Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-17, 13:30 Autor: Maciej Stępień

W Lubszy nie chcą parku narodowego. "Stracą na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy"

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Władze podbrzeskiej gminy ostrzegają, że utworzenie „Puszczy Śląskiej” doprowadzi do zapaści gospodarczej tej części regionu. Zdaniem wójta Lubszy Bogusława Gąsiorowskiego kilka gmin leżących na terenie dzisiejszego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wpadnie w nie lada kłopoty. Liczne tartaki i firmy związane z lasami gospodarczymi w regionie przestanie funkcjonować i wzrośnie bezrobocie. Ponadto turyści i grzybiarze nie będą mieli wstępu do parku.
- Utworzenie Parku Narodowego „Puszcza Śląska” może i brzmi dumnie, ale przysporzy nam wielu problemów – ostrzega Gąsiorowski.

- Konsekwencją na pewno będzie zakaz wejścia do lasu w dowolnym miejscu, mieszkańcy będą musieli przechodzić przez jakieś bramki. Jeszcze nam żubry tutaj wprowadzą. Będzie zakaz zbioru grzybów i runa leśnego, a do tego upadnie cały przemysł drzewny. My, jako gmina, oprócz tego, że ludzie pracujący na rzecz lasu stracą zatrudnienie np. w tartakach, to stracimy również wpływy z podatków. Utworzenie parku narodowego to podatki mniejsze o 50% z tytułu lasów.

Wójt Lubszy dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie zwołana sesja rady gminy, na której podjęta zostanie stosowna uchwała, sprzeciwiająca się planom utworzenia na terenie lasów stobrawskich parku narodowego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia puszczy na Opolszczyźnie wzbudził burzliwą dyskusję podczas konsultacji w sprawie nowego planu przestrzennego regionu. Wśród protestujących samorządów jest również gmina Pokój.
Bogusław Gąsiorowski

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej 2018-04-21, godz. 10:00 Przypominamy: 30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem - Do naszej Izby wpłynęło już 80 procent tegorocznych zeznań podatkowych z regionu, z tego 66 procent to zeznania elektroniczne, to więcej niż w roku ubiegłym ... » więcej 2018-04-21, godz. 09:00 Krapkowice rozpoczynają sezon na jednoślady. Przy okazji pomogą choremu chłopcu 'Jedziemy dla Pascala! Bezpieczni w sercu Opolszczyzny' to tytuł dzisiejszego (21.04) otwarcia sezonu motocykli i motorowerów w Krapkowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »