Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-24, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: charyzmatyczny dominikanin będzie miał pamiątkową tablicę w rodzinnym mieście

Jeszcze za życia Jan Góra został honorowym obywatelem gminy Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jeszcze za życia Jan Góra został honorowym obywatelem gminy Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znanego w Polsce ojca Jana Górę upamiętni Prudnik. 11 lutego odsłonięta będzie dedykowana mu tablica pamiątkowa. Jest to inicjatywa tamtejszej parafii oraz gminy. Duchowny ten był blisko związany z papieżem Janem Pawłem II. Zainicjował i rozwinął ogólnopolskie spotkania młodzieży w Lednicy i Jamnej.
- 11 lutego przypadałaby 70. rocznica urodzin ojca Jana - mówi Marek Radom, sekretarz gminy Prudnik. – Tablica pamiątkowa będzie umieszczona na zewnętrznej ścianie kościoła parafialnego w Prudniku. Składa się na nią medalion z brązu zaprojektowany przez znaną ze swoich prac Agnieszkę Świerzowicz-Maślaniec z Krakowa. Na tablicy znajdzie się cytat z książki ojca Jana pt.: „Ukłoń się Jasiu Prudnikowi”, który można powiedzieć stanowi kredo jego życia.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ojca Jana Górę poprzedzi msza, której przewodzić będzie biskup opolski Andrzej Czaja. Wydana zostanie okolicznościowa publikacja oraz otwarta będzie wystawa poświęcona duchownemu, który zmarł 21 grudnia 2015 roku w Poznaniu. Jan Góra urodził się i wychował w Prudniku. Ukończył miejscowe liceum. W rodzinnym mieście zorganizował Dni Prymasowskie poświęcone kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Utrzymywał ścisłe kontakty z tutejszym liceum oraz Gimnazjum nr 1.
Marek Radom

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 09:30 Nowe metody leczenia w Opolskim Centrum Onkologii. "Chciałbym, aby takie operacje były w Polsce standardem" Innowacyjną operację leczenia nowotworu piersi u jednej z pacjentek przeprowadzili lekarze szpitala onkologicznego w Opolu. Związana była z rekonstrukcją usun ... » więcej 2018-12-16, godz. 07:30 Będą ponowne wybory radnego w gminie Lasowice Wielkie. Wydano karty z innego okręgu Na wniosek komisarza wyborczego w jednym z okręgów gminy Lasowice Wielkie dojdzie do powtórnych wyborów kandydatów do rady gminy. » więcej 2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »