Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-12, 21:00 Autor: Joanna Matlak

Chcą ocalić pomnik w Mikolinie i przenieść go do innego województwa

Odrestaurowany pomnik w Mikolinie ma zostać rozebrany. Inne zdanie mają członkowie Stowarzyszenia Kursk [fot. Maciej Stępień]
Odrestaurowany pomnik w Mikolinie ma zostać rozebrany. Inne zdanie mają członkowie Stowarzyszenia Kursk [fot. Maciej Stępień]
Chcą ocalić pomnik w Mikolinie i przenieść go do innego województwa [fot. Joanna Matlak]
Chcą ocalić pomnik w Mikolinie i przenieść go do innego województwa [fot. Joanna Matlak]
Stowarzyszenie KURSK chce przenieść radziecki pomnik w Mikolinie do Surmówka w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekt w ramach dekomunizacji ma zniknąć z krajobrazu. Jerzy Tyc argumentuje, że są przypadki kiedy pomnika nie można zlikwidować, ale ponieważ nie ma woli wojewody ani IPN, proponują przeniesienie go do tzw. "parku pamięci".
W tej sprawie doszło do spotkania z burmistrzem Lewina Brzeskiego. Z kolei we wtorek nad przyszłością pomnika ma głosować rada miasta.

- W statucie mamy zagwarantowane, że możemy gromadzić materiały dotyczące historii działań wojennych – mówi Jerzy Tyc.

- Za pieniądze naszego stowarzyszenia, a więc żadne państwowe, pieniądze nie będą zaangażowane, zdemontujemy pomnik i przeniesiemy na swój teren w miejscowości Surmówka, gdzie jesteśmy zarejestrowani. Zgodnie z naszym statutem mamy prawo chronić przed zapomnieniem i zniszczeniem obiekty, które mogą stanowić wartość historyczno-edukacyjną - mówi Tyc.

Pomnik upamiętniający sowieckich żołnierzy 1. Ukraińskiego Frontu Armii Czerwonej w Mikolinie, którzy w zimie 1945 roku forsowali Odrę, został wyremontowany w ramach międzynarodowej zbiórki. W tych pracach brał także udział Adam Bielecki, wnuk polskiego żołnierza, którego siłą wcielono do ukraińskiego frontu.

- Mojego dziadka wcielono siłą do ukraińskiego frontu – opowiada Adam Bielecki. - To też jest hołd dla tych ludzi, którzy pozwolili i umożliwili nam to, że możemy spokojnie porozmawiać. I jest nam przykro, że ktoś nam to zabiera - dodaje.

Inicjatywę poparli także miejscy działacze SLD m.in. Andrzej Namysło, Apolonia Klepacz i Paweł Kampa.

- Niedawno byliśmy w Hiszpanii, gdzie spotkaliśmy młodych ludzi z Kurska. Pytali o co chodzi w naszym kraju z niszczeniem tych pomników - mówi Apolonia Klepacz.

- Jak się zorientowali, że jesteśmy Polakami to rozpoczęli dyskusję. To byli młodzi chłopcy, młodzi ludzie. Nie mieliśmy argumentów, żeby obronić nasz kraj. Po prostu było nam wstyd.

Do sprawy będziemy wracać.
Jerzy Tyc
Adam Bielecki
Apolonia Klepacz

Wiadomości z regionu

2020-04-04, godz. 20:30 Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Nabożeństwa przeniosły się do radia i internetu Kościół katolicki rozpoczyna świętowanie Wielkiego Tygodnia, czyli uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta… » więcej 2020-04-04, godz. 19:48 Dzikie zwierzęta czują się w miastach coraz pewniej. Do rozwoju zjawiska może przyczyniać się koronawirus Na ulicach opolskich miast coraz częściej można spotkać dzikie zwierzęta. Częściowo to efekt epidemii koronawirusa, i ograniczonego ruchu, ale spory wpływ na to… » więcej 2020-04-04, godz. 18:57 Śmiertelny wypadek w miejscowości Ćwiercie. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR Dwie osoby ucierpiały w wypadku w miejscowości Ćwiercie w powiecie krapkowickim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2020-04-04, godz. 18:39 Komputery i tablety trafią do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli. Opolskie samorządy wnioskują o wsparcie Jest zainteresowanie opolskich samorządów ministerialnym programem „Zdalna Szkoła”. Umożliwia on gminom i powiatom zakup komputerów i tabletów do szkół, które… » więcej 2020-04-04, godz. 18:00 W dwa lata wybudowali wiatę biesiadną Korzystając ze słonecznej pogody w Zimnej Wódce powstaje wiata przy domu spotkań. Spore zadaszenie ma być wykorzystywane m.in. w czasie dożynek czy innych imprez… » więcej 2020-04-04, godz. 17:03 NFZ Opole: Będą testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz… » więcej 2020-04-04, godz. 17:03 Koronawirus doprowadzi do zapaści przewoźników publicznych? Z rozkładów jazdy wypadło wiele autobusów Wykluczenie komunikacyjne stało się problemem mieszkańców Opolszczyzny. Powodem są ograniczenia, które w transporcie publicznym wprowadzono w związku z pandemią… » więcej 2020-04-04, godz. 16:30 2 karetki i nowy sprzęt. 30 milionów złotych na zakupy dla służby zdrowia z unijnych pieniędzy Dwie nowe karetki z pełnym wyposażeniem i dodatkowych sprzęt do używanych już ambulansów - to wszystko ma trafić do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Zakupy… » więcej 2020-04-04, godz. 16:00 Uprawiał konopie korzystając z poradnika? Śledztwo ws. 26-latka z Ziębic Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 26-letniemu mieszkańcowi gminy Ziębice (woj. dolnośląskie), zatrzymanemu pod zarzutem uprawy konopi. Śledztwo w tej sprawie… » więcej 2020-04-04, godz. 15:28 Dachowanie w Krasiejowie Do dachowania samochodu osobowego doszło ok. 13:00 na drodze w Krasiejowie. Jak informują służby, kierowca osobowego matiza został 'lekko poszkodowany'. Na miejsce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »