Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-29, 08:00 Autor: Katarzyna Doros

Gimnazjalistki z Bogacicy w wiedzy o parkach krajobrazowych nie mają sobie równych

Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy, zwyciężczynie konkursu [fot. Katarzyna Doros]
Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy, zwyciężczynie konkursu [fot. Katarzyna Doros]
Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy wiedzę z zakresu przyrody i opolskich parków krajobrazowych mają w małym palcu. Dziewczyny zwyciężyły w wojewódzkim etapie XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" i będą reprezentować nasze województwo w finale krajowym w czerwcu w Szczecinie.
- Tym konkursem promujemy i sprawdzamy wiedzę interdyscyplinarną związaną z ochroną przyrody i krajobrazu - mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. - To są zadania z biologii, z geografii, poszerzone o znajomość naszych trzech opolskich parków krajobrazowych czy wiedza dotycząca Parku Krajobrazowego Góra św. Anny, Góry Opawskie i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pamiętajmy, że ten konkurs jest organizowany dla szkół z gmin, które znajdują się na terenach parków krajobrazowych. Chcemy pobudzić mieszkańców do tego, żeby wiedzieli gdzie mieszkają i co ciekawego mają - dodaje.

Do zadań uczestników należało rozwiązanie testu i poprawne rozpoznanie chronionych gatunków zwierząt i roślin. Zdaniem Katarzyny Wodary i Magdaleny Koniecznej przyroda, geografia to najprostsze przedmioty w szkole.

- Na pewno bardzo dużo uwagi poświęciliśmy rozpoznawaniu gatunków. Robiliśmy także testy z poprzednich lat, z tej części ogólnej, z innych parków - mówi Magdalena Konieczna.

- Najprościej uczyło mi się wiadomości o naszym, Stobrawskim Parku Krajobrazowym i Parku Krajobrazowym Gór Opawskich. Najtrudniejszy jest park Góry św. Anny, bo jest najwięcej informacji, dużo zabytków jest, gatunków też jest dużo, jest bardzo zróżnicowany - dodaje Katarzyna Wodara.

W rywalizacji wzięło udział 9 najlepszych drużyn z całego regionu.
Ireneusz Hebda
Magdalena Konieczna, Katarzyna Wodara

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »