Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 20:40 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Nazywam się miliard". Protestowały przeciw przemocy i nadużyciom seksualnym wobec kobiet

Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Już po raz trzeci zatańczyły w Opolu przeciwko przemocy wobec kobiet. Celem akcji "One Billion Rising Poland - Nazywam się miliard" jest zachęcenie do solidarności i sprzeciwu wobec gwałtom i nadużyciom na tle seksualnym. To także apel w obronie ofiar przemocy fizycznej i psychicznej.
- Statystyki dotyczące nadużyć wobec kobiet są przerażające - mówi Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych. - Przemoc ma płeć, najczęściej to właśnie kobiety doświadczają przemocy. Dlaczego miliard? Takie są szacunki, że około miliard kobiet było, będzie lub jest gwałconych. Od tego ten protest "One Billion Rising" się zaczął. Dosyć było tego cichego i grzecznego mówienia o gwałcie, który jest strasznym doświadczeniem i spotyka bardzo wiele kobiet, a niestety o tym się niewiele mówi - dodaje.

Kobiety, które zgromadziły się na placu Wolności, podkreślały, że przyszły tam, aby pokazać swoją solidarność z ofiarami przemocy.

- Biorę udział w tym wydarzeniu, bo podpisuję się pod postulatami całą mocą - mówi Anna. - Uważam, że tak cudowna pokojowa forma jak taniec jest idealna do tego, aby solidaryzować się z innymi kobietami, w tym z ofiarami przemocy i robić to w działaniu - dodaje.

- Mieszkam we Wrocławiu, nawet nie wiem, czy tam takie akcje też się odbywają, ale ponieważ znajome są tutaj, to przyjechałam, bo myślę, że takie wydarzenia są bardzo ważne, aby dotrzeć do świadomości ludzi - mówi jedna z uczestniczek akcji.

Podobne akcje odbywają się na całym świecie, a w Polsce w tym roku w ponad 90 miejscowościach.

Dodajmy, że z danych przedstawiony na stronie Fundacji Feminoteka wynika, że zdaniem 80% kobiet i 54% mężczyzn molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem. Statystyki wskazują też na to, że większość przypadków molestowania nigdy nie została zgłoszona policji.
Małgorzta Kulczycka
Uczestniczki akcji

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Kazimierz Ożóg jednak nie będzie kandydował na prezydenta Opola. Szczegóły dzisiaj (21.08) Prof. Kazimierz Ożóg nie będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola. Informację podało na Facebooku związane z prezydentem Arkadiuszem Wiśni ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Baza LPR w budowie. Na miejscu pracuje 20 osób. "Helikoptery, szybowce latają, atrakcji mamy co niemiara" Około 20 osób dziennie pracuje przy budowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Polskiej Nowej Wsi. Budowa jest o tyle nietypowa, że przewiduje po ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:15 Opole bez fajerwerków? Tego chcą ekolodzy. "Cywilizowany świat odchodzi od tej formy rozrywki" Piknik ekologiczny 'Opole w rytmie natury' zwieńczył pokaz pirotechniczny, który wzbudził sporo kontrowersji i pytań kierowanych do ratusza. Ekolodzy związani ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Wakacyjna ramówka – czas na podsumowanie. Zapraszamy do podzielenie się opiniami! Piłkarskie wątki na czas Mundialu, wakacyjne cykle, audycje w plenerze - sporo się działo podczas wakacji na antenie Radia Opole. Czas na podsumowanie. Nie mo ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Strażacy zbierają na quada. "Zwiększy efektywność pracy ratowników" Strażacy z OSP Suchy Bór chcą, aby w ich garażu pojawił się nowy sprzęt. Zamierzają kupić quada, który ma pomóc im w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, w ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:45 Ludzkie szczątki na placu budowy w Komornie Ludzki szkielet wykopali budowlańcy w Komornie w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej numer 45. Najpierw natrafiono na czaszkę, następnie odkry ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Nietypowy obiekt pływający na Odrze. Ekipa remontowa zgubiła... rusztowanie Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani opolscy strażacy. W okolicach jednostki w Opolu przy ul. Budowlanych zauważono dryfujące na rzece rusztowanie. » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Po dwóch miesiącach spokoju znów są piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu Po dwóch miesiącach spokoju w Kędzierzynie-Koźlu znów zanotowano nagłe, wysokie skoki wartości benzenu w powietrzu. Od 3 sierpnia piki pojawiły się już 10 raz ... » więcej 2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »