Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 08:30 Autor: Katarzyna Doros

Przebieg modernizacji Podsudeckiej Magistrali Kolejowej zależy od wyniku monitoringu firmy konsultingowej

PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
konferencja prasowa dot. modernizacji Podsudeckiej Magistrali Kolejowej [fot. Katarzyna Doros]
konferencja prasowa dot. modernizacji Podsudeckiej Magistrali Kolejowej [fot. Katarzyna Doros]
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do rewitalizacji części Podsudeckiej Magistrali Kolejowej na trasie Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Kamieniec Ząbkowicki, Legnica. Dokumentację przedprojektową przygotowuje firma z Warszawy. Analiza społeczno-gospodarcza jest już gotowa, a inwentaryzacja czeka na akceptację. Projekt rozwiązań dla remontu linii ma być gotowy w lipcu.
- Zainteresowanie jest, ale by Podsudecka Magistrala Kolejowa została wyremontowana i zelektryfikowana musimy wiedzieć, że ta trasa będzie rentowna - mówi Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego. - Ta firma konsultingowa za dwa miesiące poda wyniki. Od tych wyników, o czym nikt nie mówi, będzie zależało, czy faktycznie będziemy mogli odtworzyć Magistralę Podsudecką już nie z Katowic, tylko z Krakowa i nie do Legnicy, ale myślę i dalej. Bo przecież przez te odcinki przejeżdżała kiedyś kolej i były połączenia kolejowe chociażby z Berlinem i Katowicami.

Zdaniem wicemarszałka Szymon Ogłazy linia 137 ma znaczenie regionalne, ponieważ łączy Kędzierzyn-Koźle, Prudnik i Nysę przez południe województwa. - To jest linia, która łączy ze sobą miejscowości o charakterze turystycznym. Finalnie rzeczywiście może doprowadzić do Kudowy, która jest zagłębiem turystycznym, związanym z turystyką senatoryjną. W związku z czym potrzebny jest dostęp do tego nie tylko sezonowo, a przez cały rok. Dzisiaj trwają prace studialne, które mają wybrać odpowiedni wariant, czy magistrala ma być zelektryfikowana, czy nie, w jakim stopniu ten remont ma być przygotowany i do tego są potrzebne potencjalne możliwości potoków podróżnych - dodaje.

Prace modernizacyjne linii kolejowej 137 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Kamieniec Ząbkowicki - Legnica będą możliwe do realizacji w latach 2020-2024.
Norbert Krajczy
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2018-11-22, godz. 11:11 Rockowo i tanecznie na Sylwestrze w Opolu. Na scenie przy NCPP wystąpi Perfect i DJ One Brother Zespół Perfect będzie gwiazdą tegorocznej imprezy sylwestrowej w Opolu. Scena będzie ustawiona na parkingu przy wejściu do Narodowego Centrum Polskiej Piosenk ... » więcej 2018-11-22, godz. 11:00 Trudny czas dla kierowców. Zimą szczególnie dbajmy o światła i opony Zima coraz bliżej, warunki jazdy z dnia na dzień robią się coraz gorsze. Mieliśmy już pierwszy śnieg i pierwsze przymrozki, ale najtrudniejszy czas dopiero pr ... » więcej 2018-11-22, godz. 10:55 Kluczbork: zginął mężczyzna przygnieciony przez wagon kolejowy W Kluczborku przy ul. Kolejowej został śmiertelnie przygnieciony przez wagon towarowy mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło przed 9.30 w zakładzie n ... » więcej 2018-11-22, godz. 10:15 Opolanie zatrzymani ws. organizacji siatkarskich mistrzostw świata nie trafili do aresztu Nie ma aresztu dla Anny S. i Waldemara K. z Opola, którzy zostali zatrzymani w tym tygodniu w sprawie nieprawidłowości przy realizacji zleceń podczas siatkars ... » więcej 2018-11-22, godz. 08:00 W Otmuchowie możliwe przerwy w dostawach wody W Otmuchowie spodziewane są przerwy w dostawie wody do mieszkań znajdujących się w budynkach w Rynku, przy placu Jana Pawła II, a także przy ulicach: Szkolnej ... » więcej 2018-11-21, godz. 21:15 Mieszkańcy Strobic ponownie zablokowali drogę. Walczą o "zebrę" Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim po raz kolejny zablokowali drogę krajową nr 46, która przecina ich miejscowość. W ten sposób domagali się jak najszybszej ... » więcej 2018-11-21, godz. 21:15 Korfantów: bez rewolucji na czele rady gminy Bez większych zmian na czele rady gminy Korfantów. Dotychczasowy przewodniczący Ryszard Duś, podobnie jak jeden z jego wcześniejszych zastępców, zachowali sta ... » więcej 2018-11-21, godz. 20:30 Protest "socjalnych" również w Kędzierzynie-Koźlu. Żądają godnej zapłaty Ogólnopolski czarny tydzień pracowników pomocy społecznej dotarł również do Kędzierzyna-Koźla. Protestujący postulują o szereg zmian w pomocy społecznej ale p ... » więcej 2018-11-21, godz. 20:15 Nagrody za pomoc i uśmiech. Po raz czwarty w PSP 24 w Opolu nagrodzono życzliwych uczniów Wystarczy uśmiech, dobre słowo, niewielki uczynek. Dziś (21.11) obchodzimy światowy dzień życzliwości. W sposób szczególny uczczono go w szkole nr 24 w Opolu. ... » więcej 2018-11-21, godz. 19:21 Rafał Bartek przewodniczącym sejmiku. W prezydium także Dariusz Byczkowski, Jolanta Wilczyńska i Piotr Wach Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej pokieruje pracami sejmiku województwa. Nowy przewodniczący zastąpi na tym stanowisku Norberta Krajczego z PSL i zapowia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »