Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami”

Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem publicystą, pisarzem i scenarzystą filmowym. Jest on autorem książki „Święty i błazen”, która opowiada o Janie Górze.
- Poznałem go w latach siedemdziesiątych i był wówczas najbardziej znaną postacią w Poznaniu – mówi Jan Grzegorczyk. – Ojciec Jan był wtedy rewolucjonistą. Wprowadził w polskim kościele kanony z Taize. On, jak gdyby zlikwidował barierę między ołtarzem, a nawą główną. Nikt z takim kapłanem nie miał do czynienia. Przecież ludzie z całej Polski przyjeżdżali, podpatrywali go. Nawet Góra mi mówił, że Rydzyk przyjeżdżał i oglądał te msze, na które młodzi walili drzwiami i oknami.

Dla Jana Góry szczególną postacią był Prymas Polski Stefan Wyszyński, którego komunistyczne władze więziły w Prudniku-Lesie. W tamtejszym klasztorze dominikanin dowiedział się też o zamachu na papieża Jana Pawła II.

- Prymas i papież ciągle mu się z tym Prudnikiem łączyli – opowiada Grzegorczyk. – To były jego absolutnie największe miłości. Mała ojczyzna, rodzina i miejsce, z którym związane są jego najukochańsze postaci Prymas Wyszyński i Jan Paweł II.

Jan Góra wychował się w Prudniku. Mimo, że mieszkał w Poznaniu wracał w rodzinne strony animując różne wydarzenia nawiązujące do postaci Prymasa Tysiąclecia oraz Karola Wojtyły. W niedzielę na murach tamtejszego kościoła odsłonięta zostanie tablica i medalion upamiętniający pochodzącego z tego miasta twórcę ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Przez najbliższe dni wydarzeniu temu towarzyszyć będą okolicznościowa wystawa, koncerty, wieczory poetyckie oraz projekcje filmów.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 09:00 Kto powinien wziąć odpowiedzialność za finansowanie wyczekiwanego remontu na Górze świętej Anny? Spór o remont amfiteatru i pomnika Powstańców Śląskich na Górze świętej Anny. Marszałek regionu Andrzej Buła zaapelował do opolskich parlamentarzystów Prawa i… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Wkrótce będzie gotowa koncepcja budowy osiedla w miejscu nyskiego stadionu. Mieszkań ma być mniej, niż pierwotnie zakł… Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Niedługo ciąg dalszy remontu rynku w Krapkowicach. Będzie nowa kostka granitowa Zaraz po Świętach Wielkanocnych ma się rozpocząć drugi etap remontu rynku w Krapkowicach. Do środy (22.01) mogły się zgłaszać firmy chętne do przeprowadzenia tej… » więcej 2020-01-24, godz. 21:15 Pojadą dla Piotrusia. W sobotę (25.01) Opolska Gala Żużla na Lodzie W sobotni wieczór (25.01) już po raz 16. pojedzie Opolska Gala Żużla na Lodzie. Tradycyjnie impreza będzie miała charakter charytatywny. W tym roku pieniądze będą… » więcej 2020-01-24, godz. 21:15 Morsowanie, gotowanie, garncarstwo, nauka wspinania, pływania i zero nudy. Tak zapowiadają się w ferie w Opolu To mają być 'Przebojowe Ferie w Opolu'. Pod takim hasłem jest organizowany zimowy wypoczynek dla dzieci, które pozostają w mieście. Ofertę przygotowało osiem miejskich… » więcej 2020-01-24, godz. 20:42 "Można różnie oceniać te wydarzenia, ale warto pamiętać". W Krapkowicach rozmawiano o przemarszu Brygady Świętokrzyski… W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przez Śląsk, delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt… » więcej 2020-01-24, godz. 17:40 Opolski ratusz prowadzi rozmowy ze spółką kolejową w sprawie hal po byłej Wagonówce. "Sprawa jest otwarta" Opole prowadzi z PKP Intercity wstępne negocjacje w sprawie przejęcia terenów po firmie Wagon. Niedawno jej pracownicy skarżyli się na opóźnienia w wypłatach… » więcej 2020-01-24, godz. 17:32 "Najważniejsze zdrowie i podtrzymanie pamięci o historii". Rodziny katyńskie spotkały się na opłatku w Opolu Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z całej Opolszczyzny spotkali się w siedzibie Klubu 10.Opolskiej Brygady Logistycznej na tradycyjnym opłatku. Noworocznym… » więcej 2020-01-24, godz. 16:40 Uwaga! Oszuści działający "na wnuczka" znów aktywni. 71-letnia kobieta straciła 60 tysięcy złotych Telefoniczni oszuści działający metodą na wnuczka znów uaktywnili się w regionie. Opolska policja apeluje o wzmożoną czujność. » więcej 2020-01-24, godz. 15:45 Opolskie sądy pracują normalnie i czekają na uzasadnienie Sądu Najwyższego - Nie słyszałem, aby jakieś rozprawy w związku z uchwałą Sądu Najwyższego były odwoływane - powiedział rzecznik opolskiego sądu, sędzia Daniel Kliś. Przypomnijmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »