Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-17, 13:30 Autor: Maciej Stępień

W Lubszy nie chcą parku narodowego. "Stracą na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy"

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Władze podbrzeskiej gminy ostrzegają, że utworzenie „Puszczy Śląskiej” doprowadzi do zapaści gospodarczej tej części regionu. Zdaniem wójta Lubszy Bogusława Gąsiorowskiego kilka gmin leżących na terenie dzisiejszego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wpadnie w nie lada kłopoty. Liczne tartaki i firmy związane z lasami gospodarczymi w regionie przestanie funkcjonować i wzrośnie bezrobocie. Ponadto turyści i grzybiarze nie będą mieli wstępu do parku.
- Utworzenie Parku Narodowego „Puszcza Śląska” może i brzmi dumnie, ale przysporzy nam wielu problemów – ostrzega Gąsiorowski.

- Konsekwencją na pewno będzie zakaz wejścia do lasu w dowolnym miejscu, mieszkańcy będą musieli przechodzić przez jakieś bramki. Jeszcze nam żubry tutaj wprowadzą. Będzie zakaz zbioru grzybów i runa leśnego, a do tego upadnie cały przemysł drzewny. My, jako gmina, oprócz tego, że ludzie pracujący na rzecz lasu stracą zatrudnienie np. w tartakach, to stracimy również wpływy z podatków. Utworzenie parku narodowego to podatki mniejsze o 50% z tytułu lasów.

Wójt Lubszy dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie zwołana sesja rady gminy, na której podjęta zostanie stosowna uchwała, sprzeciwiająca się planom utworzenia na terenie lasów stobrawskich parku narodowego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia puszczy na Opolszczyźnie wzbudził burzliwą dyskusję podczas konsultacji w sprawie nowego planu przestrzennego regionu. Wśród protestujących samorządów jest również gmina Pokój.
Bogusław Gąsiorowski

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 11:31 Pożar hurtowni w Prudniku. Ogień już jest opanowany Trawa dogaszanie pożaru w Prudniku przy ulicy Prężyńskiej. Rano wybuchł pożar hurtowni artykułów budowlanych. Zagrożeniem było rozprzestrzenienie się ognia na ... » więcej 2018-09-26, godz. 10:56 Wracał z Holandii z narkotykami w bagażu. Wpadł na A4 Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu prudnickiego, który przewoził w bagażu haszysz. Wpadł podczas kontroli na opolskim odcinku A4, realiz ... » więcej 2018-09-26, godz. 10:40 Wypadek na wojewódzkiej drodze w Pogórzu. Lądował śmigłowiec LPR Dwa samochody osobowe zderzyły się w Pogórzu w gminie Biała. To jest odcinek wojewódzkiej drogi nr 407 między Korfantowem a Łącznikiem. » więcej 2018-09-26, godz. 08:00 Włodarze dwunastu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NOWE ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w 12 opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistrza mógł ... » więcej 2018-09-26, godz. 07:40 Prudnik: problem zakwestionowanych list poparcia komitetu wyborczego. Czy doszło do złamania prawa? W związku z podejrzeniem złamania prawa przy rejestracji list wyborczych w Prudniku należy zawiadomić organy ścigania. Taka jest interpretacja komisarza wybor ... » więcej 2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »