Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-29, 08:00 Autor: Katarzyna Doros

Gimnazjalistki z Bogacicy w wiedzy o parkach krajobrazowych nie mają sobie równych

Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy, zwyciężczynie konkursu [fot. Katarzyna Doros]
Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy, zwyciężczynie konkursu [fot. Katarzyna Doros]
Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogacicy wiedzę z zakresu przyrody i opolskich parków krajobrazowych mają w małym palcu. Dziewczyny zwyciężyły w wojewódzkim etapie XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" i będą reprezentować nasze województwo w finale krajowym w czerwcu w Szczecinie.
- Tym konkursem promujemy i sprawdzamy wiedzę interdyscyplinarną związaną z ochroną przyrody i krajobrazu - mówi Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. - To są zadania z biologii, z geografii, poszerzone o znajomość naszych trzech opolskich parków krajobrazowych czy wiedza dotycząca Parku Krajobrazowego Góra św. Anny, Góry Opawskie i Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pamiętajmy, że ten konkurs jest organizowany dla szkół z gmin, które znajdują się na terenach parków krajobrazowych. Chcemy pobudzić mieszkańców do tego, żeby wiedzieli gdzie mieszkają i co ciekawego mają - dodaje.

Do zadań uczestników należało rozwiązanie testu i poprawne rozpoznanie chronionych gatunków zwierząt i roślin. Zdaniem Katarzyny Wodary i Magdaleny Koniecznej przyroda, geografia to najprostsze przedmioty w szkole.

- Na pewno bardzo dużo uwagi poświęciliśmy rozpoznawaniu gatunków. Robiliśmy także testy z poprzednich lat, z tej części ogólnej, z innych parków - mówi Magdalena Konieczna.

- Najprościej uczyło mi się wiadomości o naszym, Stobrawskim Parku Krajobrazowym i Parku Krajobrazowym Gór Opawskich. Najtrudniejszy jest park Góry św. Anny, bo jest najwięcej informacji, dużo zabytków jest, gatunków też jest dużo, jest bardzo zróżnicowany - dodaje Katarzyna Wodara.

W rywalizacji wzięło udział 9 najlepszych drużyn z całego regionu.
Ireneusz Hebda
Magdalena Konieczna, Katarzyna Wodara

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 08:00 Mają już swój dom. Nowa siedziba harcerzy w Opolu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Opolu ma nową siedzibę. Znajduje się przy ulicy Jagiellonów 72 i została oficjalnie otwarta. » więcej 2019-12-08, godz. 20:55 Strategia imigracyjna tematem Niedzielnej Loży Radiowej W naszym regionie systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, ale maleje liczba chętnych do podjęcia pracy. Opolscy politycy w dzisiejszej (08.12) Niedzielnej… » więcej 2019-12-08, godz. 20:41 Mariusz Żmuda Kierowcą Roku Opolszczyzny w Świątecznym Pucharze Forda W Opolu odbywał się dziś (08.12) Świąteczny Puchar Forda, który zakończył 3 rundę Kierowcy Roku Opolszczyzny. To już 23 edycja tej imprezy. O godzinie 10.00 obok… » więcej 2019-12-08, godz. 19:41 Mikołaje maszerowały przez Opole. Charytatywna akcja na rzecz oddziału chirurgii dziecięcej Marsz Mikołajów wystartował dzisiaj (08.12) w Opolu po raz szósty. Głównym celem kolejnej odsłony akcji charytatywnej było wsparcie oddziału chirurgii dziecięcej… » więcej 2019-12-08, godz. 19:40 Finał Świątecznej Paczki. "Pomagamy rodzinom w sposób mądry" W całym kraju, także w Opolu, trwa tzw. weekend cudów. Wolontariusze ze Szlachetnej Paczki dostarczają najpotrzebniejsze rzeczy do wybranych rodzin. Na Opolszczyźnie… » więcej 2019-12-08, godz. 16:30 Opole: Mikołaj zjechał do dzieci ze szpitalnego dachu Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami zjechał... z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjenci z oddziału pediatrii otrzymali upominki nie… » więcej 2019-12-08, godz. 15:55 Cztery samochody zderzyły się na ul. Częstochowskiej w Opolu Pojazdami podróżowało pięć osób, jedna z nich jest poszkodowana. » więcej 2019-12-08, godz. 14:20 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-08, godz. 12:54 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 O 16.30 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »