Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-16, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Burmistrz Wrębiak odpowiada posłowi Grabowskiemu. Procedura referendalna jest niezgodna z ustawą

Konferencja prasowa Jerzego Wrębiaka [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa Jerzego Wrębiaka [fot. Mariusz Chałupnik]
Troska o dane osobowe mieszkańców i niezgodne z ustawą zbieranie podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w sprawie budowy nowego więzienia. Tymi argumentami na konferencji Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, odpowiedział na wczorajsze (15.02) zarzuty posła Kukiz 15' Pawła Grabowskiego.
Przypomnijmy, że brzeski parlamentarzysta stwierdził, iż burmistrz kłamie, że zbiórka podpisów może być prowadzona przez osoby nieuprawnione. W dodatku mieszkańcy opowiadający się za referendum są zastraszani, a ich dane nie są należycie chronione.

- Nie jest prawdą, że boję się referendum - przekonuje Wrębiak. - Wręcz przeciwnie. Szanuję głos mieszkańców. Nie będę sprzeciwiał się lokalnej inicjatywie. W sytuacji, gdy dojdzie do wdrożenia procedury przewidzianej przepisami ustawy będę postępować zgodnie z literą prawa. Jeżeli pojawia się publicznie zarzut co do mojej osoby, to chciałbym go zdementować. Tylko chodzi o działanie zgodnie z prawem.

Wrębiak odniósł się również do stanowiska władz Prawa i Sprawiedliwości w regionie, że nowe więzienie nie może powstać w Brzegu przy negatywnym stosunku mieszkańców i w bliskim sąsiedztwie osiedla domów.

- Jestem gotowy na rozmowy, ale uważam, że ta inwestycja spowoduje rozwój naszego miasta - dodaje Wrębiak. - Nie jest to inwestycja samorządowa, ale rządowa. Jeżeli pan minister i inni słyszą, że jest taki opór społeczny, to może się to skończyć na tym, że po wielkiej burzy ta inwestycja zostanie zlokalizowana w innym miejscu i też to uszanuję. Znaleźliśmy pewne źródło finansowania. Wyprowadzamy zakład karny z centrum na peryferie, a dodatkowo mamy z tego jako miasto korzyść.

Według burmistrza Wrębiaka dzięki nowemu więzieniu miasto mogłoby liczyć na przychód w wysokości 2 milionów złotych. Skorzystaliby na tym również lokalni przedsiębiorcy.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-12-10, godz. 20:15 Biała wstążka jest gestem solidarności z kobietami, które doświadczyły agresji Z białą wstążką przeciwko przemocy wobec kobiet - pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie i wolontariusze uświadamiali ora ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:00 O wyzwaniach dla mniejszości niemieckiej z pełnomocnikiem rządu RFN Mniejszość niemiecka potrzebuje konkretnych działań i ciągłego otwierania się na młodych - Opolszczyznę odwiedził pełnomocnik rządu Republiki Federalnej Niemi ... » więcej 2018-12-10, godz. 18:15 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska chce zamknąć fermę świń w Domaszkowicach Ferma świń w Domaszkowicach zostanie zamknięta do 3 marca 2019 roku. Tak orzekł Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Hodowla na 6,5 tysiąca sztuk działa b ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:30 Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowa ... » więcej 2018-12-10, godz. 17:15 Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem g ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. W ten sposób protestują przeciw niskim płacom Pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Opolu nie przyszli do pracy. Jedni wysłali zwolnienia chorobowe a inni poszli oddać krew. W ten sposób kadra prot ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:11 Kamil Bortniczuk dołączył do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego Opolski Zespół Parlamentarny zyskał nowego członka. Wstąpił do niego poseł Kamil Bortniczuk, który po wyborach samorządowych mandat w parlamencie objął po Bar ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:01 Wstrzyknęła mężowi insulinę, gdy ten spał. Tragedia w Lewinie Brzeskim Do zdarzenia doszło w sobotę w jednym z budynków na terenie miasta. 53-letnia kobieta będąc pod znacznym działaniem alkoholu, podała swojemu mężowi insulinę. ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:45 Niebezpieczne zakupy w internecie. Policjanci apelują o czujność Świąteczne zakupy w internecie mogą być niebezpieczne - ostrzegają opolscy policjanci. W czasie gorączki świątecznych zakupów konsumenci mogą być łatwym łupem ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:31 TIR w rowie na A4. Nikt nie został poszkodowany Na opolskim odcinku autostrady samochód ciężarowy wypadł z pasa ruchu i wjechał do rowu. Do zdarzenia doszło przed godziną 11. Nikt nie został ranny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »