Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 20:40 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Nazywam się miliard". Protestowały przeciw przemocy i nadużyciom seksualnym wobec kobiet

Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Już po raz trzeci zatańczyły w Opolu przeciwko przemocy wobec kobiet. Celem akcji "One Billion Rising Poland - Nazywam się miliard" jest zachęcenie do solidarności i sprzeciwu wobec gwałtom i nadużyciom na tle seksualnym. To także apel w obronie ofiar przemocy fizycznej i psychicznej.
- Statystyki dotyczące nadużyć wobec kobiet są przerażające - mówi Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych. - Przemoc ma płeć, najczęściej to właśnie kobiety doświadczają przemocy. Dlaczego miliard? Takie są szacunki, że około miliard kobiet było, będzie lub jest gwałconych. Od tego ten protest "One Billion Rising" się zaczął. Dosyć było tego cichego i grzecznego mówienia o gwałcie, który jest strasznym doświadczeniem i spotyka bardzo wiele kobiet, a niestety o tym się niewiele mówi - dodaje.

Kobiety, które zgromadziły się na placu Wolności, podkreślały, że przyszły tam, aby pokazać swoją solidarność z ofiarami przemocy.

- Biorę udział w tym wydarzeniu, bo podpisuję się pod postulatami całą mocą - mówi Anna. - Uważam, że tak cudowna pokojowa forma jak taniec jest idealna do tego, aby solidaryzować się z innymi kobietami, w tym z ofiarami przemocy i robić to w działaniu - dodaje.

- Mieszkam we Wrocławiu, nawet nie wiem, czy tam takie akcje też się odbywają, ale ponieważ znajome są tutaj, to przyjechałam, bo myślę, że takie wydarzenia są bardzo ważne, aby dotrzeć do świadomości ludzi - mówi jedna z uczestniczek akcji.

Podobne akcje odbywają się na całym świecie, a w Polsce w tym roku w ponad 90 miejscowościach.

Dodajmy, że z danych przedstawiony na stronie Fundacji Feminoteka wynika, że zdaniem 80% kobiet i 54% mężczyzn molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem. Statystyki wskazują też na to, że większość przypadków molestowania nigdy nie została zgłoszona policji.
Małgorzta Kulczycka
Uczestniczki akcji

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 20:00 Policja publikuje portret mężczyzny wyłowionego z Odry Kędzierzyńscy policjanci opublikowali portret mężczyzny wyłowionego z Odry we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy - Ciało znaleziono 17 września 2017 roku w ... » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Ruszył trzeci przetarg na przebudowę placu św. Sebastiana w Opolu Opole nie rezygnuje z rewitalizacji placu św. Sebastiana. Po dwóch nieudanych przetargach, kilka dni temu Urząd Miasta Opola ogłosił trzeci. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30 Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej 2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:45 Poradnia laktacyjna w Strzelcach Opolskich jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek Poradnia laktacyjna w szpitalu w Strzelcach Opolskich już nie tylko dla pacjentek z powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Od listopada możliwe ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:00 Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością - Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »