Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 20:40 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Nazywam się miliard". Protestowały przeciw przemocy i nadużyciom seksualnym wobec kobiet

Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Protest przeciwko nadużyciom wobec kobiet [fot. Katarzyna Zawadzka]
Już po raz trzeci zatańczyły w Opolu przeciwko przemocy wobec kobiet. Celem akcji "One Billion Rising Poland - Nazywam się miliard" jest zachęcenie do solidarności i sprzeciwu wobec gwałtom i nadużyciom na tle seksualnym. To także apel w obronie ofiar przemocy fizycznej i psychicznej.
- Statystyki dotyczące nadużyć wobec kobiet są przerażające - mówi Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych. - Przemoc ma płeć, najczęściej to właśnie kobiety doświadczają przemocy. Dlaczego miliard? Takie są szacunki, że około miliard kobiet było, będzie lub jest gwałconych. Od tego ten protest "One Billion Rising" się zaczął. Dosyć było tego cichego i grzecznego mówienia o gwałcie, który jest strasznym doświadczeniem i spotyka bardzo wiele kobiet, a niestety o tym się niewiele mówi - dodaje.

Kobiety, które zgromadziły się na placu Wolności, podkreślały, że przyszły tam, aby pokazać swoją solidarność z ofiarami przemocy.

- Biorę udział w tym wydarzeniu, bo podpisuję się pod postulatami całą mocą - mówi Anna. - Uważam, że tak cudowna pokojowa forma jak taniec jest idealna do tego, aby solidaryzować się z innymi kobietami, w tym z ofiarami przemocy i robić to w działaniu - dodaje.

- Mieszkam we Wrocławiu, nawet nie wiem, czy tam takie akcje też się odbywają, ale ponieważ znajome są tutaj, to przyjechałam, bo myślę, że takie wydarzenia są bardzo ważne, aby dotrzeć do świadomości ludzi - mówi jedna z uczestniczek akcji.

Podobne akcje odbywają się na całym świecie, a w Polsce w tym roku w ponad 90 miejscowościach.

Dodajmy, że z danych przedstawiony na stronie Fundacji Feminoteka wynika, że zdaniem 80% kobiet i 54% mężczyzn molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem. Statystyki wskazują też na to, że większość przypadków molestowania nigdy nie została zgłoszona policji.
Małgorzta Kulczycka
Uczestniczki akcji

Wiadomości z regionu

2018-05-26, godz. 20:00 Opolskie rodziny bawiły się na pikniku "Miliard z programu 500 plus" [DUŻO ZDJĘĆ] - 500 plus bardzo nam pomaga - mówią rodziny, które uczestniczyły w pikniku z okazji wydania miliarda złotych na rządowy program w regionie. » więcej 2018-05-26, godz. 19:35 Europoseł PiS Ryszard Czarnecki odwiedzi w niedzielę mieszkańców Grodkowa Spotkanie odbędzie się w ratuszowej Izbie Pamięci przy ul. Rynek 1. Wizyta przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości to kolejne spotkanie w ramach objazdu „Pols ... » więcej 2018-05-26, godz. 19:30 Wygrali 100 tysięcy, będą budować przystań nad Odrą Strażacy ochotnicy z Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu będą budować nad Odrą „Przystań z zachodzącym słońcem”. 100 tysięcy złotych na ten cel wywalczyli so ... » więcej 2018-05-26, godz. 18:30 Uczcili powstańców śląskich w miejscu największej bitwy III powstania Na Górze św. Anny odbyły się dzisiaj (26.05) uroczystości rocznicowe związane z III powstaniem śląskim. Największa bitwa w czasie tego powstania rozegrała się ... » więcej 2018-05-26, godz. 17:00 Uniwersytet Opolski wyszkoli specjalistów ds. obsługi biznesu branży przemysłowej, spożywczej i mechanicznej W nowym roku akademickim 2018/2018 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego będzie realizować 3,5-letnie studia licencjackie na nowym kierunku 'O ... » więcej 2018-05-26, godz. 17:00 Zjazd roczny TSKN. Mniejszość ma już swoich kandydatów w wyborach samorządowych Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej spotkali się dzisiaj (26.05) w Jemielnicy. Podsumowano ostatni rok działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Nie ... » więcej 2018-05-26, godz. 16:30 Tort, muzyka i militaria. Piknik z okazji wydania miliarda złotych na 500 plus Na błoniach Politechniki Opolskiej zorganizowano dzisiaj (26.05) całodniowe spotkanie rodzinne w ramach wydarzenia Miliard 500 plus. » więcej 2018-05-26, godz. 15:00 Nysa: spotkali się pół wieku po maturze. "Wszyscy mamy białe włosy albo wcale ich nie mamy" Czas po maturze płynie szybciej - absolwenci nyskiego 'Mechaniczniaka' spotkali się 50 lat po zakończeniu nauki i zdaniu matury. Dawni uczniowie zjechali się ... » więcej 2018-05-26, godz. 15:00 Wydział farmaceutyczny na UO lekiem na małą liczbę aptekarzy w regionie Mija rok od wprowadzenia ustawowej zasady 'apteka dla aptekarza'. Wprowadzeniu tej regulacji towarzyszyło wiele obaw. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej M ... » więcej 2018-05-26, godz. 14:00 Jacht Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta. Na pokładzie opolska załoga Jacht Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, imprezie rozpoczynającej sezon regatowy. Opolska załoga z kapitanem Andrzejem Kopytką rano wypłynęła z po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »