Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-10, 20:15 Autor: Maciej Stępień

„Puszcza Śląska nie ograniczy rozwoju samorządom”

W Stobrawskim Parku Krajobrazowym mogłaby powstać Puszcza Śląska [fot. Maciej Stępień]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym mogłaby powstać Puszcza Śląska [fot. Maciej Stępień]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym mogłaby powstać Puszcza Śląska [fot. Maciej Stępień]
W Stobrawskim Parku Krajobrazowym mogłaby powstać Puszcza Śląska [fot. Maciej Stępień]
W dzisiejszej audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim rozmawiano o możliwości utworzeniu parku narodowego na terenach lasów stobrawskich. Mniejsze wpływy z podatków, likwidacja okolicznych firm żyjących z obecności lasu, a także problemy hodowców karpia – to główne postulaty władz Pokoju, Lubszy i Murowa przeciwko utworzeniu puszczy. Goście audycji przekonywali z kolei, że park narodowy przyciągnie turystów i rozwinie gospodarkę w regionie.
Radny Hubert Kołodziej, szef Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu sejmiku województwa widzi same pozytywy utworzenia w lasach stobrawskich parku narodowego.

- Jeżeli spojrzymy na mapę Polski, to między Parkiem Narodowym Gór Stołowych, a Ojcowskim Parkiem Narodowym nie mamy takiego miejsca ochrony roślin. A przecież mamy konkretne walory przyrodnicze, nasz park krajobrazowy ma 52 tysiące hektarów. To naprawdę nie jest zły pomysł – przekonuje Kołodziej.

Zdaniem rozmówców audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim wystarczy z tego areału wydzielić 1000 hektarów, by móc Puszczę Śląską utworzyć. Ireneusz Hebda ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego tłumaczy, że cały las nie zostanie zamknięty dla zwiedzających turystów, czy okolicznych mieszkańców.

- Może 3 tysiące, może 5 tysięcy hektarów. To wszystko jest do dyskusji. Nie chcemy na pewno wchodzić w tereny samorządowe tam, gdzie w studiach i miejscowych planach zagospodarowania są grunty pod mieszkalnictwo czy działalność gospodarczą. Takie obawy czytaliśmy na forach internetowych. Podobnie jest ze zbieraniem grzybów, czy jagód w lesie. To też są internetowe informacje, które nie są prawdziwe – dodaje Hebda.

Głos w tej sprawie zabrał również marszałek województwa Andrzej Buła.

- Pozostawiam to włodarzom terenu, na którym cokolwiek nowego miałoby powstać. To nie jest też naszą rolą, żeby cokolwiek wymuszać i narzucać. Ja przede wszystkim patrzyłbym przez pryzmat korzyści dla terenów, gdzie miałaby puszcza być zlokalizowana. Chcę tylko powiedzieć, że trzeba wziąć pod uwagę różnego rodzaju punkty spojrzenia na tę kwestię.

Hubert Kołodziej dodał na koniec, że najlepszym okresem do prac nad utworzeniem Puszczy Śląskiej byłby przyszły rok.

- Nie chcę, aby park narodowy stał się narzędziem do walki politycznej w nadchodzących wyborach – mówi radny sejmiku.
Hubert Kołodziej, Ireneusz Hebda i Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »