Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-17, 13:30 Autor: Maciej Stępień

W Lubszy nie chcą parku narodowego. "Stracą na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy"

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Władze podbrzeskiej gminy ostrzegają, że utworzenie „Puszczy Śląskiej” doprowadzi do zapaści gospodarczej tej części regionu. Zdaniem wójta Lubszy Bogusława Gąsiorowskiego kilka gmin leżących na terenie dzisiejszego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wpadnie w nie lada kłopoty. Liczne tartaki i firmy związane z lasami gospodarczymi w regionie przestanie funkcjonować i wzrośnie bezrobocie. Ponadto turyści i grzybiarze nie będą mieli wstępu do parku.
- Utworzenie Parku Narodowego „Puszcza Śląska” może i brzmi dumnie, ale przysporzy nam wielu problemów – ostrzega Gąsiorowski.

- Konsekwencją na pewno będzie zakaz wejścia do lasu w dowolnym miejscu, mieszkańcy będą musieli przechodzić przez jakieś bramki. Jeszcze nam żubry tutaj wprowadzą. Będzie zakaz zbioru grzybów i runa leśnego, a do tego upadnie cały przemysł drzewny. My, jako gmina, oprócz tego, że ludzie pracujący na rzecz lasu stracą zatrudnienie np. w tartakach, to stracimy również wpływy z podatków. Utworzenie parku narodowego to podatki mniejsze o 50% z tytułu lasów.

Wójt Lubszy dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie zwołana sesja rady gminy, na której podjęta zostanie stosowna uchwała, sprzeciwiająca się planom utworzenia na terenie lasów stobrawskich parku narodowego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia puszczy na Opolszczyźnie wzbudził burzliwą dyskusję podczas konsultacji w sprawie nowego planu przestrzennego regionu. Wśród protestujących samorządów jest również gmina Pokój.
Bogusław Gąsiorowski

Wiadomości z regionu

2018-12-13, godz. 21:45 Policjanci z Lewina Brzeskiego mają nowy radiowóz. W drodze jest następny Funkcjonariusze z Lewina Brzeskiego od kilku dni korzystają z nowego hyundaia. Oznakowany radiowóz, zakupiony dzięki wsparciu samorządu zasilił tamtejszą jedn ... » więcej 2018-12-13, godz. 20:40 Po raz pierwszy ulicami Opola przeszedł pochód św. Łucji Uczestnicy idąc ulicami miasta rozświetlali drogę świecami i światłami, rozdawali także gałązki wiśni, które mają przynieść dobrą wróżbę jeśli rozwiną się w W ... » więcej 2018-12-13, godz. 20:12 Delegacja z Indonezji przyjechała do Opola, żeby rozmawiać o współpracy między uniwersytetami 18-osobowa delegacja z indonezyjskiego Brawijaya University gości na Uniwersytecie Opolskim. Wśród tematów roboczego spotkania są między innymi wspólne obszar ... » więcej 2018-12-13, godz. 20:00 W Sądzie Okręgowym w Opolu rozpoczął się protest asystentów sędziów W sądzie Okręgowym w Opolu protestują asystenci sędziów. Według informacji tej instytucji na 140 pracowników, 25 osób wzięło na dziś (13.12) chorobowe, a 6 wy ... » więcej 2018-12-13, godz. 19:15 PiS nie zgadza się, aby starosta prudnicki zarabiał 40 złotych więcej Przeciw podwyżce dla prudnickiego starosty występują radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości. Są oni w opozycji do koalicji, która czwartą kadencję rządzi pow ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:53 Makabryczne znalezisko we wsi pod Byczyną. Nie żyje noworodek W Ciecierzynie pod Byczyną na terenie jednej z posesji znaleziono zwłoki noworodka. Fakt ten potwierdziła kluczborska prokuratura. Policja nie udziela informa ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:30 Żołnierze logistycy dołączą do misji w Rumunii Opolscy logistycy wchodzący w skład Narodowego Elementu Wsparcia jadą na IV zmianę misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. Żołnierzy pożegnali koled ... » więcej 2018-12-13, godz. 18:00 Streetworkerzy będą pracować z bezdomnymi w Opolu. Wyszkolono 18 osób Będą pomagać i przekonywać bezdomnych do przyjęcia pomocy - wyspecjalizowani streetworkerzy rozpoczynają pracę w Opolu. Kilkanaście osób z różnych jednostek b ... » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 To już 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Co działo się na Opolszczyźnie? 37 lat temu, w nocy z 12 na 13. grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. O tym co działo się wtedy na Opolszczyźnie mówił w ... » więcej 2018-12-13, godz. 17:00 Mężczyzna, któremu żona wstrzyknęła insulinę jest w stanie wegetatywnym. Po tragedii w Lewinie Brzeskim Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się w miniony weekend w jednej z kamienic w Lewinie Brzeskim. 53-letnia kobieta wstrzyknęła swojemu mężowi insulinę, gdy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »