlowym Karolinka będzie można porozmawiać o raku piersi i szyjki macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji 'Pink Lips' » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Kto powinien wziąć odpowiedzialność za finansowanie wyczekiwanego remontu na Górze świętej Anny? Spór o remont amfiteatru i pomnika Powstańców Śląskich na Górze świętej Anny. Marszałek regionu Andrzej Buła zaapelował do opolskich parlamentarzystów Prawa i… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Wkrótce będzie gotowa koncepcja budowy osiedla w miejscu nyskiego stadionu. Mieszkań ma być mniej, niż pierwotnie zakł… Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Niedługo ciąg dalszy remontu rynku w Krapkowicach. Będzie nowa kostka granitowa Zaraz po Świętach Wielkanocnych ma się rozpocząć drugi etap remontu rynku w Krapkowicach. Do środy (22.01) mogły się zgłaszać firmy chętne do przeprowadzenia tej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »