Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-16, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Burmistrz Wrębiak odpowiada posłowi Grabowskiemu. Procedura referendalna jest niezgodna z ustawą

Konferencja prasowa Jerzego Wrębiaka [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Jerzego Wrębiaka [fot. Mariusz Chałupnik]
Troska o dane osobowe mieszkańców i niezgodne z ustawą zbieranie podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego więzienia. Tymi argumentami na konferencji Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, odpowiedział na wczorajsze (15.02) zarzuty posła Kukiz 15' Pawła Grabowskiego.
Przypomnijmy, że brzeski parlamentarzysta stwierdził, iż burmistrz kłamie, że zbiórka podpisów może być prowadzona przez osoby nieuprawnione. W dodatku mieszkańcy opowiadający się za referendum są zastraszani, a ich dane nie są należycie chronione.

- Nie jest prawdą, że boję się referendum - przekonuje Wrębiak. - Wręcz przeciwnie. Szanuję głos mieszkańców. Nie będę sprzeciwiał się lokalnej inicjatywie. W sytuacji, gdy dojdzie do wdrożenia procedury przewidzianej przepisami ustawy będę postępować zgodnie z literą prawa. Jeżeli pojawia się publicznie zarzut co do mojej osoby, to chciałbym go zdementować. Tylko chodzi o działanie zgodnie z prawem.

Wrębiak odniósł się również do stanowiska władz Prawa i Sprawiedliwości w regionie, że nowe więzienie nie może powstać w Brzegu przy negatywnym stosunku mieszkańców i w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.

- Jestem gotowy na rozmowy, ale uważam, że ta inwestycja spowoduje rozwój naszego miasta - dodaje Wrębiak. - Nie jest to inwestycja samorządowa, ale rządowa. Jeżeli pan minister i inni słyszą, że jest taki opór społeczny, to może się to skończyć na tym, że po wielkiej burzy ta inwestycja zostanie zlokalizowana w innym miejscu i też to uszanuję. Znaleźliśmy pewne źródło finansowania. Wyprowadzamy zakład karny z centrum na peryferie, a dodatkowo mamy z tego jako miasto korzyść.

Według burmistrza Wrębiaka dzięki nowemu więzieniu miasto mogłoby liczyć na przychód w wysokości 2 milionów złotych. Skorzystaliby na tym również lokalni przedsiębiorcy.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-09-23, godz. 22:30 Opolscy politycy chwalą kongres żeglugi, ale namawiają do konkretnych działań w celu ożywienia Odry I Kongres Żeglugi Śródlądowej był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Dwudniowe spotkanie w Opolu dotyczyło w dużym stopniu Odry. Rozmawiano między innymi o do ... » więcej 2018-09-23, godz. 21:35 Silny wiatr na Opolszczyźnie. W porywach może osiągać 100 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-owe alerty Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w regionie coraz silniej wieje. Opolscy strażacy byli już wzywani do kilku interwencji. » więcej 2018-09-23, godz. 19:45 Ktoś zerwał plakaty promujące festiwal dzielnic. Dlaczego w tym miejscu szybko zawisł afisz Razem dla Opola? Ktoś zerwał plakaty promujące IV Festiwal Dzielnic w Opolu z tablicy Rady Dzielnicy Żerkowice. O sprawie dowiadujemy się z profilu Komitetu Wyborczego Wyborcó ... » więcej 2018-09-23, godz. 17:00 Obrońcy pomnika w Mikolinie po próbie jego wysadzenia: to sprawa kryminalna i my tego nie darujemy Dziś (23.09) przed monumentem ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej spotkali się członkowie Stowarzyszenia „Kursk”, a także przedstawiciele kościoła pra ... » więcej 2018-09-23, godz. 15:43 Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu osobówki z motocyklem w Suchej [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. W miejscowości Sucha doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Posz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:45 Rolnicy podziękowali za plony na Górze Świętej Anny. Było też wiele intencji modlitewnych Piękne korony żniwne, ludowe stroje, podziękowania za plony oraz modlitwa. Tak wyglądały Dożynki Diecezjalne na Górze Świętej Anny. » więcej 2018-09-23, godz. 11:00 Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jednym z postulatów Partii Razem Walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym m.in. stworzenie samorządowych przedsiębiorstw autobusowych postuluje Partia Razem. Maciej Kruszka, kandydat do sej ... » więcej 2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »