Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 20:40 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Nazywam się miliard". Protestowały przeciw przemocy i nadużyciom seksualnym wobec kobiet

Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Już po raz trzeci zatańczyły w Opolu przeciwko przemocy wobec kobiet. Celem akcji "One Billion Rising Poland - Nazywam się miliard" jest zachęcenie do solidarności i sprzeciwu wobec gwałtom i nadużyciom na tle seksualnym. To także apel w obronie ofiar przemocy fizycznej i psychicznej.
- Statystyki dotyczące nadużyć wobec kobiet są przerażające - mówi Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych. - Przemoc ma płeć, najczęściej to właśnie kobiety doświadczają przemocy. Dlaczego miliard? Takie są szacunki, że około miliard kobiet było, będzie lub jest gwałconych. Od tego ten protest "One Billion Rising" się zaczął. Dosyć było tego cichego i grzecznego mówienia o gwałcie, który jest strasznym doświadczeniem i spotyka bardzo wiele kobiet, a niestety o tym się niewiele mówi - dodaje.

Kobiety, które zgromadziły się na placu Wolności, podkreślały, że przyszły tam, aby pokazać swoją solidarność z ofiarami przemocy.

- Biorę udział w tym wydarzeniu, bo podpisuję się pod postulatami całą mocą - mówi Anna. - Uważam, że tak cudowna pokojowa forma jak taniec jest idealna do tego, aby solidaryzować się z innymi kobietami, w tym z ofiarami przemocy i robić to w działaniu - dodaje.

- Mieszkam we Wrocławiu, nawet nie wiem, czy tam takie akcje też się odbywają, ale ponieważ znajome są tutaj, to przyjechałam, bo myślę, że takie wydarzenia są bardzo ważne, aby dotrzeć do świadomości ludzi - mówi jedna z uczestniczek akcji.

Podobne akcje odbywają się na całym świecie, a w Polsce w tym roku w ponad 90 miejscowościach.

Dodajmy, że z danych przedstawiony na stronie Fundacji Feminoteka wynika, że zdaniem 80% kobiet i 54% mężczyzn molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem. Statystyki wskazują też na to, że większość przypadków molestowania nigdy nie została zgłoszona policji.
Małgorzta Kulczycka
Uczestniczki akcji

Wiadomości z regionu

2018-02-23, godz. 21:00 Rozmawiali o kolejnych pomysłach na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego Pierwszy raz w tym roku spotkała się Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. » więcej 2018-02-23, godz. 19:00 Burmistrz Brzegu: inicjatywa w sprawie referendum już legalna 19 lutego do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął ponowny wniosek od grupy mieszkańców, która chce zorganizować w mieście referendum w sprawie budowy nowego zakładu ... » więcej 2018-02-23, godz. 19:00 Adrianna Zwierzewicz najlepsza w konkursie "Wybieram wybory" na Opolszczyźnie Adrianna Zwierzewicz została laureatką w konkursie 'Wybieram wybory' zorganizowanym przez Państwową Komisję Wyborczą. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 2 ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:37 Komendant straży ze Strzelec Opolskich przechodzi na emeryturę Po 30 latach w straży pożarnej na emeryturę przechodzi starszy brygadier Wojciech Lisowski, komendant powiatowy ze Strzelec Opolskich. Dzisiaj odbyło się ofic ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:01 Ponad 4 godziny wyciągano wywrotkę, która wpadła do wyrobiska żwirowni w Kobylicach Od kilku godzin strażacy i pracownicy żwirowni w Kobylicach próbują wyciągnąć z wody wywrotkę. Samochód dzisiaj rano zsunął się z wału i wpadł do wody. Kierow ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:00 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu 5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławi ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:52 Miał blisko 4 promile, wjechał autem do rowu 36-letni mieszkaniec gminy Kolonowskie jest posiadaczem tegorocznego niechlubnego rekordu - przy policyjnym badaniu alkomat pokazał, że mężczyzna miał prawie ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:00 Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach Dwie osoby zostały ranne w popołudniowych zdarzeniach, do których doszło w Pisarzowicach i Dąbrowie Niemodlińskiej. » więcej 2018-02-23, godz. 16:30 Fala krytyki i hejtu. Poszukujący krowy-uciekinierki obrażani w internecie Chcieli pomóc zwierzęciu, teraz są obrażani i 'hejtowani'. Weterynarze, którzy brali udział w poszukiwaniach nyskiej krowy-uciekinierki spotkali się z falą ni ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 W Ozimku odkryto niewybuchy. Na miejscu są już saperzy W Ozimku, w pobliżu torów kolejowych znaleziono pociski artyleryjskie, które mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Niewybuchy odkryto podczas remontu na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »