Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 08:30 Autor: Katarzyna Doros

Przebieg modernizacji Podsudeckiej Magistrali Kolejowej zależy od wyniku monitoringu firmy konsultingowej

PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
konferencja prasowa dot. modernizacji Podsudeckiej Magistrali Kolejowej [fot. Katarzyna Doros]
konferencja prasowa dot. modernizacji Podsudeckiej Magistrali Kolejowej [fot. Katarzyna Doros]
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do rewitalizacji części Podsudeckiej Magistrali Kolejowej na trasie Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Kamieniec Ząbkowicki, Legnica. Dokumentację przedprojektową przygotowuje firma z Warszawy. Analiza społeczno-gospodarcza jest już gotowa, a inwentaryzacja czeka na akceptację. Projekt rozwiązań dla remontu linii ma być gotowy w lipcu.
- Zainteresowanie jest, ale by Podsudecka Magistrala Kolejowa została wyremontowana i zelektryfikowana musimy wiedzieć, że ta trasa będzie rentowna - mówi Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego. - Ta firma konsultingowa za dwa miesiące poda wyniki. Od tych wyników, o czym nikt nie mówi, będzie zależało, czy faktycznie będziemy mogli odtworzyć Magistralę Podsudecką już nie z Katowic, tylko z Krakowa i nie do Legnicy, ale myślę i dalej. Bo przecież przez te odcinki przejeżdżała kiedyś kolej i były połączenia kolejowe chociażby z Berlinem i Katowicami.

Zdaniem wicemarszałka Szymon Ogłazy linia 137 ma znaczenie regionalne, ponieważ łączy Kędzierzyn-Koźle, Prudnik i Nysę przez południe województwa. - To jest linia, która łączy ze sobą miejscowości o charakterze turystycznym. Finalnie rzeczywiście może doprowadzić do Kudowy, która jest zagłębiem turystycznym, związanym z turystyką senatoryjną. W związku z czym potrzebny jest dostęp do tego nie tylko sezonowo, a przez cały rok. Dzisiaj trwają prace studialne, które mają wybrać odpowiedni wariant, czy magistrala ma być zelektryfikowana, czy nie, w jakim stopniu ten remont ma być przygotowany i do tego są potrzebne potencjalne możliwości potoków podróżnych - dodaje.

Prace modernizacyjne linii kolejowej 137 na odcinku Kędzierzyn-Koźle - Kamieniec Ząbkowicki - Legnica będą możliwe do realizacji w latach 2020-2024.
Norbert Krajczy
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 08:12 Rodzina z Kazachstanu chce zamieszkać w Opolu. Decyzja należy do radnych Opole planuje przyjąć rodzinę repatriantów. To młode małżeństwo, obywatele Kazachstanu polskiego pochodzenia, którzy w grudniu zwrócili się do władz z prośbą ... » więcej 2019-01-19, godz. 20:00 Dzisiaj wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »